SKOK-i: sytuacja kas

28 lipca 2015

Jeżeli ktokolwiek działał na niekorzyść SKOK-ów, to nie dziennikarze - powiedział w "Tak jest" Andrzej Stankiewicz, jeden z autorów tekstów o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych z 2013 roku. Komentował on fakt, że na celowniku prokuratorów znaleźli się teraz dziennikarze, ujawniający niekorzystne dla tych instytucji wyniki audytów.

Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła w piątek działalność Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej "Wybrzeże" w Gdańsku i wystąpiła do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości tej spółdzielczej kasy. W ocenie KNF jest ona "głęboko niewypłacalna".

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie podjęła we wtorek decyzję o przejęciu Powszechnej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Knurowie (Powszechnej SKOK) przez Alior Bank SA - poinformowała KNF w komunikacie.

Komisja Nadzoru Finansowego podała, że 25 kwietnia br. wystąpi do sądu o ogłoszenie upadłości SKOK Jowisz w Czeladzi w związku z nieprzekazaniem tej kasie przez Kasę Krajową SKOK we wskazanym terminie środków powodujących "usunięcie stanu niewypłacalności".

SKOK Polska jest niewypłacalny - uznała Komisja Nadzoru Finansowego, która zawiesiła działalność instytucji finansowej. Na kontach spółdzielczej kasy 15,8 tys. klientów zgromadziło 172,9 mln zł. Co z ich pieniędzmi? Wyjaśniamy.

- Prokurator uznał, że prawo do wnioskowania o dywidendę nie jest obowiązkiem. A skoro nie jest obowiązkiem to nie ma przestępstwa. I to była podstawa umorzenia tego śledztwa - powiedział TVN24 Mariusz Marciniak, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku. Chodzi o śledztwo dotyczące nieprawidłowości w SKOK-ach i ewentualnej odpowiedzialności w tej sprawie senatora PiS Grzegorza Biereckiego. Gdyby Kasa Krajowa pobierała dywidendę to miałaby pieniądze np. na ratowanie upadających kas, na ten cel do tej pory wypłacono z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego 3,5 mld złotych.

Komisja Nadzoru Finansowego oczekuje na zgłoszenia krajowych banków zainteresowanych udziałem w procesie restrukturyzacji SKOK im. Stefana Kard. Wyszyńskiego we Wrześni - poinformowała we wtorek po posiedzeniu KNF. Banki mogą zgłaszać się do 18 stycznia włącznie.

Twórca SKOK-ów, senator Grzegorz Bierecki został szefem senackiej komisji budżetu i finansów publicznych, która będzie zajmowała się między innymi prawem bankowym. Senator w wyborach startował z własnego komitetu, ale z cichym poparciem Prawa i Sprawiedliwości. To dlatego, że przed wyborami zrobiło się głośno o jego interesach wokół kas spółdzielczych. I problemach finansowych niektórych kas. - To znak, że mamy problem ze standardami w życiu publicznym - ocenia prof. Ryszard Bugaj. Materiał programu "Polska i Świat".

Najprawdopodobniej na następnym posiedzeniu Sejmu posłowie wysłuchają sprawozdania komisji finansów o funkcjonowaniu ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. W środę komisja wybrała Marcina Święcickiego (PO) na sprawozdawcę tego dokumentu.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pięć największych SKOK-ów, objętych badaniem audytora, ujawniło wyniki tego badania i przedstawiło je opinii publicznej. Apeluję, aby tak się stało - powiedział w czwartek minister finansów Mateusz Szczurek. I dodał: Nie wyobrażam sobie, abym miał żyrować funkcjonowanie instytucji finansowej, która - według badań audytorów - jest niewypłacalna i przynosi straty.

TK w wyroku ws. SKOK-ów na pierwszym miejscu postawił ochronę depozytów obywateli - że jest to najważniejsza wartość konstytucyjna – ocenił w rozmowie z PAP poseł PO, przewodniczący sejmowej podkomisji ds. SKOK-ów Marcin Święcicki. Dodał, że wyrok ocenia bardzo pozytywnie.