TVN24 Biznes | Pieniądze

Dzisiaj decyzja w sprawie stóp procentowych. Prognozy ekonomistów

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Ekonomiści o podwyżce stóp procentowych
Ekonomiści o podwyżce stóp procentowychTVN24
wideo 2/9
TVN24 Ekonomiści o podwyżce stóp procentowych

Według większości ekonomistów Rada Polityki Pieniężnej na czwartkowym posiedzeniu podniesie stopy procentowe o 100 punktów bazowych. Oznaczałoby to, że stopa referencyjna wzrośnie do 5,5 procent z obecnych 4,5 procent. Decyzje RPP mają wpływ na raty kredytów.

W czwartek RPP podejmie kolejną decyzję co do wysokości stóp procentowych w Polsce. Na początku kwietnia br. Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniosła wszystkie stopy procentowe o 1 punkt proc. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 3,5 proc. do 4,5 proc. Była to siódma z rzędu podwyżka stóp procentowych.

Pierwsza z cyklu podwyżek nastąpiła w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy co miesiąc. W marcu skala podwyżki wyniosła 0,75 pkt. proc.

Stopa referencyjna NBPPAP

Kontakt24: O ile wzrosły raty kredytów? Czekamy na Wasze sygnały

Stopy procentowe - prognozy ekonomistów

"Zakładamy, że RPP podniesie stopy o kolejne 100 pb. podczas posiedzenia 5 maja, zwiększając tym samym stopę referencyjną do 5,5 proc." - napisano w komentarzu analityków firmy Ebury.

Według analityków sama nadwyżka inflacji byłaby wystarczającym argumentem za kontynuowaniem podwyżek stóp procentowych, jednak agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej wspierają też inne czynniki – mocne dane makro, a także luzowanie polityki fiskalnej, spory deficyt na rachunku bieżącym i słabość złotego.

Ich zdaniem, docelowo stopa referencyjna w Polsce, w ciągu kilku miesięcy, wzrośnie do 7 proc.

Wysoki poziom stóp i wysoka inflacja. Sytuacja kredytobiorców
Wysoki poziom stóp i wysoka inflacja. Sytuacja kredytobiorcówTVN24

- Oczekujemy, że RPP podniesie stopy procentowe o 1 punkt procentowy i będzie to reakcja na wyższą bieżącą inflację - powiedział natomiast PAP ekonomista banku PKO BP Kamil Pastor.

Zdaniem ekonomistów z PKO BP, inflacja w najbliższym czasie nadal będzie rosnąć. - Sądzimy, że inflacja osiągnie swój lokalny szczyt na poziomie nieco ponad 13 procent w czerwcu lub w lipcu. I uważamy, że w lipcu stopy procentowe NBP osiągną poziom co najmniej 6,5-7,0 procent - powiedział Kamil Pastor.

- Jedno, co jest pewne, to to, że RPP podniesie stopy procentowe. O ile? Trwają dyskusje, ale pomiędzy 75 a 100 punktów bazowych, takie są przewidywania - mówił w rozmowie z TVN24 analityk rynków finansowych Piotr Kuczyński. Z kolei zdaniem Kazimierza Krupy z kancelarii Drawbridge "będzie to jeden punkt procentowy w górę, bo nie ma żadnego pomysłu na zwalczanie inflacji".

Mniejszej podwyżki stóp procentowych spodziewają się przedstawiciele Konfederacji Lewiatan.

- Na najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej będziemy świadkami kolejnej podwyżki stóp procentowych, o 50 punktów bazowych do 5 procent - uważa ekspert Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka. Według niego docelowo stopy nie powinny być wyższe niż 6 proc.

Stopy procentowe a inflacja

W miniony piątek GUS opublikował szybki szacunek inflacji w kwietniu. Według danych urzędu inflacja w kwietniu wyniosła 12,3 proc. w stosunku do 11 proc. po marcu 2022 r.

Inflacja w Polsce - kwiecień 2022PAP
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości