Ważna ulga podatkowa dla młodych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Pieniądze

Ekspertka o zerowym podatku PIT dla osób do 26. roku życiaTVN24 BiS
wideo 2/4

Zwolnienie z podatku PIT do 26 roku życia, tak zwany zerowy PIT dla młodych to bardzo ważna ulga, która ma zachęcić młodych Polaków do szybszego wchodzenia na rynek pracy. Komu przysługuje ulga? Jakie są limity? Odpowiadamy poniżej.

Zwolnienie z podatku PIT do 26 roku życia - kto skorzysta?

Zwolnienie z podatku PIT dla osób do 26 roku życia zaczęło obowiązywać od 1 sierpnia 2019 roku. Z zerowego PIT mogą skorzystać osoby, których miesięcznie zarobki nie przekraczają średnio 7,1 tys. brutto, a w ciągu roku zarobiły maksymalnie 85 528 zł.

No i oczywiście, ze zwolnienia z podatku PIT do 26 roku życia mogą skorzystać w 2020 roku osoby, które w momencie wypłaty nie mają jeszcze 26 lat. Jeżeli wypłata będzie miała miejsce po dniu 26. urodzin pracownika, jego wynagrodzenie będzie podlegać już opodatkowaniu.

Kto nie może skorzystać ze zwolnienia z podatku PIT?

Ze zwolnienia PIT do 26 toku życia nie będą mogły skorzystać zatrudnieni na postawie umowy o dzieło, a także posiadający własną działalność gospodarczą. Ulga nie obejmuje umów o staż studencki oraz przychodów uzyskanych z praktyk absolwenckich.

Ile zyskają pracownicy?

Według wyliczeń eksperta podatkowego Grzegorza Barana z Kancelarii Baran&Pluta, w 2020 roku miesięcznie młodzi pracownicy będą dostawać na rękę od 67 do 503 zł więcej w porównaniu z tym, gdyby nie korzystały ze zwolnienia PIT do 26 roku życia, tylko opłacały podatki według 17-procentowej stawki. W skali całego roku ich zyski z tytułu zerowego PIT mogą wynieść 809 zł do 6044 zł.

Dodajmy, że zasady opłacania składek nie ulegają zmianie - nawet w przypadku zwolnienia z podatku PIT osoby do 26 roku życia, pracodawcy będą zobowiązani do opłacania składek społecznych do ZUS oraz składki zdrowotnej do Narodowego Fundusz Zdrowia.

Ile osób skorzysta ze zwolnienia z ulgi?

Rząd szacuje, że ze zwolnienia z podatku PIT do 26 roku życia skorzysta ponad dwa miliony młodych pracowników.

Koszt zwolnienia z PIT do 26 roku życia

Wprowadzenie zwolnienia z podatku PIT dla osób do 26 roku życia będzie kosztować od 2020 roku niemal 2,5 mld zł. Kosztami budżet i samorządy podzielą się po połowie.

ZEROWY PIT DLA MŁODYCH. CO MUSISZ WIEDZIEĆ >

Inne zmiany podatkowe

Od początku października 2019 roku weszły w życie zmiany w PIT. Niższa stawka podatku dochodowego od osób fizycznych spadła z 18 do 17 procent, ponad dwukrotnie wzrosły natomiast koszty uzyskania przychodów. Dzięki temu pensja wzrosła o kilkadziesiąt złotych miesięcznie "na rękę".

Nowa stawka podatkowa dotyczy wszystkich podatników, którzy uzyskują dochody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej (umowa o pracę, zlecenia, dzieło), w tym również emerytów, rencistów oraz przedsiębiorców, którzy w zakresie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie wybrali podatku liniowego.

Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock