Wakacje kredytowe – czym są i jak działają? Wakacje ustawowe i komercyjne

Źródło:
TVN24 Biznes
UOKiK ostrzega ws. kredytów mieszkaniowych
UOKiK ostrzega ws. kredytów mieszkaniowychTVN24
wideo 2/12
UOKiK ostrzega ws. kredytów mieszkaniowychTVN24

Biorąc kredyt na 10, 20 czy 30 lat nie zawsze da się przewidzieć swoją przyszłą sytuację finansową. Możliwe, że kredyt uda się spłacić przed czasem, ale może też zdarzyć się tak, że wystąpią kiedyś czasowe trudności ze spłatą rat kredytowych. Pomocą w takim przypadku mogą być tak zwane wakacje kredytowe. Czym są wakacje kredytowe i jak one działają? Co to są ustawowe wakacje kredytowe? 

●  Wakacje kredytowe pozwalają na czasowe zawieszenie spłacania rat kredytu. ●  Zawieszone raty nie znikają – trzeba je zapłacić, tylko że w późniejszym terminie. ●  Niezależnie od siebie funkcjonują ustawowe oraz komercyjne wakacje kredytowe. ●  Skorzystanie z wakacji kredytowych nie wpływa negatywnie na historię kredytową.

Wakacje kredytowe - regulacje prawne

Głównym źródłem przepisów dotyczących funkcjonowania instytucji bankowych, w tym udzielania kredytów, jest ustawa z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe.

Wakacje kredytowe zostały natomiast uregulowane prawnie w ustawie z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19. Ustawa ta dotyczy tzw. ustawowych wakacji kredytowych, które należy odróżniać od wakacji kredytowych udzielanych na indywidualnych zasadach przez banki komercyjne.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zawieszenie kredytów

Wakacje kredytowe to porozumienie z bankiem dotyczące czasowego zawieszenia lub odroczenia spłaty rat kredytowych. Oznacza to, że za zgodą banku przez określony czas można nie spłacać swojego kredytu. Niezapłacone raty jednak nie znikają – nadal będzie trzeba je zapłacić, tylko że w późniejszym terminie.

Rozwiązanie takie skierowane jest do osób, które doświadczają czasowych trudności finansowych, np. straciły lub zmieniają pracę lub napotkały nieprzewidziane wydatki. Dzięki wakacjom kredytowym możliwe jest czasowe zmniejszenie swoich zobowiązań finansowych i np. uniknięcie kar za nieterminowe spłaty kredytu. 

Jednocześnie wakacje kredytowe nie są polecane w przypadku, gdy trudności finansowe nie są przejściowe, ale długotrwałe. Po kilkumiesięcznym czasie trwania wakacji wróci bowiem obowiązek spłaty rat kredytowych, które na dodatek przeważnie będą wyższe niż przed przerwą w spłacie. W takich przypadkach najlepiej jest w związku z tym zwrócić się do banku i spróbować znaleźć inne rozwiązanie danej sytuacji.

Jednym z możliwych rozwiązań długoterminowych problemów spłaty kredytu jest wówczas konsolidacja kredytów. Kiepskim pomysłem jest natomiast próba spłacania rat kredytowych, zaciągając kolejne zobowiązania, w tym tak zwane chwilówki.

Wakacje kredytowe 2021

Wakacje kredytowe nie oznaczają przy tym, że zmniejszą się nasze zobowiązania z tytułu kredytu. Wręcz przeciwnie, najczęściej zapłacimy za nie w ostatecznym rozrachunku nawet więcej niż bez korzystania z przerwy w spłacie kredytu, ponieważ wzrosną odsetki za wydłużony okres kredytowania lub naliczone zostaną inne opłaty dodatkowe.

Istnieją różne rozwiązania w zakresie spłaty tymczasowo zawieszonych rat:

●     wydłużenie całkowitego okresu kredytowania o czas wakacji kredytowych, ●     doliczenie wartości zawieszonych rat do rat pozostałych po wakacjach kredytowych, ●     doliczenie wartości zawieszonych rat do ostatniej raty kredytowej.

Zwykle można przy tym skorzystać z wakacji kredytowych jedynie raz w odniesieniu do danego kredytu, choć zdarzają się w tym zakresie wyjątki. Szczególnym wyjątkiem jest też sytuacja, w której w odniesieniu do danego kredytu skorzysta się dwóch rodzajów wakacji kredytowych – komercyjnych oraz ustawowych.

Wakacje kredytowe - tarcza 4.0

Ustawowe wakacje kredytowe są rozwiązaniem wprowadzonym w czerwcu 2020 roku na mocy tzw. tarczy antykryzysowej 4.0. Pozwala ono każdemu kredytobiorcy, który po 13 marca 2020 roku stracił pracę lub inne główne źródło utrzymania, na zawieszenie spłaty rat kredytu bez żadnych opłat. Dotyczy to zarówno kredytów hipotecznych, jak i konsumenckich.

Korzystanie z ustawowych wakacji kredytowych odbywa się na następujących zasadach:

●     Zawieszenie spłaty dotyczyć może tylko jednego kredytu danego rodzaju, np. hipotecznego. ●     Zawieszenie spłaty dotyczyć może jedynie kredytów wziętych przed 13 marca 2020 roku, których koniec okresu kredytowania przypada po upływie 6 miesięcy od tej daty. ●     Kredytobiorca sam decyduje o chęci zawieszenia spłaty kredytu na czas od jednego do trzech miesięcy. ●     Z zawieszeniem spłaty kredytu nie mogą wiązać się żadne opłaty ani dodatkowe odsetki, oprócz opłat za ubezpieczenie związane z kredytem.

Ustawowe wakacje kredytowe

Skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych może jednokrotnie każdy prywatny kredytobiorca. Jeżeli kredytobiorca spełnia wszystkie ustawowe warunki, jego bank nie może mu odmówić udzielenia takich wakacji.

Skorzystanie z ustawowych wakacji kredytowych wygląda następująco:

●     Kredytobiorca składa do swojego banku wniosek o ustawowe wakacje kredytowe. ●     Bank w ciągu 14 dni potwierdza mu otrzymanie wniosku i zawieszenie wykonywania umowy kredytowej. ●     Jeżeli z danym kredytem związane było ubezpieczenie, bank informuje o wysokości składki ubezpieczeniowej wymaganej w czasie ustawowych wakacji kredytowych. ●     Całkowity okres kredytowania ulegnie wydłużeniu o czas trwania wakacji kredytowych.

Kredytodawca nie jest zobowiązany do dokumentowania utraty swojego głównego źródła utrzymania – wystarczy jego deklaracja w tym zakresie. Należy jednak pamiętać, że złożenie nieprawdziwej deklaracji może wiązać się w tym przypadku z pociągnięciem do odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Komercyjne wakacje kredytowe

Oprócz ustawowych wakacji kredytowych banki oferują również komercyjne wakacje kredytowe. Są to wakacje kredytowe oferowane na innych zasadach niż te przewidziane ustawą antycovidową. Oznacza to, że banki mogą m.in. pobierać za nie dodatkowe opłaty oraz elastycznie ustalać długość trwania zawieszenia spłaty kredytu – zdarzają się nawet oferty 12-miesięcznych komercyjnych wakacji kredytowych.

Oferowanie komercyjnych wakacji kredytowych nie jest jednak obowiązkowe i banki same decydują o tym, czy i w jaki sposób je proponują. Tym samym, inaczej niż w przypadku ustawowych wakacji kredytowych, bank nie jest również zobowiązany do uznania złożonego przez kredytobiorcę wniosku o takie wakacje.

O szczegółowe informacje na temat komercyjnych wakacji kredytowych należy zwracać się do swojego banku – o ile ma on taką usługę w swojej ofercie.

Skorzystanie z komercyjnych wakacji kredytowej nie odbiera przy tym kredytobiorcy możliwości skorzystania również z ustawowych wakacji kredytowych. Wniosek o wakacje ustawowe można złożyć nawet w czasie trwania wakacji komercyjnych – wówczas bank zobowiązany jest do przerwania trwających wakacji komercyjnych.

Wakacje kredytowe a nowy kredyt

Niespłacanie rat kredytowych w terminie zwykle jest odnotowywane przez instytucje finansowe i może skutkować niemożnością wzięcia nowego kredytu w przyszłości. Obawy tego typu pojawiły się również w odniesieniu do wakacji kredytowych.

Jednak skorzystanie z wakacji kredytowych, zarówno ustawowych jak i komercyjnych, nie ma negatywnego wpływu na historię kredytową. W Bazie Informacji Kredytowej (BIK) zostanie odnotowane porozumienie z bankiem dotyczące zawieszenia spłaty określonej liczby rat kredytowych, w związku z czym nie zostaną one uznane za zaległości w spłacie.

Tym samym kredytobiorca nie musi się obawiać, że skorzystanie z wakacji kredytowych negatywnie wpłynie na jego zdolność kredytową w przyszłości.

Wakacje kredytowe a karencja w spłacie kredytu

Oprócz komercyjnych wakacji kredytowych banki oferują również karencję w spłacie kredytu. Oba rozwiązania polegają na odroczeniu spłaty kredytu o określony w umowie z bankiem czas, a następnie powrót do spłacania kredytu na wcześniej uzgodnionych warunkach, nie są one jednak identyczne.

O ile wakacje kredytowe oznaczają, że przez ustalony czas kredytobiorca nie musi spłacać bankowi ani złotówki, o tyle w przypadku karencji w spłacie kredytu cały czas musi on spłacać część odsetkową rat kredytowych. Karencja dotyczy bowiem jedynie części kapitałowej tych rat, a więc tej części, która stanowi spłatę pożyczonego kapitału.

Oba rozwiązania mają tym samym swoje wady i zalety. W czasie wakacji kredytowych ulga finansowa dla kredytobiorcy jest większa, jednak wydłużenie czasu spłaty kredytu może powodować wzrost odsetek a tym samym wzrost całkowitej kwoty do spłacenia. W czasie karencji ulga finansowa jest mniejsza, jednak wysokość zobowiązania kredytowego nie ulega zwiększeniu.

Źródło:

Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe Ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=16859

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zapewnieniem Polakom darmowego dostępu do wody pitnej. W grę wchodzi też rozwiązanie "za przysłowiową złotówkę" - powiedział w czwartek w sejmie wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Dodał, że za darmo lub za 1 zł ma być dostępne pierwsze 1000 litrów wody miesięcznie.

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Źródło:
PAP

Chciałbym, aby rozwiązanie, dotyczące składki zdrowotnej, zostało wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Naprawdę nie ma na co czekać - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna weszła w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Źródło:
TVN24

Składka zdrowotna to kolejna kwestia, co do której pojawiły się rozbieżności w koalicji. Trwają dyskusje nad zmianami, które miałyby wejść w życie od początku przyszłego roku. Czego można się spodziewać? Poniżej przedstawiamy propozycje koalicjantów.

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Z renty wdowiej ma skorzystać około dwa miliony osób - wynika za szacunków, które znalazły się w stanowisku rządu obywatelskiego projektu o rencie wdowiej.

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Źródło:
PAP

W czwartek w Sejmie trwa debata nad wykonaniem budżetu w 2023 roku. Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś krytycznie ocenił finansowanie zadań publicznych poza budżetem za pośrednictwem funduszy w BGK. - W 2023 roku przy pomocy funduszy sfinansowano zadania na kwotę ponad 130 miliardów złotych, co stanowiło 20 procent wydatków budżetu państwa i blisko 4 procent produktu krajowego brutto.

NIK krytycznie o finansowaniu zadań publicznych poza budżetem

Źródło:
PAP

Sąd Rejonowy w Warszawie otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo - poinformował w czwartek przewoźnik kolejowy. W środę zarząd spółki zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych przez zakłady i centralę PKP Cargo.

Sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo

Sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo

Źródło:
PAP, PKP Cargo

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT NASK ostrzega przed kampanią, w której oszuści atakują osoby posiadające konta w serwisie firmy Apple. Jak czytamy w komunikacie, przestępcy rozsyłają wiadomości e-mail z informacją o zablokowaniu konta użytkownika serwisu Apple. Powodem ma być rzekomo nieudana próba logowania.

Atak na użytkowników urządzeń firmy Apple

Atak na użytkowników urządzeń firmy Apple

Źródło:
tvn24.pl

Burmistrz Barcelony zapowiedział podniesienie podatku nakładanego na turystów, którzy przybywają do miasta na statku wycieczkowym i spędzają w stolicy Katalonii mniej niż 12 godzin. Chodzi o to, by miasto nie zamieniło się w "park tematyczny", w którym próżno szukać lokalnych mieszkańców, a całość populacji stanowią turyści.

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie stwierdziła brak jakichkolwiek podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec nabycia akcji VeloBanku przez podmiot należący do Grupy Cerberus - przekazała KNF w oficjalnym komunikacie. VeloBank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku.

VeloBank zmienia właściciela. KNF nie zgłosiła sprzeciwu

VeloBank zmienia właściciela. KNF nie zgłosiła sprzeciwu

Źródło:
PAP

Ministerstwo Cyfryzacji skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia, zgodnie z którym wskazane typy urządzeń elektronicznych mają mieć gniazda typu USB C do ładowania. To implementacja unijnej dyrektywy. Resort chce, by rozporządzenie weszło w życie 28 grudnia 2024 roku z wyjątkiem laptopów, dla których wprowadzenie systemu ładowania USB-C ma wejść w życie 28 kwietnia 2026.

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Źródło:
PAP

Akcjonariusze PGE nie udzielili siedmiorgu byłym członkom zarządu absolutorium za 2023 rok. Absolutorium udzielono natomiast trojgu byłym członkom rady nadzorczej spółki.

Były zarząd PGE bez absolutorium

Były zarząd PGE bez absolutorium

Źródło:
PAP

Trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy - przekazał Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki. Wyjaśnił, że Centralny Instytut Ochrony Pracy ma przez rok badać, jak wprowadzenie tego rozwiązania wpłynie na wypadkowość w miejscu pracy i stan zdrowia pracownika.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Źródło:
PAP

Wycofanie z obrotu i zakaz wprowadzenia do obrotu wszystkich serii produktu Qutiro - taką decyzję podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). W decyzji wskazano, że lek może stwarzać "realne zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjentów". 

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Źródło:
tvn24.pl

- Dzisiaj nie ma przestrzeni na podniesienie wieku emerytalnego - mówi w czwartkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl przekazało, że nie prowadzi obecnie prac mających podwyższyć wiek emerytalny czy też nad zrównaniem go dla kobiet i mężczyzn.

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Źródło:
PAP

Boeing przyznał się do składania fałszywych oświadczeń przed organami państwowymi, które dotyczyły modeli samolotu 737 Max - podaje Reuters. Maszyny te uczestniczyły w dwóch katastrofach Boeinga 737 MAX w latach 2018 i 2019. Amerykański koncern ma zapłacić grzywnę w łącznej wysokości 487,2 miliona dolarów.

Boeing przyznaje się do winy w sprawie modeli 737 Max  

Boeing przyznaje się do winy w sprawie modeli 737 Max  

Źródło:
PAP

Według prognoz Ministerstwa Finansów w 2027 roku, po wprowadzeniu zmian w akcyzie, za paczkę papierosów trzeba będzie zapłacić około 26-27 złotych - przekazał w środę wiceszef resortu Jarosław Neneman. Resort zamierza również pobierać 40-złotową opłatę od e-papierosów.

Tyle mają kosztować papierosy. Resort finansów szykuje zmiany w akcyzie

Tyle mają kosztować papierosy. Resort finansów szykuje zmiany w akcyzie

Źródło:
PAP

Resort infrastruktury rozważa podwyższenie opłat za wydanie prawa jazdy; rozpatrywane jest podniesienie tej opłaty o 47 -50 procent dla krajowego prawa jazdy, a dla międzynarodowego - o 35 złotych - poinformowała w środę dyrektor Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury Renata Rychter.

Opłaty za wydanie prawa jazdy mogą pójść w górę. Są kwoty

Opłaty za wydanie prawa jazdy mogą pójść w górę. Są kwoty

Źródło:
PAP

Senat przyjął z poprawkami ustawę o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Lokalne władze poprosiły mieszkańców wyspy Santorini w Grecji o ograniczenie przemieszczania się. To ze względu na bardzo duży napływ turystów. Tylko jednego dnia - we wtorek - na zamieszkaną przez około 15 tysięcy osób wyspę przypłynęło 11 tysięcy gości.

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Źródło:
PAP

Grupa Jeronimo Martins, właściciel między innymi sklepów Biedronka, miała w drugim kwartale 2024 roku 156 milionów euro zysku netto wobec 217 milionów euro zysku rok wcześniej - podała spółka w raporcie.

Właściciel Biedronki pokazał wyniki. Zysk w dół

Właściciel Biedronki pokazał wyniki. Zysk w dół

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że będzie rozmawiał z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem o Funduszu Kościelnym, bo nie widzi "jakiegoś dynamicznego procesu" w tej sprawie, a "wiadomo, że ten sposób finansowania Kościoła nie jest najlepszy".

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Źródło:
PAP