Raty kredytów mogą wzrosnąć. WIBOR kontynuuje rajd w górę

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Paweł Borys o podwyżkach stóp procentowych
Paweł Borys o podwyżkach stóp procentowychTVN24
wideo 2/8
TVN24Paweł Borys o podwyżkach stóp procentowych

Stawki WIBOR dalej rosną. Oznacza to, że osoby, których rata będzie aktualizowana w najbliższych dniach, mogą zobaczyć wzrosty miesięcznych opłat. Od WIBOR-u zależy wysokość oprocentowania kredytu, a tym samym wysokość płaconych rat.

WIBOR wraz z marżą banku są składowymi oprocentowania kredytu. Część banków stosuje stawkę WIBOR 3M, co oznacza aktualizację oprocentowania kredytu hipotecznego co trzy miesiące, licząc od momentu uruchomienia kredytu. W przypadku WIBOR 6M oprocentowanie jest aktualizowane co sześć miesięcy.

Dlatego mimo że stawki WIBOR 3M i WIBOR 6M w ostatnim czasie mocno wzrosły, to nie wpływają one od razu na wysokość płaconej raty. Zmiany zobaczymy dopiero w momencie, gdy będzie aktualizowane oprocentowanie naszego kredytu.

Wartość WIBOR-u 3M w środę wzrosła do 7,53 proc. To najwyższy poziom od października 2002 roku, wówczas WIBOR 3M wynosił 7,68 proc.

WIBOR 3M w ostatnich trzech miesiącachstooq.pl

WIBOR 6M wynosi 7,74 proc., najwięcej od września 2002 roku, kiedy obserwowaliśmy poziom 8,19 proc.

WIBOR 6M w ostatnich trzech miesiącachstooq.pl

Dla porównania wartość WIBOR-u 3M jest o 7,42 proc. wyższa niż trzy miesiące temu (7,01 proc.), a WIBOR-u 6M aż o ponad 22 proc. wyższa niż sześć miesięcy temu (6,34 proc.). Oznacza to, że kredytobiorca, który będzie miał aktualizowaną wysokość raty w najbliższych dniach może się spodziewać jej wzrostu.

Stawki WIBOR są ustalane w każdy dzień roboczy, ich wartość w danym dniu poznajemy jednak dopiero o godzinie 23.00.

Stopy bez zmian, ale raty kredytów rosną - WIBOR 3M i 6M w górę
Stopy bez zmian, ale kredyty w górę - WIBOR 3M i 6M w góręTVN24

Stopy procentowe a WIBOR

Stawki WIBOR 3M i 6M zawierają w sobie prawdopodobne podwyżki lub obniżki stóp procentowych, które mogą się pojawić w najbliższych trzech lub sześciu miesiącach.

Czytaj także: Czy będą kolejne podwyżki stóp procentowych? Są nowe prognozy

Rada Polityki Pieniężnej podczas październikowego posiedzenia zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Była to pierwsza taka decyzja od października 2021 roku. Główna, referencyjna stopa procentowa wynosi 6,75 proc.

Kolejne posiedzenie Rady odbędzie się w środę, 9 listopada.

WIRON zastąpi WIBOR

Trwają prace nad zastąpieniem wskaźnika WIBOR. Narodowa Grupa Robocza ds. reformy wskaźników referencyjnych (NGR), powołana przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, zdecydowała, że nowym wskaźnikiem do wyliczania wysokości oprocentowania kredytów będzie WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight).

Z opublikowanej w ostatnich dniach mapy drogowej wynika, że wycofywanie produktów i instrumentów stosujących WIBOR ma nastąpić w 2024 roku. Cała reforma ma się zakończyć w 2025 roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości