Oszustwa na koronawirusa. Jest specjalne porozumienie

Tech

Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymiTVN24 BiS
wideo 2/5

Oszuści, którzy wykorzystują koronawirusa, by wyłudzać dane albo pieniądze, będą blokowani - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Jak wskazano, ich strony będą umieszczane na specjalnej liście ostrzeżeń, którą sprawdzić będzie mógł każdy obywatel.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

MC podkreśliło, że celem zawartego w poniedziałek miedzy resortem, Urzędem Komunikacji Elektronicznej i NASK oraz największymi operatorami telekomunikacyjnymi porozumienia o współpracy, jest ochrona obywateli przed wyłudzaniem danych lub pieniędzy pod pozorem walki z epidemią koronawirusa.

O tym, że oszuści próbują wykorzystać trudną sytuację informowaliśmy kilka dni temu. Wskazaliśmy również na kilka najczęstszych sztuczek, którymi posługują się naciągacze.

- We wszystkich tego typu przypadkach odpowiedzialne za to służby reagują na bieżąco. W najbardziej drastycznych przypadkach oszuści muszą się liczyć z odpowiedzialnością karną. Chodzi o to, by jak najlepiej chronić obywateli przed naciągaczami, którzy pod pretekstem walki z epidemią dopuszczają się przestępstw - powiedział, cytowany w komunikacie, minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Czarna lista

Resort cyfryzacji poinformował, że dzięki porozumieniu, jakie podpisały Orange Polska, Polkomtel (operator sieci Plus), P4 (operator sieci Play) oraz T-Mobile Polska, powstanie specjalna lista ostrzeżeń.

"Trafią na nią domeny internetowe, które służą do wyłudzeń danych, w tym danych osobowych lub środków finansowych. Lista będzie powszechnie dostępna, każdy będzie mógł ją sprawdzić, a wpisane na nią strony będą blokowane" - czytamy w komunikacie.

Na listę ostrzeżeń wpisywane będą domeny, które wprowadzają w błąd użytkowników internetu aby wyłudzić od nich dane lub pieniądze. "Każdy będzie mógł mailowo lub poprzez specjalny formularz zgłosić do NASK stronę budzącą jego podejrzenia. Takie zgłoszenie będzie natychmiast weryfikowane przez specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Jeśli okaże się ono zasadne, domena zostanie niezwłocznie umieszczana na liście ostrzeżeń a dostęp do niej – zablokowany" - wskazano.

Jednocześnie zaznaczono, że w niektórych wypadkach powiadamiane też będą organy ścigania (prokuratura i policja). "Ich działania prowadzone będą w Polsce oraz innych państwach w ramach międzynarodowej współpracy służb policyjnych w EUROPOL-u" - podkreślono.

"Uważajmy na podejrzane SMS-y"

Ministerstwo Cyfryzacji apeluje, by w przypadku zetknięcia się niepokojącymi treściami, wykazać się ostrożnością.

"Uważajmy na podejrzane SMS-y, maile czy wiadomości w serwisach społecznościowych i zgłaszajmy je. Później najlepiej je usunąć. Warto pamiętać, że klikanie w przesłane nam linki może nie tylko narazić nas na straty, ale też zainfekować komputer czy smartfon" - wskazało. MC podkreśliło, że informacji na temat walki z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa należy szukać w oficjalnych źródłach.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock