W każdej chwili grozi nam wyłączenie prądu. "Problem dotyczy całego kraju"

W każdej chwili grozi nam wyłączenie prądu. "Problem dotyczy całego kraju"
W każdej chwili grozi nam wyłączenie prądu. "Problem dotyczy całego kraju"
TVN24 BiS
W każdej chwili grozi nam wyłączenie prądu. "Problem dotyczy całego kraju"TVN24 BiS

Powinniśmy ograniczyć używanie pralek, zmywarek czy klimatyzacji w środku dnia. Zalecenie wystosowane przez Polskie Sieci Energetyczne odpowiedzialne za dostarczanie prądu do naszych gniazdek, dotyczą także firm i instytucji. W przeciwnym razie grożą nam wyłączenia prądu. PSE wskazuje na falę upałów jako przyczynę problemów. Ale problem jest szerszy: eksperci od lat alarmują, że Polsce grożą blackouty - mamy przestarzałe elektrownie, jak również całą strukturę produkowania energii. A przyroda nie pomaga - ocieplenie klimatu sprawia, że latem potrzebujemy coraz więcej prądu.

Fala upałów może zagrozić dostawom energii elektrycznej - ostrzegają Polskie Sieci Elektroenergetyczne. I apelują o ograniczenie zużycia energii w godzinach szczytowego zapotrzebowania, czyli w godz. 11-15. PSE należy do spółek Skarbu Państwa, sieci są właścicielem ponad 13,4 tys. km linii elektroenergetycznych najwyższych napięć i odpowiadają za stabilność pracy systemu. A dziś o tą jest wyjątkowo trudno.

Słupki rtęci w niektórych polskich miastach wskazywały nawet 37 st. C a w ciągu najbliższych dni może być jeszcze goręcej. W ruch poszły więc klimatyzatory a sieci energetyczne tracą więcej energii podczas jej przesyłania, zaś elektrownie nie nadążają z produkcją. To wszystko sprawia, że w naszych gniazdkach może zabraknąć prądu.

Beata Jarosz, rzeczniczka prasowa PSE przyznaje, że ryzyko wystąpienia blackoutu (czyli rozległej awarii zasilania) może wystąpić w ciągu najbliższych dni, a "problem dotyczy całego kraju".

Co wówczas? - Zostanie wprowadzony plan ograniczeń w dostawach i poborze energii elektrycznej zgodnie z Ustawą prawo energetyczne. Ograniczenia dostaw mogą wystąpić wyłącznie w trybie określonym w Ustawie prawo energetyczne zgodnie z planem ograniczeń zatwierdzonym przez Prezesa URE. Może to nastąpić w związku z brakiem wystarczających rezerw mocy dostępnych dla OSP [operatora systemu przesyłowego - red.]. Plan ograniczeń dotyczy wszystkich odbiorców o mocy umownej powyżej 300 kW (plan ten nie obejmuje wrażliwych odbiorców, np. szpitali) - tłumaczy w rozmowie z tvn24bis.pl Beata Jarosz.

A więc chodzi o tych klientów, którzy pobierają 300 kW mocy w godzinach szczytowych. - Gospodarstwa domowe są ostatnie na liście do wyłączeń - uspokaja rzeczniczka PSE.

Skutki efektu cieplarnianego

Problem nie jest nowy, bo eksperci od lat alarmują, że Polsce grożą przerwy w dostawach energii.

- Największym problemem jest struktura wytarzania energii przez Polskę - zwraca uwagę w rozmowie z tvn24bis.pl Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. - Nasz kraj produkuje 88 proc. energii w elektrowniach cieplnych. Z tym wiąże się problem chłodzenia i zasobów wodnych. A tych nam brakuje. Jesteśmy pod tym względem na jednym z ostatnich miejsc w UE.

W okresie letnim częste są także problemy związane z przesyłaniem energii elektrycznej. - Pojawiają się burze, ale też problemy z chłodzeniem przewodów. W konsekwencji sieci są w stanie przesłać mniej energii - tłumaczy ekspert.

Jego zdaniem problem narasta, bo odczuwamy coraz bardziej skutki efektu cieplarnianego. - Przy wysokiej temperaturze spada wydajność bloków w elektrowniach - powiedział prezes IEO. I dodaje: sami sobie gotujemy zagrożenie blackoutem.

Brak inwestycji w OZE

Wczoraj w godzinach popołudniowych zapotrzebowanie na energię w Polsce wyniosło ok. 22 GW, czyli niemal tyle samo, co w styczniu.

Zapotrzebowanie mocy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego od stycznia do 6 sierpnia 2015Polska Sieć Elektroenergetyczna

- Przesuwa się szczyt zapotrzebowania na energię. Jeszcze pięć lat temu mówiliśmy o szczytach zimowych. Problemem było ryzyko oszronienia sieci lub zmarznięcia węgla na hałdach - podkreśla prezes IEO.

Zdaniem eksperta szczyt przesunął się z kilku powodów: elektrownie cieplne nie radzą sobie z pracą i ma to także związek z cenami za energię.

- Kiedyś energia była tańsza i chętniej budowaliśmy połączenia międzysystemowe. Obecnie energia jest droższa i dlatego w obawie przed tańszym importem – energetyka niechętnie sięga my po takie rozwiązania - zwraca uwagę Wiśniewski.

Jak poinformował prof. Krzysztof Żmijewski, były prezes PSE, z Niemcami mamy tylko dwa takie połączenia. - A na przykład Duńczycy mają połączenia transgraniczne, które pozwalają na importowanie energii równej ten, którą wytwarzają w kraju.

Więcej połączeń z sąsiadami pozwoliłoby na importowania energii w sytuacjach, jak ta obecna.

Ponadto, zdaniem prezesa Grzegorza Wiśniewskiego z Instytutu Energii Odnawialnej mamy problem zaniechania. - Nie wdrożyliśmy na czas ustawy o odnawialnych źródłach energii. Spóźniliśmy się z tym ponad pięć lat - podkreślił.

Ustawa miała przyspieszyć rozwój zielonej i tzw. rozproszonej energetyki. Ale zamiast lasu wiatraków i dachów pokrytych panelami fotowoltaicznymi mamy zastój w inwestycjach, bo niepewność na rynku powstrzymywała przed wykładaniem pieniędzy na takie źródła energii.

- Opóźnienie w inwestycje fotowoltaiczne będzie pogłębiało ryzyko letniego blackoutu - uważa Wiśniewski, jednocześnie dodając, że "w takiej sytuacji jedziemy na granicy. Albo się uda, albo się nie uda".

Dla porównania, w Niemczech wykorzystywanych jest 1,5 mln urządzeń fotowoltaicznych, zaś w Polsce zaledwie 500.

- To jest okazja, żeby zmienić naszą strategię. W starym systemie z tego nie wyjdziemy. Efektem inwestycji w dodatkowe bloki węglowe byłaby nie poprawa zasilenia w szczycie, a zwiększenie kosztów energii oraz emisji - stwierdził Grzegorz Wiśniewski.

Jak tłumaczył Wiśniewski "skończył się czas prostych rozwiązań. Nie ma sensu dopłacanie do węgla, bo to tylko doprowadzi do pogłębienia problemu".

Podobną opinię wyraża prof. Krzysztof Żmijewski twierdząc, że "ratowanie górnictwa w takim stanie nie ma uzasadnienia". Ponadto, jego zdaniem nasze zapotrzebowanie na węgiel w przyszłości spadnie z obecnych 40 mln ton do nawet 10 mln ton.

Narastanie problemów

- W ciągu najbliższych kilku lat uda nam się zbilansować zapotrzebowanie na energię. Natomiast kłopoty zaczną się po 2020 roku - stwierdził prof. Żmijewski.

Główną przyczyną problemów mają być zamykane elektrownie wybudowane jeszcze za czasów poprzedniego ustroju.

- Częściowo można je rewitalizować, ale wszystko ma ograniczone życia. Nie można tego ciągnąć w nieskończoność - tłumaczył były prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

O konieczności inwestycji energetycznych przypomniał w piątek minister środowiska Maciej Grabowski.

- To, że musimy inwestować w nasze moce wytwórcze energii nie ulega wątpliwości - bloki mają po 40 lat. Obecne mają sprawność 32-33 proc., a nowe będą miały np. 46 proc. - stwierdził minister środowiska.

Autor: mb//km / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Cła nałożone przez Donalda Trumpa odbiły się echem na świecie, a szczególnie na relacji USA-Chiny. Tuż przed spotkaniem pomiędzy przedstawicielami tych dwóch państw prezydent Trump stwierdził, że stawka 80 procentowego cła na towary z Chin "wydaje się być w porządku". Rzeczniczka Białego Domu musiała się później tłumaczyć z tego dziennikarzom.

Donald Trump "rzucił liczbami". "Zobaczymy, co się stanie w weekend"

Donald Trump "rzucił liczbami". "Zobaczymy, co się stanie w weekend"

Źródło:
Reuters

Sir Elton John, Coldplay, Sir Paul McCartney, Robbie Williams, Dua Lipa, Florence Welch i Sir Ian McKellen - wszystkich łączy to, że są brytyjskimi artystami. Mają także jeden wspólny cel - obrona swoich praw przed kradzieżą swoich utworów przez sztuczną inteligencję. Łącznie ponad 400 osób podpisało się pod apelem do brytyjskiego premiera o zaktualizowanie przepisów dotyczące praw autorskich.

Co mają ze sobą wspólnego Dua Lipa i Elton John? Obawiają się tego samego

Co mają ze sobą wspólnego Dua Lipa i Elton John? Obawiają się tego samego

Źródło:
BBC

Jak oświadczyła prezydentka Claudia Sheinbaum, Meksyk pozywa Google za ignorowanie wielokrotnych próśb, by nie zmieniać nazwy Zatoki Meksykańskiej na Zatokę Amerykańską dla użytkowników z USA.

Meksyk pozywa Google'a za zmianę nazwy na "Zatoka Amerykańska"

Meksyk pozywa Google'a za zmianę nazwy na "Zatoka Amerykańska"

Źródło:
BBC, PAP

Nvidia, czołowa amerykańska spółka w dziedzinie AI (sztucznej inteligencji) planuje wypuścić zubożałą wersję swojego chipu H20 dla Chin w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Ma być to następstwo amerykańskich ograniczeń eksportowych dotyczących oryginalnego modelu.

Eksport chipów do Chin. Tak amerykański gigant chce obejść ograniczenia

Eksport chipów do Chin. Tak amerykański gigant chce obejść ograniczenia

Źródło:
Reuters

Aż 32 procent polskich firm doświadczyło w zeszłym roku incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem. Były to między innymi: utrata lub uszkodzenie danych, wyciek poufnych informacji czy przerwy w dostępności usług. Z badania Eurostatu wynika, że w zestawieniu liczby zdarzeń w Unii Europejskiej wyżej była tylko Finlandia z wynikiem 42 procent.

Polskie firmy atakowane niemal najczęściej w Europie

Polskie firmy atakowane niemal najczęściej w Europie

Źródło:
PAP

8 złotych na dzień dobry, a potem jest już tylko drożej - takie są stawki za parkowanie w centrum Szczecina. Podwyżki opłat za parkowanie szykują się też w innych miastach. Sprawą zajął się reporter programu "Polska i Świat", Łukasz Wieczorek.

W tych miejscach parkowanie ma być droższe. Opłaty nawet w weekendy

W tych miejscach parkowanie ma być droższe. Opłaty nawet w weekendy

Źródło:
TVN24

- W moim przekonaniu będzie kolejne cięcie stóp procentowych - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 członek Rady Polityki Pieniężnej Przemysław Litwiniuk. Jak ocenił, poziom stopy referencyjnej może w tym roku spaść do poziomu 4,5 procent.

"To może być dobry moment na solidny krok w kierunku obniżenia stóp"

"To może być dobry moment na solidny krok w kierunku obniżenia stóp"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o cudzoziemcach. Nowela wdraża unijną dyrektywę o warunkach wjazdu i pobytu cudzoziemców, którzy chcą pracować w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji.

Niebieska karta Unii Europejskiej. Znowelizowane przepisy

Niebieska karta Unii Europejskiej. Znowelizowane przepisy

Źródło:
PAP

W piątek na Węgrzech wszedł w życie zakaz importu bydła, trzody chlewnej oraz mięsa wołowego i wieprzowego z Polski. Wprowadzone rozporządzeniem premiera Viktora Orbana embargo jest odwetem za zakaz sprowadzania tych produktów z Węgier nałożony w związku z panującą w tym kraju epidemią pryszczycy.

Orban zakazał importu mięsa z Polski

Orban zakazał importu mięsa z Polski

Źródło:
PAP

Rachunki za prąd mają być prostsze. Zmianę przepisów w tej sprawie zapowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Będą zmiany w rachunkach za prąd

Będą zmiany w rachunkach za prąd

Źródło:
PAP

TVN24, TVN i TVN24 BiS, stacje telewizyjne z grupy TVN Warner Bros. Discovery, w kluczowych chwilach ogłaszania wyboru nowego papieża zgromadziły łącznie największą widownię - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement.

Wybór papieża najchętniej ze stacjami TVN WBD. Dziękujemy!

Wybór papieża najchętniej ze stacjami TVN WBD. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot rozbita została kumulacja. Do gracza z Niemiec trafi 120 milionów euro. Oto liczby, które padły 9 maja 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Ogromna wygrana

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Ogromna wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Pracodawcy będą mieli obowiązek przedstawienia w ogłoszeniach o pracę proponowanego wynagrodzenia - zakłada nowelizacja Kodeksu pracy, którą w piątek uchwalił Sejm. Zmiany mają przyczynić się między innymi do zniwelowania nierówności płacowych między kobietami a mężczyznami.

Nowy obowiązek dla pracodawców. Rewolucyjna zmiana

Nowy obowiązek dla pracodawców. Rewolucyjna zmiana

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski i Bank Pocztowy - te instytucje finansowe zapowiedziały przerwy techniczne w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą wystąpić utrudnienia w korzystaniu z aplikacji mobilnej i wykonywaniu transakcji internetowych.

Utrudnienia w trzech bankach. "Zaplanowane operacje zrób wcześniej"

Utrudnienia w trzech bankach. "Zaplanowane operacje zrób wcześniej"

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie podniesienia zasiłku pogrzebowego z 4 tysięcy do 7 tysięcy złotych. Podwyżka ma wejść w życie w 2026 roku. Nowela trafi teraz do Senatu.

Zasiłek pogrzebowy w górę

Zasiłek pogrzebowy w górę

Źródło:
PAP

Adam Leszkiewicz, były prezes Grupy Azoty, jest nowym prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej - przekazała PGZ w komunikacie. Obejmie obowiązki 12 maja.

Nowy prezes polskiego giganta

Nowy prezes polskiego giganta

Źródło:
PAP

Popularność diet pudełkowych w Polsce ciągle rośnie. Osoby korzystające z tej usługi chwalą sobie wygodę tego rozwiązania. - Wreszcie mogę regularnie i zdrowo jeść - mówi nam Pola. Ale eksperci ostrzegają, że to nie do końca idealne rozwiązanie dla osób, które chcą o siebie zadbać. W ubiegłorocznym badaniu jakości zakwestionowano 80 procent oferowanych w "pudełkach" produktów.

Dla jednych "wybawienie", dla drugich "góra śmieci"

Dla jednych "wybawienie", dla drugich "góra śmieci"

Źródło:
TVN24+

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewniło, że nie planuje wprowadzenia zakazu spalania drewna w gospodarstwach domowych. Wyjaśniło, że rozporządzenie w sprawie cech jakościowo-wymiarowych drewna energetycznego dotyczy tylko tak zwanej energetyki zawodowej, czyli sektora energetycznego.

Ministerstwo zabiera głos w sprawie palenia drewnem

Ministerstwo zabiera głos w sprawie palenia drewnem

Źródło:
PAP

Analitycy Refleksu prognozują spadek cen na stacjach paliw o 4-6 groszy na litrze w nadchodzącym tygodniu. Dalsze obniżki stawiają jednak pod znakiem zapytania.

Dobre wieści dla kierowców

Dobre wieści dla kierowców

Źródło:
PAP

Animex Foods, producent szynki Krakus, zwalnia wieloletnich pracowników zakładu Agryf w Szczecinie i zatrudnia tańszych z Azji oraz Ukrainy za pośrednictwem agencji pracy - donosi "Gazeta Wyborcza". W środę związkowcy i pracownicy zorganizowali protest, domagając się przywrócenia zwolnionych i zmiany polityki zatrudnienia.

Zwolnienia u producenta szynki. "Największy skarb firmy"

Zwolnienia u producenta szynki. "Największy skarb firmy"

Źródło:
GW, tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump w czwartek ponownie skrytykował prezesa Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome'a ​​Powella, nazywając go "głupcem". Narzekał też, że Fed nie chce obniżyć stóp procentowych.

"To głupiec". Trump znów obraża szefa Fedu

"To głupiec". Trump znów obraża szefa Fedu

Źródło:
PAP

W czwartek w Lotto padła główna wygrana w wysokości dwóch milionów złotych. Z kolei w Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oto wyniki losowania z 8 maja 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto

Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

"Nowy niemiecki rząd kanclerza Friedricha Merza powinien poważnie potraktować żądania reparacji ze strony Włoch, Grecji i Polski" - pisze portal tygodnika "Spiegel", dodając, że przeprosiny i ciepłe słowa to za mało. Zdaniem portalu, strona niemiecka obawia się, że jeśli raz zacznie spłacać długi, nie będzie w stanie przestać.

Niemieckie media o reparacjach: przeprosiny i ciepłe słowa to za mało

Niemieckie media o reparacjach: przeprosiny i ciepłe słowa to za mało

Źródło:
PAP

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych stanowiła dostosowanie do obecnej sytuacji, ale nie oznacza automatycznie początku cyklu obniżek - poinformował w czwartek prezes NBP Adam Glapiński. Według szefa banku centralnego, jest wątpliwe, aby Rada Polityki Pieniężnej za miesiąc zaryzykowała następną zmianę stóp procentowych. 

Glapiński: o czerwcu nikt nie wspominał

Glapiński: o czerwcu nikt nie wspominał

Źródło:
PAP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił w czwartek podpisanie przez USA i Wielką Brytanię umowy handlowej. Według Trumpa porozumienie to jest "historyczne" i otwiera brytyjskie rynki na wiele amerykańskich produktów.

"Wielkie porozumienie" Trumpa

"Wielkie porozumienie" Trumpa

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w czwartek, że wkrótce porozmawia z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Tego samego dnia ukraiński parlament ratyfikował umowę z USA w sprawie zasobów mineralnych.

Kijów podjął decyzję. Trump reaguje

Kijów podjął decyzję. Trump reaguje

Źródło:
Reuters, PAP

Pilotaż skróconego czasu pracy będzie dostosowany do potrzeb branż, wielkości przedsiębiorstwa i specyfiki danego sektora - powiedziała w czwartek w Sejmie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Pomysł podzielił posłów. Chwali go Lewica, a PiS nazywa przedwyborczym populizmem.

Krótszy czas pracy. Posłowie podzieleni

Krótszy czas pracy. Posłowie podzieleni

Źródło:
PAP

Bill Gates zapowiedział, że w ciągu 20 lat przekaże niemal całą swoją fortunę na rzecz walki z ubóstwem i chorobami. - Jest zbyt wiele problemów do rozwiązania, abym trzymał się środków, które mogłyby pomóc innym - stwierdził współzałożyciel Microsoftu. Środki, w wysokości około 200 miliardów dolarów, będą przekazywane poprzez jego fundację.

Rozda niemal całą swoją fortunę. Deklaracja miliardera

Rozda niemal całą swoją fortunę. Deklaracja miliardera

Źródło:
PAP

W marcu wypłacono niemal 438 tysięcy tak zwanych emerytur groszowych, czyli poniżej świadczenia minimalnego, w tym około pół tysiąca nieprzekraczających 10 złotych - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedstawionych na posiedzeniu komisji do spraw polityki senioralnej.

Alarmujące dane w sprawie emerytur

Alarmujące dane w sprawie emerytur

Źródło:
PAP