Droga, ale czysta. Czy Polska potrzebuje energii z atomu?

Rozmowa o bezpieczeństwie energetycznym
Rozmowa o bezpieczeństwie energetycznym
TVN24 BiS
Rozmowa o bezpieczeństwie energetycznymTVN24 BiS

Katastrofa w Czarnobylu sprawiła, że polski sen o atomie został przerwany. Budowę elektrowni w Żarnowcu, mimo zaawansowanych prac, wstrzymano. Jednak dziś trwają poszukiwania nowej lokalizacji i sposobu finansowania tej inwestycji. Ale czy to dobry pomysł? O bezpieczeństwie energetycznym oraz o kosztach energii jądrowej rozmawiali na antenie TVN24 BiS Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu i Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.

W 30. rocznicę katastrofy w Czarnobylu zastanawiamy się nad sensem budowy elektrowni jądrowej w Polsce.

Zdaniem Dariusza Szweda głównym zagrożeniem, które stwarza energetyka jądrowa jest to ekonomiczne. - Energetyka jądrowa zagraża stabilności finansów publicznych. Jeden blok elektrowni jądrowej to jest koszt rzędu co najmniej 50 mld zł - argumentował.

Każda energetyka kosztuje

Jakóbik ripostował, że Polacy tak czy inaczej wydają pieniądze na energetykę. - Inwestują w bloki węglowe, które są wysokoemisyjne, a energetyka jądrowa nie emituje dwutlenku węgla do atmosfery, więc jest ekologicznym rozwiązaniem dla polskiej gospodarki - wyjaśniał.

Według niego warto zainwestować w atom. - Każda energetyka kosztuje, subsydia dla OZE również będą coś kosztowały. Dlatego mówienie o tym, że coś jest drogie jest omijaniem problemu - podkreślił.

Jego zdaniem problem leży gdzie indziej. - Ten rząd powiedział jasno, że stawia na węgiel, ale to jest sprzeczne z polityką klimatyczną i z wymogami transformacji energetycznej. Może jakąś drogą pośrednią byłaby energetyka jądrowa, która oczywiście będzie drogo kosztować, ale każda inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne kosztuje - dodał.

Co z bezpieczeństwem?

Dariusz Szwed zaznaczał, że nie ma bezpiecznej elektrowni jądrowej. - Pokazała to Fukushima, ta katastrofa wydarzyła się w najbardziej rozwiniętym technologicznie kraju - tłumaczył.

Jakóbik ripostował, że Japonia to kraj położony na wyspach, znajdujących się w strefie dużej aktywności tektonicznej. Powodem katastrofy była fala tsunami, która zalała reaktory i spowodowała wybuch. Przed Polską w jego opinii stoją inne zagrożenia. - Nowoczesne technologie, o których Polacy rozmawiają z różnymi zagranicznymi firmami mają zagwarantować, że nawet upadek samolotu na elektrownię jądrową nie zagrozi jej funkcjonowaniu - powiedział redaktor naczelny BiznesAlert.

Jak dodał, w Europie, poza Czarnobylem, nie doszło do poważnej awarii elektrowni jądrowej, która skończyłaby się utratą życia. - Są też zabezpieczenia chroniące elektrownię przed terrorystami - mówił.

Zastąpić węgiel

Członek Zielonego Instytutu podkreślił, że węgiel trzeba zastąpić najtańszymi dostępnymi technologiami odnawialnymi. - Można je rozwijać lokalnie, w sposób rozproszony w każdym mieście, a nie tylko w miastach, gdzie powstaje duża scentralizowana energetyka węglowa czy atomowa - wyjaśniał.

Jakóbik stwierdził, że odnawialne źródła energii powinny powstawać, tam gdzie jest to opłacalne i gdzie może to pomóc np. społecznościom lokalnym. - To jest świetny sposób na rozwijanie spółdzielczości energetycznej w miejscach oddalonych od dużych ośrodków miejskich - powiedział.

Dodał, że Polska musi wybrać taki miks, który zapewni energię potrzebną dla rozwoju gospodarki. - Chodzi o to, żeby ta energia była w miarę czysta, a najczystszymi źródłami jest OZE lub atom. Warto też pamiętać o stabilności. Musimy mieć bazę elektrowni, które dają energię i one muszą być dostępne bez względu na to, czy pada deszcz, wieje wiatr czy świeci słońce. Elektrownia jądrowa jest takim źródłem, a OZE nie. Dopóki nie będziemy mieli magazynów energii OZE, nie dają gwarancji, że dostaniemy tyle energii, ile potrzebujemy, kiedy będziemy tego chcieli - powiedział Jakóbik.

Jednak Dariusza Szwed przypomniał, że "Europa odchodzi już od tego rodzaju energetyki", głównie ze względu na ogromne koszty, które generuje jej budowa, a nawet późniejsza produkcja energii.

Autor: ToL//km / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Polacy, po raz pierwszy w historii maltańskiej turystyki, znaleźli się na szczycie listy europejskich nacji, które najliczniej odwiedziły ten śródziemnomorski kraj. Pokazują to dane ze stycznia 2025 roku.

Pierwsza taka sytuacja w historii. Tysiące turystów z Polski

Pierwsza taka sytuacja w historii. Tysiące turystów z Polski

Źródło:
PAP

Firma Audi zapowiedziała zwolnienia w Niemczech. W najbliższych czterech latach pracę ma stracić do 7,5 tysiąca pracowników - podał Reuters.

Gigant zapowiada zwolnienia. Maksymalnie 7500 osób

Gigant zapowiada zwolnienia. Maksymalnie 7500 osób

Źródło:
Reuters

Niemal 70 procent badanych uważa, że pieniądze dają szczęście - wynika z ankiety ogólnopolskiego panelu badawczego Ariadna. To przekonanie najbardziej podzielane jest przez ludzi młodych.

Czy pieniądze dają szczęście? Zaskakujące wyniki badania

Czy pieniądze dają szczęście? Zaskakujące wyniki badania

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Deficyt budżetu państwa po lutym 2025 roku wyniósł 36,3 miliarda złotych - wynika z szacunkowych danych Ministerstwa Finansów. Po styczniu budżet był 3,2 miliarda złotych pod kreską.

Budżet państwa na coraz większym minusie

Budżet państwa na coraz większym minusie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W poniedziałek na Węgrzech weszła w życie regulacja cen żywności. Ograniczenia dotyczą marży niektórych produktów spożywczych. Sieci handlowe wprowadziły ograniczenia ilościowe.

Ograniczenia w sklepach. Nowe przepisy weszły w życie

Ograniczenia w sklepach. Nowe przepisy weszły w życie

Źródło:
PAP, Mandiner

Anna Streżyńska obejmie stanowisko dyrektora Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Wcześniej Streżyńska piastowała stanowiska ministra cyfryzacji i prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Jest nowa dyrektor Instytutu Łączności

Jest nowa dyrektor Instytutu Łączności

Źródło:
PAP

"Nowy kawałek Polski", czyli cypel znajdujący się w okolicach Mikoszewa, zyskał kod pocztowy - informuje Poczta Polska. Jak przypomina państwowa spółka, kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji.

"Nowy kawałek Polski". Zyskał kod pocztowy

"Nowy kawałek Polski". Zyskał kod pocztowy

Źródło:
PAP

Ustawa zmieniająca przepisy dotyczące podatku akcyzowego została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Akcyza ma między innym objąć nowe kategorie wyrobów.

Zmiany w akcyzie. Jest podpis prezydenta

Zmiany w akcyzie. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa liczona po wyłączeniu cen żywności i energii w lutym 2025 roku osiągnęła poziom 3,6 procent w ujęciu rocznym - podał Narodowy Bank Polski. W styczniu ten wskaźnik wyniósł 3,7 procent.

Inflacja bazowa w Polsce. Najnowsze dane

Inflacja bazowa w Polsce. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Podatek Belki, czyli podatek od zysków kapitałowych, ma zostać obniżony. Szef resortu finansów Andrzej Domański zapowiedział, że w kwietniu przedstawione zostaną propozycje zmian. Ponadto poinformował, że ministerstwo nie pracuje nad wprowadzeniem podatków katastralnego i cyfrowego.

Ten podatek ma zostać obniżony. Zapowiedź ministra

Ten podatek ma zostać obniżony. Zapowiedź ministra

Źródło:
PAP

Operatorowi telewizji kablowej Vectra postawione zostały zarzuty za bezprawne podwyższanie opłat abonamentowych, a także jednostronne zmiany umów - przekazał w komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Spółce grozi kara do 10 procent obrotu oraz obowiązek zwrotu opłat pobranych niezgodnie z prawem.

Podwyższanie opłat i jednostronne zmiany umów. Zarzuty dla dużego operatora

Podwyższanie opłat i jednostronne zmiany umów. Zarzuty dla dużego operatora

Źródło:
PAP, UOKiK

Sieć Forever 21 złożyła wniosek o upadłość po raz drugi w ciągu sześciu lat - informuje CNN. Stacjonarne sklepy w Polsce zostały zamknięte już wcześniej, w 2019 roku.

Znana sieć składa wniosek o upadłość

Znana sieć składa wniosek o upadłość

Źródło:
tvn24.pl

Pierwsze połącznie kwantowe nadeszło. To ważny dzień dla polskiej nauki i przełom w wymianie strategicznych danych - podkreślił wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

"To ważny dzień dla polskiej nauki"

"To ważny dzień dla polskiej nauki"

Źródło:
PAP

Europejski oddział Amerykańskiej Izby Handlowej ostrzegł w poniedziałkowym raporcie "Transatlantycka gospodarka 2025", że konflikt o cła zagraża transatlantyckiemu biznesowi o wartości 9,5 biliona dolarów rocznie.

Cios w najważniejsze relacje handlowe świata

Cios w najważniejsze relacje handlowe świata

Źródło:
PAP

Spółka Panek ogłosiła bezterminowe zawieszenie usługi wynajmu aut na minuty. Powodem niespodziewanej decyzji są niezadowalające wyniki finansowe, a także rosnące koszty ubezpieczeń. "Car sharing nie przyjął się w Polsce tak, jak zakładano" - podsumowała firma.

Znana firma zawiesza usługę. "To dla nas trudny moment"

Znana firma zawiesza usługę. "To dla nas trudny moment"

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Panek ogłosiła bezterminowe zawieszenie usługi wynajmu aut na minuty. Powodem niespodziewanej decyzji są niezadowalające wyniki finansowe, a także rosnące koszty ubezpieczeń. "Car sharing nie przyjął się w Polsce tak, jak zakładano" - podsumowała firma.

Znana firma zawiesza usługę. "To dla nas trudny moment"

Znana firma zawiesza usługę. "To dla nas trudny moment"

Źródło:
tvn24.pl

Zaległości pracodawców wobec zatrudnionych wzrosły w ubiegłym roku aż o 100 procent - pisze "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na dane Państwowej Inspekcji Pracy. Niepłacenie pensji pracownikom staje się zmorą polskiego rynku. W 2024 roku inspektorzy PIP interweniowali w tej sprawie na rzecz 74 tysięcy osób, chodziło o wypłatę zaległych ponad 270 milionów złotych.

Zmora rynku pracy. Skok o 100 procent

Zmora rynku pracy. Skok o 100 procent

Źródło:
tvn24.pl

Nawet siedem milionów rocznie można było zarobić w zeszłym roku w zarządach krajowych banków - przekazał "Dziennik Gazeta Prawna". Łącznie na pensje, premie i korzyści dziewięć banków giełdowych przekazało w tym czasie 215 milionów złotych.

Milionowe zarobki w bankach. Tyle zgarniają w Polsce prezesi

Milionowe zarobki w bankach. Tyle zgarniają w Polsce prezesi

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa rozważa wprowadzenie zakazu lub radykalnych ograniczeń w podróżowaniu do Stanów Zjednoczonych dla obywateli kilkudziesięciu krajów. Według doniesień medialnych, 43 kraje zostaną podzielone na trzy grupy z różnymi poziomami ograniczeń. W jednej z nich znalazła się Rosja.

Obywatele tych krajów mogą nie wjechać do USA

Obywatele tych krajów mogą nie wjechać do USA

Źródło:
PAP, "NYT"

W tym tygodniu w centrum uwagi krajowych inwestorów znajdą się dane makro takie jak inflacja bazowa czy produkcja przemysłowa. We wtorek Ministerstwo Finansów przeprowadzi przetarg sprzedaży obligacji, a tydzień zakończy decyzja Moody's dotycząca ratingu Polski. Rząd zajmie się natomiast projektem nowelizacji ustawy o elektrowniach wiatrowych.

Płace, inflacja i rating Polski. Taki będzie tydzień w gospodarce

Płace, inflacja i rating Polski. Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP

Polska wieś nie ma już tylko rolniczego oblicza. Rośnie w siłę nowy typ wsi podmiejskiej, która stanowi już jedną trzecią obszarów wiejskich w kraju - podkreśliła dyrektorka Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk Monika Stanny.

"To absolutny wyjątek w skali europejskiej"

"To absolutny wyjątek w skali europejskiej"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto padła szóstka. Jeden z graczy wygrał ponad 10 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 15 marca 2025 roku.

Kumulacja rozbita. Padła szóstka w Lotto

Kumulacja rozbita. Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl