Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) wszczęła w poniedziałek postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska członków zarządu spółki. Poszukiwani są kandydaci na stanowisko prezesa zarządu i jego trzech zastępców - ds. technicznych, ekonomicznych i handlu.
Konkurs ogłoszono w związku z kończącą się kadencją zarządu ósmej kadencji. Pisemne zgłoszenia kandydatów będą przyjmowane do 26 kwietnia. Ich otwarcie nastąpi kolejnego dnia, a rozmowy kwalifikacyjne rozpoczną się w siedzibie JSW 6 maja i mogą być prowadzone w dniach kolejnych, w zależności od liczby zgłoszeń. Wcześniej, w marcu, ponad 24-tysięczna załoga wybrała na kolejną kadencję swojego przedstawiciela w zarządzie giełdowej spółki. Został nim ponownie Artur Wojtków, który od blisko siedmiu lat, z wyboru załogi, jest wiceprezesem JSW ds. pracowniczych.
Pełny skład na początku maja
Rzeczniczka spółki Katarzyna Jabłońska-Bajer poinformowała, że pełny skład zarządu JSW dziewiątej kadencji będzie znany na początku maja, jednak kolejna trzyletnia kadencja rozpocznie się dopiero z dniem odbycia tegorocznego zwyczajnego walnego zgromadzenia spółki, zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ubiegły rok. Nastąpi to do połowy roku. Obecnie zarządem JSW kieruje Tomasz Gawlik, za strategię odpowiada Krzysztof Mysiak, a za sprawy ekonomiczne Robert Ostrowski - obaj pełnią obowiązki wiceprezesów. Czwartym członkiem zarządu jest Artur Wojtków. W kończącej się kadencji w zarządzie JSW doszło do wielu zmian personalnych. W lutym 2015 r., po protestach związkowych i strajku, dymisję złożył kierujący spółką od blisko ośmiu lat prezes Jarosław Zagórowski. Zastąpił go związany z grupą JSW Edward Szlęk, który jednak we wrześniu ubiegłego roku zrezygnował ze stanowiska ze względów zdrowotnych. W grudniu rada nadzorcza powołała na stanowisko prezesa Tomasza Gawlika - wcześniej wiceprezesa ds. strategii, z grupą JSW związanego na różnych stanowiskach od 1989 r. Kilkakrotnie zmieniali się również wiceprezesi JSW.
Spółka w tarapatach
Spółkę od ubiegłego roku dotyka trudna sytuacja sektora węgla kamiennego. Na początku ubiegłego roku wprowadzono program restrukturyzacji grupy JSW, w którym znalazły się m.in. inicjatywy związane z podniesieniem efektywności. Spółka porozumiała się ze swoimi obligatariuszami ws. uzgodnienia scenariusza restrukturyzacji zadłużenia i zawarcia umowy restrukturyzacyjnej do 30 czerwca 2016 r. Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski ocenił 24 marca w Katowicach, że do czerwca tego roku JSW ustabilizuje swoją sytuację i sprosta wymogom porozumienia z bankami. Jego zdaniem budowana dla spółki konstrukcja naprawcza jest realna i spójna biznesowo. Plan zakłada m.in. wykorzystanie wybranych aktywów z grupy JSW do pozyskania kapitału - chodzi o koksownie i spółki energetyczne. W marcu JSW podała, że jej strata netto za ubiegły rok przekroczyła 3,1 mld zł; na wynik w znacznym stopniu wpływają odpisy na majątku dokonane na ponad 2,83 mld zł. Chodzi o odpisy aktualizujące, dotyczące aktualizacji majątku w segmencie węglowym, koksowym i energetycznym. Przed tygodniem konkursy na nowy zarząd rozpoczęły się także w innych górniczych spółkach: Katowickim Holdingu Węglowym i Węglokoksie. Obie spółki należą do Skarbu Państwa. W KHW oprócz funkcji prezesa, postępowanie konkursowe obejmuje również stanowiska wiceprezesów: ds. produkcji, ds. ekonomiki i finansów oraz ds. handlowo-rynkowych. Zgłoszenia są przyjmowane do 21 kwietnia. W Węglokoksie konkurs dotyczy czterech stanowisk: prezesa zarządu oraz wiceprezesów: ds. handlowych, ds. finansowych oraz ds. grupy kapitałowej. Zgłoszenia są przyjmowane do 18 kwietnia.
Autor: tol / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP | Leszek Szymański