Mocne spadki na giełdach. Rynek analizuje Fed

Mocne spadki na giełdach. Rynek analizuje Fed

Piątkowa sesja na amerykańskich giełdach zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów. Rynki akcji jako sygnał słabości światowej gospodarki zinterpretowały decyzję Rezerwy Federalnej o pozostawieniu bez zmian stóp procentowych, którą Fed podjął w tym tygodniu wbrew oczekiwaniom części analityków.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 1,74 proc., do 16.384,79 pkt.

S&P 500 stracił 1,61 proc. i wyniósł 1.958,08 pkt.

Nasdaq Comp. stracił 1,36 proc. i wyniósł 4.827,23 pkt.

Obawy o świat

- Rynek przeczuwa, że Fed jest zaniepokojony nie tylko stanem gospodarki USA, ale również spowalniającym wzrostem gospodarczym na świecie. Istnieją powody do obaw na tym froncie. Nie ma wątpliwości, że sytuacja gospodarcza uległa zmianie, dlatego Fed będzie musiał poczekać z podwyżką do 2016 roku – ocenił dla Bloomberga Pedro Ricardo Santos, analityk X-Trade Brokers.

Rezerwa Federalna pozostawiła w czwartek bez zmian główną stopę procentową. W komunikacie po zakończeniu posiedzenia amerykańskiego banku centralnego napisano, że inflacja w USA pozostaje niska, a jej wzrost będzie ograniczała niepewna sytuacja w światowej gospodarce.

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) stwierdził, że monitoruje sytuację poza granicami USA.

- Rozwój sytuacji w gospodarce światowej oraz na rynkach finansowych może ograniczyć aktywność gospodarczą i prawdopodobnie przełoży się na dalszą presję na spadek inflacji w krótkim terminie – napisano w komunikacie Fed.

- Komunikat potwierdził, że na decyzję Fed bardzo duży wpływ ma sytuacja na rynkach finansowych. Pojawia się jednak również duża niepewność co do tego, jak zachowają się członkowie FOMC w przyszłości, jeśli sytuacja międzynarodowa ma tak duży wpływ na ich decyzje – ocenił w CNBC Jeff Rosenberg, główny strateg inwestycyjny ds. długu w BlackRock.

Obawy o Chiny

Na amerykańskich giełdach panuje w ostatnim czasie podwyższona zmienność, a jedną z jej głównych przyczyn, oprócz niepewności co do przyszłości polityki monetarnej w USA, jest niestabilna sytuacja na rynkach wschodzących, w tym przede wszystkim w Chinach, gdzie spowalnia wzrost gospodarczy.

- Trudno znaleźć we wczorajszej decyzji jakiś optymistyczny sygnał dla rynków akcji. Wygląda na to, że Fed przypadła rola widza, który niewiele może zrobić w sprawie wydarzeń w światowej gospodarce – ocenił dla Bloomberga Jack Ablin, główny strateg inwestycyjny w BMO Harris Bank.

Na rynkach finansowych dominowała duża niepewność co do tego, jaki kształt przyjmie decyzja Fed w tym tygodniu. Inwestorzy byli mocno podzieleni w swoich oczekiwaniach. Z konsensusu Bloomberga wynikało, że tylko nieco ponad połowa ankietowanych analityków spodziewała się pozostawienia stóp procentowych bez zmian tym tygodniu.

W ocenie rynku terminowego prawdopodobieństwo, że Fed podniesie stopy procentowe we wrześniu wynosiło nieco powyżej 30 proc. Jednocześnie kontrakty na stopę Fed wyceniały ponad 50-proc. prawdopodobieństwo, że Fed zdecyduje się na podwyżkę przed końcem roku.

Oczekiwanie na styczeń

Po czwartkowej decyzji i komunikacie Fed rynek terminowy zmodyfikował jednak swoje oczekiwania. Z obliczeń Bloomberga wynika, że pierwszą podwyżkę stóp procentowych w USA wycenia on obecnie dopiero w styczniu przyszłego roku.

FOMC wstrzyma się z podwyżkami stóp w USA do marca - ocenia Barclays Capital.

- Choć oceniamy komunikat jako nieco bardziej gołębi od oczekiwań, sądzimy, że większość uczestników oczekuje podwyżki w tym roku. Jednak my podtrzymujemy prognozę podwyżki w marcu, gdyż nadal uważamy, że słaba ścieżka inflacji na początku przyszłego roku wypchnie podwyżkę poza 2015 r. - napisano w komentarzu BarCap.

Grecja

W trakcie weekendu w centrum uwagi rynków znajdą się wybory parlamentarne w Grecji. Wyścig o władzę rozegra się między lewicową Syrizą a konserwatywną Nową Demokracją. W sondażach przedwyborczych partie te mają podobne poparcie.

- Wyścig jest bardzo wyrównany. Wszystko wskazuje na to, że różnica między tymi partiami będzie niewielka, najwyżej 5 proc. Nikt nie wie, która zwycięży – powiedział PAP komentator polityczny i znany grecki dziennikarz piszący dla dziennika "Kathimerini" Kostas Jordanidis.

W ocenie analityków BarCap nie jest jasne, czy po wyborach uda się stworzyć rząd, który będzie miał wystarczającą bezwzględną większość. Ich zdaniem słaby rząd w Atenach zwiększyłby ryzyka dla programu pomocowego oraz redukcji długu i mógłby wzniecić obawy o wyjście Grecji ze strefy euro.

Autor: gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Niemcy, Czechy, Szwecja czy Norwegia to cztery kraje, do których Polacy najczęściej wyjeżdżają na sezonowe prace - wynika z raportu Personnel Service. Stawki oferowane dla pracowników sezonowych są zróżnicowane, jednak zwykle kilkukrotnie przewyższają te oferowane w Polsce - oceniają eksperci.

Praca sezonowa za granicą. Te cztery kraje wiodą prym

Praca sezonowa za granicą. Te cztery kraje wiodą prym

Źródło:
PAP

Jeden z najważniejszych dla obywateli systemów informatycznych, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, od 10 lat pozostaje w budowie. Z kilkuletniej kontroli Najwyższej Izby Kontroli wynika, że system wymaga modernizacji, bo wciąż korzystanie z niego jest czasochłonne, a informacje w nim zawarte są nie zawsze aktualne. Do tego, jak podaje NIK w raporcie, środki z Funduszu CEPiK były wydawane na różnego rodzaju zadania, ale nie te dotyczące jego samego.

Ważny system pod lupą NIK. "Kosztowny i od 10 lat w budowie"

Ważny system pod lupą NIK. "Kosztowny i od 10 lat w budowie"

Źródło:
PAP, nik.gov.pl

Arkadiusz Arciszewski, prezes spółki akcyjnej Trakcja, kontrolowanej przez Skarb Państwa, został zatrzymany - poinformowała w komunikacie spółka. Trakcja działa w sektorze budownictwa infrastruktury kolejowej, tramwajowej i drogowej.

Prezes spółki kolejowej kontrolowanej przez Skarb Państwa zatrzymany

Prezes spółki kolejowej kontrolowanej przez Skarb Państwa zatrzymany

Źródło:
PAP

Linie lotnicze Ryanair odnotowały silny wzrost rocznych zysków po podniesieniu cen biletów o ponad jedną piątą - podał portal stacji BBC. Dodał, że przewoźnik zasugerował, iż wzrost cen będzie się zmniejszał, a ceny w szczycie tego lata będą tylko "nieznacznie wyższe" niż w 2023 roku.

Zyski linii Ryanair rosną po podniesieniu cen o 20 procent

Zyski linii Ryanair rosną po podniesieniu cen o 20 procent

Źródło:
BBC

Rząd zajmie się na wtorkowym posiedzeniu nowymi przepisami, mającymi ułatwić wytaczanie pozwów zbiorowych firmom, które dopuszczają się nieuczciwych praktyk względem konsumentów. Rozwiązanie to ma funkcjonować równolegle z tym obecnie działającym. Postępowania będą mogły wszczynać, poza prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, również upoważnione do tego podmioty.

Konsumenci zyskają nową broń przeciwko nieuczciwym firmom

Konsumenci zyskają nową broń przeciwko nieuczciwym firmom

Źródło:
PAP

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) złożyła do Wojewody Mazowieckiego dokumenty potrzebne do wydania decyzji lokalizacyjnej dla obszaru lotniska - podano w komunikacie. Sam wniosek złożono w październiku ubiegłego roku, ale spółka potrzebowała dodatkowego czasu na uzupełnienie go.

CPK złożył dokumenty na potrzeby wydania decyzji lokalizacyjnej

CPK złożył dokumenty na potrzeby wydania decyzji lokalizacyjnej

Źródło:
PAP

Zagęszczony sok jabłkowy z Ukrainy został zatrzymany na granicy i zakazano wprowadzenia go do obrotu na terenie Polski - taką decyzję podjął Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie. Jako powód wskazano "zawyżone parametry".

Sok jabłkowy z Ukrainy zatrzymany na granicy. "Zawyżone parametry"

Sok jabłkowy z Ukrainy zatrzymany na granicy. "Zawyżone parametry"

Źródło:
tvn24.pl

Nabór wniosków w ramach rządowego programu "Moja elektrownia wiatrowa" ruszy w drugim lub trzecim kwartale 2024 roku - przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wysokość dofinansowania na zakup przydomowego wiatraka wyniesie do 30 tysięcy złotych.

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych. Nowy program

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych. Nowy program

Źródło:
PAP

Kurs franka szwajcarskiego jest na najniższym poziomie od lutego 2022 roku - zwraca uwagę w porannym komentarzu walutowym główny ekonomista XTB doktor Przemysław Kwiecień. Kilkuletnie minima osiągnęły też inne główne waluty - euro jest najtańsze od stycznia 2020 roku, a funt - od grudnia 2022 roku.

Złoty rośnie w siłę. Frank, euro i funt najtańsze od lat

Złoty rośnie w siłę. Frank, euro i funt najtańsze od lat

Źródło:
tvn24.pl

Rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 rok można dokonać tylko do 20 maja - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Formalności dopełnić muszą przede wszystkim przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Jak jednak zwraca uwagę rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, taki obowiązek mają także niektóre osoby nieprowadzące obecnie firmy.

Ostatni dzień na ważne rozliczenie

Ostatni dzień na ważne rozliczenie

Źródło:
PAP

Minister Finansów wydał ostateczną decyzję w sprawie nałożenia kary administracyjnej w wysokości 2,95 miliona złotych na spółkę STS za niedopełnienie obowiązków wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Znany bukmacher ukarany milionową karą

Znany bukmacher ukarany milionową karą

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła w Polsce wygrana trzeciego stopnia w wysokości ponad 1,5 miliona złotych. Wiemy, gdzie zawarto szczęśliwy zakład.

Duża wygrana Eurojackpot w Polsce. Wiemy, gdzie padła

Duża wygrana Eurojackpot w Polsce. Wiemy, gdzie padła

Źródło:
tvn24.pl

Rada nadzorcza Electromobility Poland powołała Piotra Regulskiego na nowego prezesa spółki. To od jego decyzji będzie zależała przyszłość polskiego samochodu elektrycznego produkowanego pod marką Izera.

Piotr Regulski nowym prezesem Electromobility Poland

Piotr Regulski nowym prezesem Electromobility Poland

Źródło:
PAP

W ostatnim czasie procesy rekrutacyjne na niektóre stanowiska wydłużyły się nawet o kilka tygodni. Niekorzystne zmiany widać szczególnie w sektorze IT, na czele z programistami, którzy do niedawna przebierali w ofertach pracy - pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita"

Chcesz zmienić pracę? W tym roku rekrutacja wygląda inaczej

Chcesz zmienić pracę? W tym roku rekrutacja wygląda inaczej

Źródło:
PAP, "Rzeczpospolita"

150 złotych - tyle w formie vouchera otrzymają klienci sieci sklepów Biedronka, którzy zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta zostali wprowadzeni w błąd. Chodzi o akcję promocyjną "Magia rabatów". Według regulatora część konsumentów nie wiedziała, że promocja obejmuje tylko niektóre i niepełne kategorie produktów. Mamy komentarz sieci handlowej w tej sprawie.

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Sąd w Sankt Petersburgu nakazał zajęcie nieruchomości, rachunków i papierów wartościowych dwóch europejskich banków działających w Rosji - włoskiego UniCredit oraz niemieckiego Deutsche Bank. Wartość zamrożonych aktywów oszacowano na ponad pół miliarda euro.

Rosja zajmie aktywa dwóch wielkich banków

Rosja zajmie aktywa dwóch wielkich banków

Źródło:
PAP

Ceny ropy rosną, a uwaga inwestorów koncentruje się na Bliskim Wschodzie po śmierci prezydenta Iranu i informacjach o chorobie króla Arabii Saudyjskiej. Uważnie obserwowana jest także sytuacja na ukraińskim froncie oraz przy Kanale Sueskim.

Ropa w górę. W centrum uwagi śmierć prezydenta i choroba króla

Ropa w górę. W centrum uwagi śmierć prezydenta i choroba króla

Źródło:
PAP

W tym tygodniu GUS opublikuje serię danych za kwiecień. Chodzi między innymi o płace czy sprzedaż detaliczną. Ministerstwo Finansów przeprowadzi jedyną w maju aukcję sprzedaży obligacji. Na GPW inwestorów czeka wysyp publikacji raportów kwartalnych, w tym Orlenu, PZU i PGE. W środę i czwartek obraduje Sejm.

Taki będzie tydzień w gospodarce

Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP

Do budowy elektrowni jądrowej i infrastruktury towarzyszącej potrzebne będzie 1 milion metrów sześciennych betonu, a roczna produkcja w kraju to 20 milionów metrów sześciennych - podało Polskie Stowarzyszenie Producentów Cementu. Przygotowanie dostaw cementu i betonu oraz logistyka będą dużym wyzwaniem - oceniło.

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. "Duże wyzwanie dla krajowych producentów"

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. "Duże wyzwanie dla krajowych producentów"

Źródło:
PAP

Chorwacja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na powołanie ministerstwa do spraw demografii. - To pokazuje jak pilny jest problem, z którym mierzy się Chorwacja, i który znacząco wpływa na gospodarkę kraju i całe społeczeństwo - mówi profesor Ivan Czipin z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

Źródło:
PAP

Komisja Europejska wszczęła formalne postępowanie wobec Meta, firmy-matki Facebooka i Instagrama, w związku z podejrzeniami, że wykorzystywane w nich systemy i algorytmy mogą prowadzić u dzieci do uzależnienia od tych platform. - To my jesteśmy produktem dla tych wielkich firm, posiadających serwisy społecznościowe. Oni nas sprzedają, naszą uwagę reklamodawcom i wszystkim zależy na tym, byśmy jak najdłużej patrzyli na reklamy - stwierdził na antenie TVN24 Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.

Efekt "króliczej nory". "Każdy z nas doświadczył tej sytuacji"

Efekt "króliczej nory". "Każdy z nas doświadczył tej sytuacji"

Źródło:
tvn24