Ropa w USA po 28 dolarów za baryłkę, w Londynie po 27. Tak tanio dawno nie było

ShutterstockBaryłka ropy WTI na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 28,38 dolarów

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno spadają i są lekko powyżej 28 dolarów za baryłkę. Nieco ponad 27 dolarów trzeba zapłacić za baryłkę ropy na giełdzie ICE w Londynie - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 28,38 dolarów, po zniżce o 1,06 dolara, czyli 3,6 proc. Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 1,27 dolara, czyli 4,4 proc., do 27,67 dolarów za baryłkę.

Powrót Iranu

Do gry wkracza Iran. Właśnie zniesiono sankcje nałożone wcześniej na ten kraj. Iran wypełnił wszystkie zobowiązania wynikające z porozumienia nuklearnego, które w lipcu 2015 roku zawarł ze światowymi mocarstwami - powiadomiła w sobotę MAEA. Wieczorem tego dnia USA i UE zniosły sankcje nakładane na Iran od 2006 roku. Spór o program atomowy Iranu trwał ponad 12 lat. Zachód nakładał lub zaostrzał sankcje wobec Iranu, by zmusić ten kraj do rezygnacji z rozwijania programu nuklearnego, który - według zachodnich rządów - miał na celu budowę broni jądrowej; Teheran zaprzeczał by dążył do produkcji takiej broni. W wyniku samego tylko embarga naftowego Iran tracił rocznie około 40 mld dolarów. Zniesienie sankcji oznacza, że Iran będzie mógł już teraz powrócić w pełni na międzynarodowe rynki ropy naftowej. Zachodnie firmy będą mogły kupować irańską ropę i gaz.

Zwiększą nadpodaż

Już w ubiegłym roku szacowano, że Teheran zgromadził na tankowcach zapasy surowca sięgające 40 mln baryłek, które po zniesieniu ograniczeń mogą natychmiast trafić na rynek. - Mamy nadal negatywną presję na ceny ropy - mówi Ric Spooner, główny analityk CMC Markets w Sydney. - Sprawa Iranu nie jest nowa, ale teraz jesteśmy w takim punkcie, że sankcje na ten kraj zostały zniesione i to będzie kluczowa sprawa dla rynków w ciągu najbliższych tygodni. Jest pytanie: ile ropy trafi na rynek w najbliższym czasie - wskazuje.

Jeszcze taniej?

Iran - według telewizji CNBC - ma zamiar "pompować tyle ropy, ile zdoła", osiągając w ciągu dwóch lat wydobycie rzędu 6 mln baryłek dziennie, co może doprowadzić do dalszego spadku i tak już niskich cen tego surowca. Iran ma drugie co do wielkości złoża ropy na świecie, a także czwarte największe złoża gazu ziemnego. W piątek na zamknięciu handlu ropa w Nowym Jorku kosztowała 29,42 dolarów za baryłkę, po zniżce o 1,78 dolarów. W tym roku ropa w USA staniała już o 21 proc.

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości