Zaleje nas fala elektrycznych samochodów? "Do 2030 roku będzie ich 20 proc."

Wikimedia (CC BY 3.0)COP21: do 2030 roku 20 proc. pojazdów elektrycznych

By ograniczyć wzrost globalnych temperatur do 2 stopni Celsjusza, do 2030 r. co najmniej 20 proc. wszystkich pojazdów musi być napędzanych elektrycznie - poinformowała na szczycie klimatycznym ONZ w Paryżu francuska minister energii Segolene Royal.

- Niestety transport odgrywa ważną rolę w emisji gazów cieplarnianych, stanowi 23 procent ich globalnego poziomu, chcemy więc zachęcać do dobrowolnych inicjatyw dotyczących elektrycznej mobilności – powiedziała na konferencji w Paryżu francuska minister ekologii, trwałego rozwoju i energii.

Porozumienie producentów

Poinformowała o paryskiej deklaracji 20 organizacji na rzecz elektromobilności i przeciwdziałania zmianom klimatu. Deklarację podpisały m.in.: Tesla Motors, Michelin Nissan-Renault, UNEP, IEA.

- Mamy wspólną wizję wysiłków, jakie trzeba ponieść, by elektromobilność poszła do przodu – zaznaczyła minister.

- Do 2030 r. co najmniej 20 proc. globalnej floty pojazdów musi być napędzana elektrycznie. Chodzi o samochody, autobusy i ciężarówki. Widziałam, że wczoraj Nowy Jork ogłosił, że będą mieli coraz więcej elektrycznych pojazdów – dodała.

Do 20 proc.

Elektryczne pojazdy będą musiały stanowić 20 proc. całej floty do 2030 r., by ograniczyć wzrost globalnych temperatur do 2 stopni Celsjusza. Towarzyszyć musi temu niskoemisyjna produkcja energii elektrycznej.

Na szczycie klimatycznym w Paryżu przedstawiciele sektora transportu zaprezentowali 10 inicjatyw dotyczących tzw. elektromobilności, które mają zmniejszyć emisję i budować bardziej zrównoważone systemy transportowe.

Przewiduje się, że popyt na transport publiczny i transport ładunków będzie rósł gwałtownie, zwłaszcza w gospodarkach wschodzących i rozwijających się.

- Mimo to prognozy przewidują, że możliwa jest 50-procentowa redukcja emisji CO2 w transporcie do 2050 roku w porównaniu do stanu "business as usual" i to bez podkopywania zrównoważonego rozwoju gospodarczego – czytamy w informacji prasowej po konferencji.

Jedną z zaprezentowanych w czwartek inicjatyw jest Global Fuel Economy Initiative (GFEI), do której przystąpiło 40 krajów. Inicjatywa ta zmierza do podwojenia efektywności paliwowej floty lekkich pojazdów do 2050 r.

Inna uruchomiona w czwartek inicjatywa to MobiliseYourCity, której celem jest wsparcie 100 miast i 20 krajów rozwijających się, by do 2020 roku wdrożyły plany zrównoważonego rozwoju transportu publicznego.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY 3.0)

Raporty:
Pozostałe wiadomości