W każdej chwili grozi nam wyłączenie prądu. "Problem dotyczy całego kraju"

W każdej chwili grozi nam wyłączenie prądu. "Problem dotyczy całego kraju"
W każdej chwili grozi nam wyłączenie prądu. "Problem dotyczy całego kraju"
TVN24 BiS
W każdej chwili grozi nam wyłączenie prądu. "Problem dotyczy całego kraju"TVN24 BiS

Powinniśmy ograniczyć używanie pralek, zmywarek czy klimatyzacji w środku dnia. Zalecenie wystosowane przez Polskie Sieci Energetyczne odpowiedzialne za dostarczanie prądu do naszych gniazdek, dotyczą także firm i instytucji. W przeciwnym razie grożą nam wyłączenia prądu. PSE wskazuje na falę upałów jako przyczynę problemów. Ale problem jest szerszy: eksperci od lat alarmują, że Polsce grożą blackouty - mamy przestarzałe elektrownie, jak również całą strukturę produkowania energii. A przyroda nie pomaga - ocieplenie klimatu sprawia, że latem potrzebujemy coraz więcej prądu.

Fala upałów może zagrozić dostawom energii elektrycznej - ostrzegają Polskie Sieci Elektroenergetyczne. I apelują o ograniczenie zużycia energii w godzinach szczytowego zapotrzebowania, czyli w godz. 11-15. PSE należy do spółek Skarbu Państwa, sieci są właścicielem ponad 13,4 tys. km linii elektroenergetycznych najwyższych napięć i odpowiadają za stabilność pracy systemu. A dziś o tą jest wyjątkowo trudno.

Słupki rtęci w niektórych polskich miastach wskazywały nawet 37 st. C a w ciągu najbliższych dni może być jeszcze goręcej. W ruch poszły więc klimatyzatory a sieci energetyczne tracą więcej energii podczas jej przesyłania, zaś elektrownie nie nadążają z produkcją. To wszystko sprawia, że w naszych gniazdkach może zabraknąć prądu.

Beata Jarosz, rzeczniczka prasowa PSE przyznaje, że ryzyko wystąpienia blackoutu (czyli rozległej awarii zasilania) może wystąpić w ciągu najbliższych dni, a "problem dotyczy całego kraju".

Co wówczas? - Zostanie wprowadzony plan ograniczeń w dostawach i poborze energii elektrycznej zgodnie z Ustawą prawo energetyczne. Ograniczenia dostaw mogą wystąpić wyłącznie w trybie określonym w Ustawie prawo energetyczne zgodnie z planem ograniczeń zatwierdzonym przez Prezesa URE. Może to nastąpić w związku z brakiem wystarczających rezerw mocy dostępnych dla OSP [operatora systemu przesyłowego - red.]. Plan ograniczeń dotyczy wszystkich odbiorców o mocy umownej powyżej 300 kW (plan ten nie obejmuje wrażliwych odbiorców, np. szpitali) - tłumaczy w rozmowie z tvn24bis.pl Beata Jarosz.

A więc chodzi o tych klientów, którzy pobierają 300 kW mocy w godzinach szczytowych. - Gospodarstwa domowe są ostatnie na liście do wyłączeń - uspokaja rzeczniczka PSE.

Skutki efektu cieplarnianego

Problem nie jest nowy, bo eksperci od lat alarmują, że Polsce grożą przerwy w dostawach energii.

- Największym problemem jest struktura wytarzania energii przez Polskę - zwraca uwagę w rozmowie z tvn24bis.pl Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. - Nasz kraj produkuje 88 proc. energii w elektrowniach cieplnych. Z tym wiąże się problem chłodzenia i zasobów wodnych. A tych nam brakuje. Jesteśmy pod tym względem na jednym z ostatnich miejsc w UE.

W okresie letnim częste są także problemy związane z przesyłaniem energii elektrycznej. - Pojawiają się burze, ale też problemy z chłodzeniem przewodów. W konsekwencji sieci są w stanie przesłać mniej energii - tłumaczy ekspert.

Jego zdaniem problem narasta, bo odczuwamy coraz bardziej skutki efektu cieplarnianego. - Przy wysokiej temperaturze spada wydajność bloków w elektrowniach - powiedział prezes IEO. I dodaje: sami sobie gotujemy zagrożenie blackoutem.

Brak inwestycji w OZE

Wczoraj w godzinach popołudniowych zapotrzebowanie na energię w Polsce wyniosło ok. 22 GW, czyli niemal tyle samo, co w styczniu.

Zapotrzebowanie mocy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego od stycznia do 6 sierpnia 2015Polska Sieć Elektroenergetyczna

- Przesuwa się szczyt zapotrzebowania na energię. Jeszcze pięć lat temu mówiliśmy o szczytach zimowych. Problemem było ryzyko oszronienia sieci lub zmarznięcia węgla na hałdach - podkreśla prezes IEO.

Zdaniem eksperta szczyt przesunął się z kilku powodów: elektrownie cieplne nie radzą sobie z pracą i ma to także związek z cenami za energię.

- Kiedyś energia była tańsza i chętniej budowaliśmy połączenia międzysystemowe. Obecnie energia jest droższa i dlatego w obawie przed tańszym importem – energetyka niechętnie sięga my po takie rozwiązania - zwraca uwagę Wiśniewski.

Jak poinformował prof. Krzysztof Żmijewski, były prezes PSE, z Niemcami mamy tylko dwa takie połączenia. - A na przykład Duńczycy mają połączenia transgraniczne, które pozwalają na importowanie energii równej ten, którą wytwarzają w kraju.

Więcej połączeń z sąsiadami pozwoliłoby na importowania energii w sytuacjach, jak ta obecna.

Ponadto, zdaniem prezesa Grzegorza Wiśniewskiego z Instytutu Energii Odnawialnej mamy problem zaniechania. - Nie wdrożyliśmy na czas ustawy o odnawialnych źródłach energii. Spóźniliśmy się z tym ponad pięć lat - podkreślił.

Ustawa miała przyspieszyć rozwój zielonej i tzw. rozproszonej energetyki. Ale zamiast lasu wiatraków i dachów pokrytych panelami fotowoltaicznymi mamy zastój w inwestycjach, bo niepewność na rynku powstrzymywała przed wykładaniem pieniędzy na takie źródła energii.

- Opóźnienie w inwestycje fotowoltaiczne będzie pogłębiało ryzyko letniego blackoutu - uważa Wiśniewski, jednocześnie dodając, że "w takiej sytuacji jedziemy na granicy. Albo się uda, albo się nie uda".

Dla porównania, w Niemczech wykorzystywanych jest 1,5 mln urządzeń fotowoltaicznych, zaś w Polsce zaledwie 500.

- To jest okazja, żeby zmienić naszą strategię. W starym systemie z tego nie wyjdziemy. Efektem inwestycji w dodatkowe bloki węglowe byłaby nie poprawa zasilenia w szczycie, a zwiększenie kosztów energii oraz emisji - stwierdził Grzegorz Wiśniewski.

Jak tłumaczył Wiśniewski "skończył się czas prostych rozwiązań. Nie ma sensu dopłacanie do węgla, bo to tylko doprowadzi do pogłębienia problemu".

Podobną opinię wyraża prof. Krzysztof Żmijewski twierdząc, że "ratowanie górnictwa w takim stanie nie ma uzasadnienia". Ponadto, jego zdaniem nasze zapotrzebowanie na węgiel w przyszłości spadnie z obecnych 40 mln ton do nawet 10 mln ton.

Narastanie problemów

- W ciągu najbliższych kilku lat uda nam się zbilansować zapotrzebowanie na energię. Natomiast kłopoty zaczną się po 2020 roku - stwierdził prof. Żmijewski.

Główną przyczyną problemów mają być zamykane elektrownie wybudowane jeszcze za czasów poprzedniego ustroju.

- Częściowo można je rewitalizować, ale wszystko ma ograniczone życia. Nie można tego ciągnąć w nieskończoność - tłumaczył były prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

O konieczności inwestycji energetycznych przypomniał w piątek minister środowiska Maciej Grabowski.

- To, że musimy inwestować w nasze moce wytwórcze energii nie ulega wątpliwości - bloki mają po 40 lat. Obecne mają sprawność 32-33 proc., a nowe będą miały np. 46 proc. - stwierdził minister środowiska.

Autor: mb//km / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP