TVN24 Biznes | Pieniądze

Fala wniosków o nowe świadczenie. "Większość rodziców decyduje się na opcję tysiąca złotych przez rok"

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
dap
Źródło:
PAP
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Kto może otrzymać świadczenie?
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Kto może otrzymać świadczenie?TVN24
wideo 2/7
TVN24Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Kto może otrzymać świadczenie?

Rodzinny kapitał opiekuńczy, czyli 12 tysięcy złotych na dziecko, to nowe świadczenie, które zostało uruchomione na początku 2022 roku. Do połowy stycznia rodzice i opiekunowie złożyli już ponad 360 tysięcy wniosków. Większość wybiera świadczenie po 1 tysiąc złotych przez rok - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szefowa MRiPS Marlena Maląg w niedzielę na antenie PR24 stwierdziła, że rodzinny kapitał opiekuńczy cieszy się ogromnym zainteresowaniem Polaków.

Wyjaśniała, że to kolejne świadczenie dla rodziców z małymi dziećmi, dające przede wszystkim możliwość łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym i wychowywaniem dzieci. Jego wysokość to 12 tys. zł i przysługuje rodzicom, którzy mają drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Rodzinny kapitał opiekuńczy. Ministerstwo spodziewa się ponad 615 tys. wniosków

- Do tej pory rodzice złożyli wnioski na 360 tys. dzieci - powiedziała minister Maląg. Dodała, że w sumie w tym roku ministerstwo spodziewa się ponad 615 tys. wniosków.

Rodzice mogą sami wybrać, czy chcą, by świadczenie było wypłacane po 1 tys. zł przez rok, czy po 500 zł przez dwa lata. - Większość rodziców decyduje się na opcję 1 tys. zł przez rok - powiedziała Maląg.

Jak złożyć wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy?

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać za pośrednictwem portalu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej.

Procedurą przyznawania nowego świadczenia i jego wypłatą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Minister Maląg przypomniała, że rodzice, na których dzieci nie jest pobierany rodzinny kapitał opiekuńczy, będą mogli liczyć na dofinansowanie na poziomie do 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Środki będą przekazane prosto do instytucji, z których dziecko korzysta, aby obniżone były koszty utrzymania.

Szefowa MRiPS poinformowała też, że trwają prace nad wprowadzeniem elastycznego czasu pracy do Kodeksu pracy. - Zależy nam na stałych rozwiązaniach w zakresie pracy zdalnej, dlatego też procedujemy tą kwestię na ścieżce legislacyjnej - powiedziała minister Maląg. Zaznaczyła, że rozwiązanie zostało wypracowane ze stroną społeczną oraz ze stroną pracodawców.

Autor:dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości