Rosja chce rozmawiać z Saudyjczykami. Ropa reaguje

Rynki

www.rosneft.comRosja chce rozmawiać z Saudyjczykami. Ropa reaguje

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno rosną w reakcji na informacje, że Rosja spotka się Arabią Saudyjską w Dosze we wtorek, aby rozmawiać o sytuacji na rynkach paliw - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 30,94 USD, po zwyżce o 1,50 USD, czyli 5,1 proc.

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 1,41 USD, czyli 4,2 proc., do 34,80 USD za baryłkę.

Przygotowania do spotkania

Minister ropy Arabii Saudyjskiej Ali al-Naimi ma spotkać się ze swoim odpowiednikiem z Rosji Aleksandrem Nowakiem w stolicy Kataru, aby omówić sytuację na rynku ropy - podają źródła.

W rozmowach będzie też uczestniczyć przedstawiciel sektora naftowego z Wenezueli.

- Fakt, że dojdzie do takiego spotkania to już postęp - mówi Ric Spooner, główny analityk CMC Markets w Sydney. - Oczywiście jeszcze jest przed nami długa droga. Na rynku jest konsensus, że równowaga na rynku ropy może zostać osiągnięta w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy - wskazuje.

W poniedziałek na NYMEX w Nowym Jorku nie było handlu, bo Amerykanie obchodzili Dzień Prezydenta. W piątek ropa w Nowym Jorku zdrożała o 12 proc. do 29,44 USD/b. Od początku 2016 r. ropa w USA staniała o 21 proc.

Zobacz. Ile kosztuje teraz ropa? Mniej niż metalowa baryłka, w której jest składowana

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: www.rosneft.com