Bajońskie zarobki programistów w Polsce. Wystarczą trzy lata doświadczenia

[object Object]
Ile zarabiają Polacy? Średnia pensja to 4277 zł tvn24bis
wideo 2/4

Nawet 13,5 tys. zł - tyle wynoszą najwyższe zarobki programistów w Polsce. Wysokość ich wynagrodzeń różni się w zależności od umiejętności, umowy oraz miejsca zamieszkania - można przeczytać w raporcie firmy doradczej Sedlak&Sedlak.

Zarobki w branży IT to temat, który elektryzuje specjalistów ds. wynagrodzeń. Według powszechnego przekonania rynek umożliwia informatykom stawianie wysokich żądań finansowych.

Różne języki

W raporcie płacowym Sedlak&Sedlak dla branży IT 2017 znajdują się dane o wynagrodzeniach m.in. programistów posługujących się językami C/C++, PHP, Python, pracujących w technologii .NET czy w Java.

Na wykresie poniżej zaprezentowano, jakie wynagrodzenie otrzymują starsi programiści, czyli tacy, którzy posiadają duże doświadczenie w danej dziedzinie, wykonują skomplikowane zadania, a ich doświadczenie zawodowe to minimum 3 lata.

Najwyższe zarobki otrzymują starsi programiści pracujący w technologii JAVA. Połowa z nich zarabia w przedziale od 9,5 tys. do 12,2 tys. zł. Niewiele mniej zarabiają starsi programiści C/C++, których zarobki mieszczą się w przedziale 9,5 tys. – 12,2 tys. zł. Na trzecim miejscu znaleźli się programiści aplikacji mobilnych – połowa z nich otrzymuje wynagrodzenie od 8 do 13,5 tys. zł.

Wynagrodzenie całkowite starszych programistów zatrudnionych na umowę o pracę (brutto, PLN)Raport płacowy Sedlak & Sedlak dla branży IT 2017

Jakie regiony

Analizując wynagrodzenia programistów, warto przyjrzeć się kryterium regionalnemu. Poniżej zaprezentowano medianę wynagrodzenia całkowitego starszych programistów w wybranych województwach.

Starsi programiści pracujący w województwie mazowieckim otrzymują wynagrodzenie 11 tys. zł. Specjaliści zatrudnieni w województwie małopolskim zarabiają 1,2 tys. zł mniej, natomiast programiści z Pomorza otrzymują wynagrodzenie w wysokości 8,5 tys. zł.

Mediana wynagrodzenia całkowitego starszych programistów zatrudnionych na umowę o pracę w wybranych województwach (brutto, PLN)Raport płacowy Sedlak & Sedlak dla branży IT 2017

Rodzaj umowy

Pracodawcy zatrudniający programistów często stosują inne formy umowy niż umowa o pracę. Programiści są zatrudniani również na umowę o dzieło, zlecenie czy kontrakt. W raporcie płacowym Sedlak & Sedlak dla branży IT 2017 uwzględniono każdą z wymienionych form zatrudnienia. Najwyższe wynagrodzenie otrzymują starsi programiści zatrudnieni na kontrakcie. Połowa z nich zarabia więcej niż 12 tys. zł. Dla porównania starsi programiści zatrudnieni na umowę o pracę otrzymują wynagrodzenie o niemal 2 tys. zł niższe.

W przypadku młodszych programistów, czyli pracowników z niedużym bądź bez doświadczenia, najwyższe wynagrodzenie również otrzymują zatrudnieni na kontrakcie. Połowa z nich zarabia więcej niż 6,1 tys. zł. Zatrudnieni na umowę o pracę zarabiają około 1,2 tys. zł mniej, natomiast pracując na umowę zlecenie, otrzymują wynagrodzenie w wysokości 4 tys. zł.

Mediana wynagrodzenia całkowitego starszych programistów w zależności od rodzaju umowy w przeliczeniu do czterdziestu godzin pracy w tygodniu (brutto, PLN)Raport płacowy Sedlak & Sedlak dla branży IT 2017
Mediana wynagrodzenia całkowitego młodszych programistów w zależności od rodzaju umowy w przeliczeniu do czterdziestu godzin pracy w tygodniu (brutto, PLN)Raport płacowy Sedlak & Sedlak dla branży IT 2017

Profil działalności

W raporcie podzielono firmy IT ze względu na profil działalności. Wyróżniono sektor finansowy, usługi i sofware. Najwyższe wynagrodzenie otrzymują starsi programiści zatrudnieni w firmach IT działających w sektorze finansowym – połowa z nich otrzymuje wynagrodzenie większe niż 12,6 tys. zł. Niewielkie różnice występują pomiędzy zatrudnionymi w firmach IT działających w sektorze usług (10,1 tys. zł) i software (10 tys. zł).

Mediana wynagrodzenia całkowitego starszych programistów zatrudnionych na umowę o pracę w firmach IT o różnym profilu działalności (brutto, PLN)Raport płacowy Sedlak & Sedlak dla branży IT 2017

O raporcie

Raport Sedlak&Sedlak dla branży IT 2017 zawiera informacje o aktualnych stawkach wynagrodzeń na 93 stanowiskach z branży IT. Dane pochodzą z 87 firm z sektora IT. Badanie prowadzone było w okresie styczeń – maj 2017 roku. Analizy przeprowadzono w oparciu o metodologię Sedlak & Sedlak. Do prezentacji danych wykorzystano następujące miary statystyczne: mediana, średnia, kwartyle, decyle, odchylenie standardowe.

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości