Oszuści podszywają się pod operatorów. Uwaga na takie SMS-y

TVN24 Biznes | Tech

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymiTVN24 BiS
wideo 2/3
TVN24 BiSEksperci przestrzegają przed oszustami internetowymi

CERT Polska ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod firmy telekomunikacyjne. Jak poinformowano w komunikacie, cyberprzestępcy zachęcają do zainstalowania złośliwego oprogramowania na telefon.

CERT Polska został powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie. Zespół działa w strukturach państwowego instytutu badawczego - Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK).

CERT Polska ostrzega

CERT Polska opublikował kolejne ostrzeżenie przed oszustami. "Ostrzegamy przed nową kampanią nakłaniającą do instalacji złośliwego oprogramowania na Androida" - czytamy we wpisie na Twitterze.

Cyberprzestępcy wysyłają SMS-y z fałszywą informacją. "Ofiary masowo dostają wiadomości od numerów podszywających się pod operatorów tel. z fałszywą informacją o rzekomej aktualizacji ustawień dostępu do internetu".

W treści przykładowego SMS-a wysłanego przez oszustów możemy przeczytać: "Twoje urządzenie utraci możliwość łączenia się z internetem. Zaktualizuj ustawienia sieci, by temu zapobiec". Pod tą treścią znajduje się link, który przekierowuje na stronę łudząco podobną do stron operatorów telefonii komórkowych.

W ostrzeżeniu CERT Polska pokazał, jak mogą wyglądać strony sieci Play oraz Orange, na które przekierowuje odsyłacz z SMS-a. Na obu możemy przeczytać o "zaimplementowaniu najnowszego systemu USI-501" - właśnie z tego powodu klienci sieci mają pobrać aktualizację, gdyż w przeciwnym wypadku nie będą w stanie połączyć się z siecią GSM i internetem. CERT podkreśla, że jest to oszustwo.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Kolejne ostrzeżenie

W ostatnich tygodniach na celowniku oszustów znaleźli się klienci portali OLX Polska oraz Allegro. Przedstawiciele CERT Polska we wrześniu i październiku informowali, że cyberprzestępcy próbują wyłudzić dane podszywając pod wyżej wymienione platformy sprzedażowe.

Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock