Ukraina przygotowuje się na najgorsze? Kijów chce by Europa dopłacała do magazynów gazu

Rynki

gazprom.comUnia Europejska powinna pokrywać część kosztów związanych z zakupem przez Ukrainę gaz

Unia Europejska powinna pokrywać część kosztów związanych z zakupem przez Ukrainę gazu, który trafia do podziemnych magazynów surowca - powiedział ukraiński minister energetyki Wołodymyr Demczyszyn w wywiadzie dla piątkowego wydania "Wall Street Journal".

Demczyszyn ocenił, że UE powinna dzielić z Ukrainą te koszty, jeśli chce przygotować się na najgorszy scenariusz podczas najbliższej zimy. Wiceszef Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz powiedział w czwartek, że przed zimą podziemne zbiorniki gazu na Ukrainie powinny zawierać 20 mld metrów sześciennych surowca, a zakupy gazu w celu wypełnienia magazynów powinny zacząć się w kwietniu.

Ile potrzeba?

Komisarze opracowują najbardziej pesymistyczne scenariusze. Wszystkimi kosztami nas obciążają. Jesteśmy gotowi zobowiązać się do najbardziej realnego wariantu i zapłacić za niego. A koszty najbardziej pesymistycznego być może powinny być podzielone. Wołodymyr Demczyszyn, minister energetyki Ukrainy

Jak dodaje "WSJ", taki najgorszy scenariusz to sytuacja, kiedy Rosja odcięłaby dostawy gazu na dłużej, zima byłaby mroźna, a w UE doszłoby do ożywienia aktywności przemysłowej. Zapełnienie zbiorników dodatkowymi 5 mld metrów sześciennych gazu, głównie rosyjskiego, oznaczałoby dla Ukrainy dalsze koszty w wysokości 1,5 mld dolarów - podaje "WSJ". Według Demczyszyna firmy z UE mogłyby płacić za wynajem ukraińskich magazynów gazowych.

Amerykański dziennik przypomina, że z końcem marca wygasa trójstronne porozumienie dotyczące zimowych dostaw gazu rosyjskiego dla Ukrainy. Dalsze porozumienie jest ważne nie tylko dla Ukrainy, ale i dla UE; ciepłe miesiące letnie są wykorzystywane do napełnienia podziemnych zbiorników gazu na Ukrainie w celu złagodzenia zakłóceń w dostawach zimą oraz po to, by utrzymać ciśnienie w gazociągach tranzytowych do Europy.

Pakiet zimowy

Wynegocjowany przez UE, Ukrainę i Rosję tzw. pakiet zimowy przewiduje, że Ukraina ma po dokonaniu przedpłat otrzymywać surowiec od Rosji do końca marca na warunkach rynkowych. Rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak poinformował, że pod koniec marca strony będą rozmawiać o dostawach gazu na lato oraz kwestiach związanych z napełnieniem podziemnych magazynów surowca.

Około połowy kupowanego przez kraje UE gazu rosyjskiego przepływa tranzytem przez Ukrainę.

Prof. Jerzy Buzek: jesteśmy w fazie gorącej wojny gazowej TVN24 BiS

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: gazprom.com