13 złotych za godzinę pracy, nie mniej. ZUS pilnuje stawki

Pieniądze

Płaca minimalna w górę. Wszystko co musisz wiedziećTVN24 BiS
wideo 2/4

Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawdza umowy z firmami i przestrzeganie obowiązującej w kraju stawki minimalnej 13 złotych za godzinę pracy - poinformował rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zdecydowała, aby w pilnym trybie wypowiedzieć umowę z firmą, która wygrała przetarg na ochronę płockiego oddziału Zakładu. Zapowiedziała też konsekwencje służbowe wobec osób zajmujących się tym przetargiem - poinformował rzecznik Zakładu.

Zaniżone stawki

- Zwycięskie konsorcjum zadeklarowało zatrudnienie pracowników ochrony w Płocku na umowę o pracę, ale zaproponowane stawki godzinowe były zaniżone względem obowiązujących obecnie stawek minimalnych, co jest złamaniem obowiązującego prawa - powiedział rzecznik. - Trwa analiza innych postępowań i zawartych umów na ochronę obiektów - dodał. Zaznaczył, że na początku kwietnia Zakład poprosił wszystkich kontrahentów o informację dotyczącą przestrzegania obowiązującego prawa - minimalnych stawek godzinowych wynagrodzenia za pracę. Do końca kwietnia ZUS powinien uzyskać te informacje.

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Schutterstock