Donos do urzędu skarbowego to rodzaj zewnętrznej informacji, która składana jest na ogół w formie pisemnej. Pojęcie to nie występuje w przepisach, ustawodawca nie określił ponadto donosu do urzędu skarbowego jako podstawy wszczęcia kontroli podatkowej.
● Donos do urzędu skarbowego to pojęcie niezdefiniowane przez ustawodawcę. ● Przyjmuje się, że są to zewnętrzne informacje na temat naruszenia prawa podatkowego lub przepisów prawa celnego. ● Zgodnie z przepisami donos może mieć charakter wyłącznie pomocniczy dla organów skarbowych. ● Od maja 2018 roku działa Krajowy Telefon Interwencyjny KAS.
Donos do urzędu skarbowego – pojęcie
Pojęcie donosu do urzędu skarbowego nie jest definiowane przez ustawodawcę ani w przepisach Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, ani w Ustawie z dnia 16 listopada 2016 roku o Krajowej Administracji Skarbowej. Wskazuje się, że jest to rodzaj zewnętrznej informacji, w której osoba informuje o naruszeniu prawa podatkowego lub przepisów prawa celnego przez określony w niej podmiot.
Czego w praktyce najczęściej dotyczą donosy? Są to m.in.:
– donosy o nielegalnym wynajmie mieszkania, czyli nieopodatkowaniu dochodów z najmu, – donosy w sprawie tzw. pracy na czarno, czyli wykonywania działalności bez rejestracji lub świadczenia pracy bez umowy o pracę bądź umowy cywilnoprawnej, – donosy w związku z niewydawaniem paragonów przez usługodawców.
Donos do urzędu skarbowego – konsekwencje
Konsekwencją donosu jest sprawdzenie jego prawdziwości, czyli przeprowadzenie kontroli przez urząd. Ustawodawca wskazał, że kontrole urząd podejmuje z urzędu. Jakie znaczenie ma zatem donos złożony do urzędu skarbowego? Z jednej strony nie ma on decydującego znaczenia dla wszczęcia postępowania kontrolnego, z drugiej zaś, jeżeli zawiera on precyzyjne informacje, może być materiałem pomocniczym dla organów skarbowych.
Donos do urzędu skarbowego – wzór
Mimo że donos do urzędu skarbowego nie został określony przepisami prawa, w razie chęci doniesienia do urzędu skarbowego warto, aby spełniał on określone wymagania. Jak zatem napisać donos do urzędu skarbowego?
Donos powinien być podpisany – wprawdzie anonimowe donosy do urzędu skarbowego są także źródłem informacji, jednak imienny podpis osoby zgłaszającej określone wiadomości uprawdopodabnia je. Warto też podkreślić, że urząd sprawdza wszystkie donosy, nawet te anonimowe.
Zawarte w donosie informacje powinny być konkretne, a na ile to możliwe, podparte dowodami. Warto zadbać też o czytelność i przejrzystość dokumentu.
Donos a skarga do urzędu skarbowego
Od maja 2018 roku działa Krajowy Telefon Interwencyjny KAS, za pośrednictwem którego można przekazać informację na temat:
– naruszeń przepisów prawa podatkowego, – naruszeń przepisów prawa celnego, – opinii dotyczących funkcjonowania Krajowej Administracji Skarbowej.
Informacje można także przesyłać na określony adres mailowy. Jak zastrzega Ministerstwo Finansów, przekazanie informacji jest anonimowe.
Z powyższego wynika zatem, że do urzędu skarbowego można składać nie tylko donosy o naruszeniu przepisów, ale też skargi np. na działania urzędników.
Akty prawne: Ustawa z dnia 16 listopada 2016 roku o Krajowej Administracji Skarbowej Dz. U. 2016 poz. 1947, Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa Dz. U. 1997 nr 137 poz. 926.
Źródło: gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock