Zaświadczenie o zarobkach. Co powinno zawierać?

Pieniądze

Pracodawcy mniej chętni do dawania podwyżkiTVN24 BiS
wideo 2/5

Okazanie zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach może okazać się konieczne w przypadku ubiegania się o kredyt, czy zapisania dziecka do przedszkola. Co powinno znaleźć się w takim dokumencie? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach - wzór

O uzupełnienie zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach musimy poprosić naszego pracodawcę. Instytucje, które wymagają od nas takiego dokumentu, mogą przekazać nam przygotowany przez nie, gotowy druk do wypełnienia w miejscu naszego zatrudnienia. Własny formularz może posiadać też nasz pracodawca. Możemy również wydrukować i przedstawić w naszym miejscu pracy gotowy wzór zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Nie istnieje odgórny wzór takiego dokumentu.

ZOBACZ PRZYKŁADOWY WZÓR ZAŚWIADCZENIA O ZATRUDNIENIU I ZAROBKACH

Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach – kiedy jest potrzebne?

O taki dokument może poprosić bank, w którym ubiegamy się o kredyt, czy pożyczkę. Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach może także przydać się w przypadku starania się o rządowe dofinansowanie, czy o miejsce w przedszkolu dla dziecka. O okazanie takiego zaświadczenia możemy zostać również poproszeni w trakcie rozprawy rozwodowej lub o ustalenie alimentów.

Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach – co powinno się w nim znajdować?

W dokumencie należy wpisać dokładne dane pracownika, takie jak PESEL, czy numer i seria dowodu osobistego. Nasz pracodawca powinien też uzupełnić informacje dotyczące miejsca zatrudnienia i jego formy, a także czasu, na jaki została zawarta umowa. Jeżeli jest to czas określony, musi wpisać w dokumencie, kiedy umowa została zawarta i kiedy jej ważność wygasa. W zaświadczeniu powinny się też znaleźć informacje o średniej wysokości naszego wynagrodzenia brutto z ostatnich trzech miesięcy. Oznacza to, że powinno się uwzględnić nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, ale także ewentualne premie lub dodatki.

Ważne jest, by w dokumencie znalazła się informacja o tym, że nasze wynagrodzenie nie jest obciążone przez komornika, a także, ze nie znajdujemy się w okresie rozwiązania lub wypowiedzenia umowy, na podstawie której jesteśmy zatrudnieni. Instytucja, która wymaga od nas okazania takiego dokumentu może także poprosić o potwierdzenie, że firma nie znajduje się w stanie upadłości lub likwidacji.

Autor: mp / Źródło: tvn24bis

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock