Największy polski bank kupił akcje Orlenu. Jest umowa ze Skarbem Państwa

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Wicepremier Jacek Sasin o fuzji Orlenu z PGNiG
Wicepremier Jacek Sasin o fuzji Orlenu z PGNiGTVN24
wideo 2/7
TVN24Wicepremier Jacek Sasin o fuzji Orlenu z PGNiG

PKO Bank Polski poinformował, że zawarł umowę nabycia akcji spółki PKN Orlen od Skarbu Państwa. Bank zakupił ponad 14,1 miliona akcji płockiego koncernu. Wcześniej o takiej transakcji poinformował również zarząd PZU.

Zarząd PKO Banku Polskiego S.A. poinformował w nocy z czwartku na piątek, że w czwartek, 29 września 2022 roku zawarł ze Skarbem Państwa umowę nabycia akcji spółki PKN Orlen.

PKO BP kupi akcje PKN Orlen

"Na mocy tej umowy Bank nabywa 14.161.080 szt. akcji na okaziciela PKN ORLEN od Skarbu Państwa - Ministra Aktywów Państwowych za cenę równą iloczynowi liczby akcji i ceny jednej akcji zgodnie z kursem zamknięcia notowań akcji PKN Orlen na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. w dniu zawarcia umowy pomniejszoną o dyskonto ustalone na zasadach rynkowych" - czytamy.

Zarząd przekazał, że rozliczenie transakcji pakietowej nastąpi nie później niż w pierwszym dniu roboczym po zawarciu umowy. Jednocześnie dodano, że "bank zawrze transakcję typu swap zabezpieczającą ryzyko ekonomiczne transakcji nabycia akcji".

Wcześniej, w czwartek zarząd Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń (PZU) poinformował o podpisaniu umowy nabycia ponad 14 mln akcji PKN Orlen od Skarbu Państwa.

Na czwartkowym zamknięciu notowań akcje PKN Orlen wyceniane były na 53,4 zł, co oznacza, że wartość transakcji wyniesie ponad 756,2 mln zł.

Notowania akcji PKN Orlen w czwartekstooq.pl
Zaślepka materiału TVN24GO
(Nie)bezpieczna fuzja. Reportaż magazynu "Czarno na białym"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: orlen.pl

Pozostałe wiadomości