Rynki

"To jest dobry czas dla Śląska". Premier zapowiedziała dwie ważne zmiany

Rynki

Premier Beata Szydło o nowych szansach dla Śląska
Polskie RadioPremier Beata Szydło o nowych szansach dla Śląska

Nowoczesne, dochodowe górnictwo, które będzie się rozwijało i ustawa metropolitalna to nowe szanse dla Śląska - mówiła w piątek premier Beata Szydło. Według niej przejęcie Katowickiego Holdingu Węglowego przez Polską Grupę Górniczą to pierwszy krok na rzecz reformy branży.

Na początek kwietnia planowane jest przekazanie aktywów Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) do Polskiej Grupy Górniczej (PGG), co w praktyce oznacza połączenie obu firm.

Nowoczesne górnictwo

Premier w wywiadzie dla radiowej Jedynki podkreślała, że przejęcie katowickiego holdingu przez PGG to pierwszy krok na rzecz reformy górnictwa, która - jak mówiła - nie tylko doinwestuje górnictwo, ale sprawi, że będzie ono miało przed sobą "dobrą szansę rozwoju". - To jest też dobry czas dla Śląska, bo kiedy ja podjęłam decyzję o tym, żeby wprowadzić reformę górnictwa, podjęłam również decyzję o tym, że będziemy wprowadzali ustawę metropolitalną dla Śląska - mówiła szefowa rządu. - To jest ważne rozwiązanie, które daje dla Śląska niezwykłą szansę. Ten region może być spokojny o swoją przyszłość, o swój rozwój - podkreśliła. - Nowoczesne, dochodowe górnictwo, które będzie się rozwijało i ustawa metropolitalna to nowe szanse dla województwa śląskiego - zaznaczyła szefowa rządu. - Takie rozwiązania dla poszczególnych regionów - oczywiście w różnych konfiguracjach i to będzie wykorzystywane, różnych tych lokalnych, regionalnych przewag konkurencyjnych, tych szans, tego wszystkiego co może i co będzie decydować o rozwoju danego regionu - my będziemy proponowali konsekwentnie w naszym programie i w ten sposób będziemy chcieli, ażeby Polska się rozwijała - mówiła premier.

O ustawie

Ustawa metropolitalna dla województwa śląskiego czeka na podpis prezydenta.

Według ustawy, związek metropolitalny ma być zrzeszeniem gmin tego województwa, charakteryzujących się istnieniem silnych powiązań funkcjonalnych oraz zaawansowaniem procesów urbanizacyjnych, położonych na obszarze spójnym pod względem przestrzennym, który zamieszkują co najmniej 2 mln mieszkańców. Związek ma wykonywać zadania publiczne w zakresie: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego obszaru związku, planowania, koordynacji, integracji oraz rozwoju publicznego transportu zbiorowego.

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Klaumich49

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości