Falę deprecjacji światowych walut spowodowała decyzja banku centralnego Chin, który 11 sierpnia zdewaluował juana. Przełożyło się to na osłabienie innych walut, szczególnie w Azji i Afryce. Przedstawiamy te, które ucierpiały najbardziej.
Pesymistyczne dane płynące z Pekinu pokazują, że Chiny zwalniają tempo, a to przekłada się na kondycję wielu innych światowych gospodarek. Zwłaszcza tych uzależnionych od eksportu ropy naftowej - i tak na rynku jest już ogromna nadpodaż surowca, a mniejsze zamówienia z Pekinu sprawiają, że ta jest jeszcze większa. I to dodatkowo pogłębia spadki na rynkach walutowych.
1. Rial. Arabia Saudyjska uzbrojona w 672 mld dolarów rezerw walutowych to największy na świecie eksporter ropy naftowej. Według Deutsche Bank kraj ma wystarczającą zdolność do utrzymywania sztywnego kursu, ale spekulanci stawiają na złamanie reżimu walutowego, po tym jak ceny ropy spadły do najniższego poziomu od siedmiu lat. W ciągu ostatnich 12 miesięcy rial stracił 1 proc.
2. Manat. Turkmenistan również eksportuje ropę i ma bliskie więzi gospodarcze z Rosją. Dla tego kraju - podobnie jak dla innych byłych republik ZSRR - stanowi to spory problem, bo rubel stracił na wartości w ciągu ostatniego roku 46 proc. W styczniu Turkmenistan zdewaluował swoją walutę o 19 proc. Analitycy szwedzkiego banku SEB AB prognozują, że manat w ciągu najbliższych sześciu miesięcy straci na wartości kolejne 20 proc. 3. Somoni. Tadżykistan ma bliskie powiązania handlowe z Kazachstanem i w związku z tym SEB AB oczekuje deprecjacji waluty o 10-20 proc. 4. Dram. Waluta Armenii straciła 15 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Za 25 proc. handlu Armenii odpowiada Rosja.
5. Tenge. Przez większość czasu Kazachstan znajduje się z dala od centrum rynku finansowego. Ale to właśnie ten azjatycki kraj zszokował ostatnio rynek handlu walutami. W czwartek Astana poinformowała o zaprzestaniu kontroli nad kursem tenge i przestała bronić swojej waluty przed skutkami dewaluacji chińskiego juana. W reakcji na tę decyzję tenge osłabiła się o 22 proc. 6. Funt egipski. Kraj ograniczył dostęp inwestorów do walut obcych w związku z arabską wiosną. Maklerzy zakładają, że funt osłabi się o 22 proc. w ciągu roku (w ramach NDF - Non Deliverable Forward - to instrument rynku międzybankowego polegający na zawarciu zakładu o przyszłe kształtowanie się kursu walutowego).
7. Lira turecka. Od 11 sierpnia ta waluta radzi sobie fatalnie. Sytuację pogarsza eskalacja przemocy politycznej i prawdopodobieństwo przedterminowych wyborów.
8. Naira. Decydenci z Nigerii starają się trzymać waluty na poziomie, których większość uważa za wysokie. Kontrakty wskazują, że jej wartość spadnie o ponad 20 proc. w stosunku do dolara w ciągu następnego roku.
9. Kwacha. Zambia ma szeroką ekspozycję na Chiny. 70 proc eksportu do państwa Środka stanowi miedź. 10. Ringgit. Waluta Malezji zjechała w czwartek do najniższego poziomu od 17 lat, a rezerwy walutowe spadły poniżej 100 mld dolarów po raz pierwszy od 2010 roku.
Trwa osłabianie juana:
Autor: tol / Źródło: Bloomberg
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com