Państwo zarobi mniej na spółkach. Kolejny rok przestrzeliło prognozy

Pieniądze

Potężny zastrzyk do budżetu. Spółki dzielą się zyskami z rządemtvn24bis.pl
wideo 2/3

W tym roku dochody budżetu państwa z dywidend i wpłat z zysku będą prawdopodobnie niższe o około 150-200 milionów złotych - poinformowało w piątek biuro prasowe Ministerstwa Finansów. To kolejny rok, kiedy założenia budżetowe dotyczące dywidend rozmijają się z rzeczywistością.

"Z informacji uzyskanych od ministrów nadzorujących poszczególne spółki Skarbu Państwa wynika, że oczekiwana wielkość dywidend w 2017 roku będzie trochę niższa od planowanej i wyniesie nieznacznie ponad 2 mld zł. Z kolei wysokość wpłat z zysku, według szacunku MF może być większa od planowanej i wynieść ok. 250-300 mln zł" - podało wczoraj Ministerstwo Finansów.

Mniejsze wpływy

"W sumie przewidywane w tym roku dochody budżetu państwa z dywidend i wpłat z zysku prawdopodobnie będą niższe o ok. 150-200 mln zł od planowanych 2,44 mld zł" - prognozuje resort finansów. Ministerstwo potwierdziło, że do końca czerwca budżet z tytułu dywidend uzyskał niespełna 500 mln zł, a z wypłat z zysku niemal 162 mln zł. W budżecie na 2017 rok zaplanowano, że dochody z dywidend od udziałów w spółkach Skarbu Państwa wyniosą ponad 2 mld 240 mln zł. Natomiast wpłaty z zysku od przedsiębiorstw państwowych i jednoosobowych spółek Skarbu Państw miałyby wynieść 200 mln zł. W sumie obie pozycje miałyby przynieść 2 mld 440 mln 637 zł.

Wykonanie budżetu

To kolejny rok z rzędu, kiedy dochody budżetu z dywidend spółek rozczarowują. W ubiegłym roku założenia budżetowe okazały się mocno na wyrost. Jak wynika ze sprawozdania budżetu za 2016 rok, dochody z dywidend i wpłat z zysku wyniosły ok. 2,8 mld zł, choć w ustawie budżetowej zaplanowano, że będzie to o prawie 2 mld więcej.

- Po dyskusji z ministrem skarbu i ministrem energii wzięliśmy pod uwagę plany inwestycyjne polskich firm i potrzeby w energetyce - tłumaczył w lipcu ubiegłego roku ówczesny minister finansów Paweł Szałamacha, gdy zapowiadał niższe wpływy z dywidend spółek, w których skarb państwa ma udziały.

Autor: tol/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock