Pieniądze

Przegląd prasy: rynek nie radzi sobie z dłużnikami. Kary bez limitu

Pieniądze

Długi Polaków. Dlaczego się zadłużamy?tvn24bis
wideo 2/5

Karanie nierzetelnych dłużników będzie jednym z głównych zadań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który w ich namierzaniu wesprze skarbówkę. Kary finansowe nie będą miały limitu - informuje poniedziałkowy "Puls Biznesu".

"Rynek nie radzi sobie z nierzetelnymi dłużnikami, którzy budują biznesy na kredyt kontrahentów. Dlatego wojnę wypowiedział im rząd. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT), autor projektu ustawy o zwalczaniu zatorów, skutecznie forsuje pomysł, aby jego zbrojnym ramieniem był UOKiK, któremu w namierzaniu nierzetelnych dłużników ma pomagać Ministerstwo Finansów (MF)" - czytamy w dzienniku. Dodano, że projekt został już przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów.

Nowa struktura

Żeby realizować nowe zadania, UOKiK zostanie mocno rozbudowany. Projekt MPiT, którym wkrótce zajmie się Rada Ministrów, przewiduje, że powstaną cztery nowe departamenty, utworzone będą 162 etaty i powołany zostanie wiceprezes do walki z zatorami - podał "PB".

"Nasz urząd będzie tworzyć nową strukturę od podstaw. Przewiduje się podział na tzw. departamenty orzecznicze, badające zatory płatnicze, analizujące wpływające wnioski, przeprowadzające kontrole i wydające decyzje, oraz departamenty odwoławcze, które będą rozpatrywać odwołania przedsiębiorców od decyzji prezesa UOKiK. Zakłada się również utworzenie jednostki obsługującej sprawy, które trafią do sądów" - mówi cytowany przez gazetę Michał Holeksa, wiceprezes UOKiK.

Jednak największym wyzwaniem - jak zaznaczył - będzie proces rekrutacyjny. Ściągnięcie z rynku specjalistów może być bardzo trudnym zadaniem - ocenił.

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock