Miliony wniosków zaleją urzędy. Za dwa dni rusza składanie dokumentów w sprawie 300 i 500 plus

Pieniądze

300 plus. Do kogo adresowane jest świadczenie?TVN24 BiS
wideo 2/3

Od 1 lipca będzie można drogą internetową składać wnioski o świadczenia 300 złotych na wyprawkę i 500 plus. Natomiast od sierpnia wnioski złożymy również drogą tradycyjną - poinformował w TVN24 BiS Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. - W przypadku programu "Dobry start" im szybciej złożymy wniosek, tym szybciej otrzymamy pieniądze - dodał.

300 złotych - tyle wynosi świadczenie w ramach nowego rządowego programu "Dobry start". Jest ono przeznaczone dla każdego uczącego się dziecka. Po raz pierwszy pieniądze trafią do rodzin w tym roku. Wsparciem zostanie objętych w sumie 4,6 mln uczniów.

Składanie wniosków

Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, powiedział w programie "Bilans", że wniosek o świadczenie 300 plus, podobnie jak w przypadku świadczenia 500 plus, będzie można składać od 1 lipca. - W lipcu mamy możliwość składania wniosków wyłącznie online, a od 1 sierpnia również na papierze - powiedział.

Jak dodał wnioski o 300 zł na ucznia przez internet można składać na dwa sposoby: przez stronę empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną. - Wniosek znajdziemy już od północy w serwisach transakcyjnych kilkunastu banków - podkreślił. Marczuk zaznaczył, że, wypełnienie wniosku jest "banalne". - Trzeba tam wpisać właściwie trzy rzeczy: swoje dane osobowe, dane osobowe dzieci i dane teleadresowe szkoły, do której dziecko uczęszcza - wymieniał. Pytany, kiedy rodzice otrzymają pieniądze Marczuk powiedział, że jest to zależne od czasu złożenia wniosku. - Jeżeli złożymy wniosek w lipcu i w sierpniu, pieniądze mają przyjść do końca września. Ale można spodziewać się, że pierwsze pieniądze będą trafiać do ludzi już w lipcu. Generalna zasada jest taka: im szybciej złożymy wniosek, tym szybciej otrzymamy pieniądze - mówił.

Świadczenie w ramach programu "Dobry start" przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny każdego dziecko do ukończenia 20. roku życia (świadczenie przysługuje także przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 20. rok życia).

- W Polsce mamy uczniów od 7 do 20. roku życia. Od tej zasady są dwa wyjątki. Świadczenie przysługuje też sześciolatkom, które idą do pierwszej klasy, oraz dzieciom niepełnosprawnym, uczącym się w szkole do ukończenia 24. roku życia - powiedział Marczuk.

Zwrócił też uwagę, że resort nie będzie kontrolował, na co rodzice będą wydawać pieniądze ze świadczenia 300 plus.

500 plus

Osoby ubiegające się o świadczenie w ramach programu Rodzina 500 plus będą mogły składać wnioski przez internet już od 1 lipca (np. przez systemy bankowości internetowej czy rządową platformę "Emp@tia"). Termin lipcowy dla kanału online jest nowością w stosunku do ubiegłego roku. Osobiście lub listownie wniosek o 500 plus można składać od 1 sierpnia. "Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku w sierpniu daje gwarancję ciągłości otrzymywania świadczenia. W praktyce oznacza to, że przyznanie świadczenia wychowawczego oraz wypłata przyznanego świadczenia za październik nastąpi do 31 października" - przypomina resort rodziny, pracy i polityki społecznej. W przypadku, gdy osoba złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami we wrześniu, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc październik i listopad nastąpi nie później niż do 30 listopada tego roku. Natomiast w przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 października do 31 października, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do dnia 31 grudnia tego roku.

Bez ePUAP

Jak poinformowało tvn24bis.pl ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej, poza przyspieszeniem aplikowania o 500 plus przez internet, zmiany dotyczące składania wniosków są niewielkie w stosunku do zeszłego roku.

Co się zmieniło? Przede wszystkim nie będzie można już można składać wniosków przez, marginalnie wykorzystywany do tego celu, ePUAP.

Resort przypomina również, że osoby, które będą ubiegały się o 500 plus na pierwsze dziecko będą musiały przedstawić dochody za rok 2017. Jeśli rodzina ubiega się o świadczenie wyłącznie na drugie i kolejne dzieci, nie jest konieczne dokumentowanie sytuacji dochodowej. Program Rodzina 500 plus to 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko niezależnie od dochodu. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także dla pierwszego lub jedynego dziecka przy spełnieniu kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego. Według danych resortu z marca 2018 roku z programu Rodzina 500 plus korzysta 2 mln 400 tys. rodzin, w których jest ponad 3 mln 600 tys. dzieci.

Autor: tol, ps, msz/ / Źródło: TVN24 BiS