Premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka. Ministerstwo o obietnicy Beaty Szydło

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
"Dzieci i rodzina to fundament Polski" (mat. archiwalny)
"Dzieci i rodzina to fundament Polski" (mat. archiwalny)tvn24
wideo 2/4
tvn24"Dzieci i rodzina to fundament Polski"

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej bierze pod uwagę w pracach nad strategią demograficzną premię za szybkie urodzenie drugiego dziecka - podał resort w odpowiedzi na interpelację poselską. Wcześniej zapowiadano, że premia miałaby przysługiwać matce, która urodziła drugie dziecko w ciągu maksymalnie dwóch lat od chwili narodzin pierwszego dziecka.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

O kwestię premii za szybkie urodzenie drugiego dziecka zapytała Aleksandra Gajewska z Koalicji Obywatelskiej w interpelacji skierowanej do ministra rodziny i polityki społecznej.

Jak przypomniała "14 kwietnia 2018 r. ówczesna wicepremier Beata Szydło ogłosiła podczas konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy kolejne obietnice socjalne. W swoim przemówieniu poświęciła wiele miejsca polityce prorodzinnej i pomocy kobietom ciężarnym. W ramach tzw. programu Mama plus obiecała Polkom premię za szybkie urodzenie drugiego dziecka".

"Dzieci i rodzina to fundament Polski" (mat. archiwalny)
Beata Szydło o premii za urodzenie drugiego dzieckaTVN24

"Ówczesna minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała, że beneficjentkami nowego pomysłu będą matki, które urodziły drugie dziecko w ciągu maksymalnie dwóch lat od chwili narodzin pierwszego dziecka" - dodała Gajewska.

Mimo że od konwencji programowej minęło już ponad 2,5 roku, to premia nie została wprowadzona. Dlatego posłanka KO zapytała m.in., czy Rada Ministrów planuje w najbliższym czasie zrealizowanie powyższej obietnicy i wprowadzenie premii za szybkie urodzenie drugiego dziecka.

Premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka

Odpowiedzi na interpelację udzieliła z upoważnienia ministra rodziny Barbara Socha, podsekretarz stanu w MRiPS.

Jak podkreśliła, "Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej z uwagą przygląda się różnym rozwiązaniom pokazywanym w badaniach oraz wprowadzanym w innych krajach, które w dłuższej perspektywie mogą mieć pozytywny i istotny wpływ na poprawę sytuacji demograficznej Polski".

"Propozycja tzw. premii za urodzenie drugiego dziecka mającej stanowić zachętę dla rodziców do podejmowania decyzji o posiadaniu kolejnych dzieci również jest rozpatrywana. Musi ona jednak wpisywać się w szerszy zestaw działań służących rozwojowi rodziny i wymaga jeszcze dalszych prac" - wskazała Barbara Socha.

Przedstawicielka resortu rodziny zwróciła uwagę, że "obecnie przygotowywana jest Strategia Demograficzna, której celem jest wyznaczenie kierunków działań wpływających na zwiększenie dzietności pozwalających na odnowę demograficzną kraju".

"Stawia przed sobą 3 główne zadania: zmniejszenie barier do posiadania dzieci, zwiększenie idealnej wielkości rodziny oraz zmniejszenie skali odkładania urodzin w czasie. Omawiany instrument (premia - red.) stanowi część działań w kierunku realizacji celu ostatniego, jakim jest zachęcanie rodziców do wcześniejszych urodzin, dlatego jest on brany pod uwagę w pracach nad Strategią" - wyjaśniła Barbara Socha.

ZOBACZ CAŁĄ ODPOWIEDŹ

"To nie ma być zachęta w postaci dodatkowej gotówki"

O kwestii ewentualnej premii mówił w TVN24 BiS w kwietniu 2018 roku ówczesny wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.

- To nie ma być zachęta w postaci dodatkowej gotówki. Jeżeli w ciągu 24 miesięcy rodzi się drugie dziecko, to ma być wydłużony o trzy miesiące urlop rodzicielski pełnopłatny, mają też być preferencje dla takich rodziców w systemach opieki, czyli w przedszkolach i żłobkach - wyjaśniał Marczuk.

PAP/Maciej Zieliński

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości