Ropa coraz tańsza. Bo na horyzoncie porozumienie z Iranem

Rynki

ShutterstockW piątek ropa na NYMEX staniała o 2,56 dolary do 48,87 dolarów za baryłkę

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają w reakcji na możliwe porozueminie Zachodu z Iranem - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 47,95 USD, po zniżce o 92 centy.

Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 84 centy do 55,57 USD za baryłkę. Amerykański sekretarz stanu John Kerry odwołał niedzielny powrót do kraju, aby pozostać w Szwajcarii i kontynuować rozmowy na temat irańskiego programu nuklearnego.

Co ustalono?

Do tej pory strony osiągnęły postęp w kwestii wzbogacania uranu przez Iran, który zgodził się na ograniczenie wirówek do wzbogacania tego promieniotwórczego izotopu, który może być wykorzystany do produkcji broni nuklearnej. Rozmowy w Lozannie dotyczą zamrożenia irańskiego programu nuklearnego w zamian za złagodzenie sankcji międzynarodowych wobec Teheranu. Nowy termin ostatecznego porozumienia mocarstw: USA, Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii i Rosji oraz Niemiec (grupa 5+1) z Iranem upływa 30 czerwca, ale negocjatorzy mają nadzieję osiągnąć porozumienie co do głównych punktów do końca marca. Negocjowane porozumienie z Iranem ma zastąpić tymczasową umowę zawartą 24 listopada 2013 r. Przewidywała ona zamrożenie niektórych części irańskiego programu nuklearnego w zamian za częściowe zniesienie zagranicznych sankcji.

Co z ropą?

- Rynek skupia uwagę na rozmowach z Iranem - mówi Ric Spooner, główny strateg CMC Markets w Sydney. - Jeśli będzie sukces w negocjacjach irańska ropa będzie mogła powrócić na rynki, ale na razie bardzo długa droga do tego - dodaje. W piątek ropa na NYMEX staniała o 2,56 USD do 48,87 USD za baryłkę, najmocniej od 26 lutego. Brent staniała na ICE o 2,56 USD. Ropa w USA staniała w tym roku o 9,7 proc.

Autor: msz//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: