TVN24 Biznes | Pieniądze

Pomoc kredytobiorcom i walka z inflacją. Wyniki sondażu

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
/dap
Źródło:
PAP
Kuczyński o zmianie WIBOR-u
Kuczyński o zmianie WIBOR-uTVN24
wideo 2/12
TVN24Kuczyński o zmianie WIBOR-u

Większość respondentów chce wsparcia dla kredytobiorców złotówkowych - wynika z sondażu United Surveys przeprowadzonego dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. W badaniu zapytano także, czy prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński i Rada Polityki Pieniężnej skutecznie walczą z inflacją.

Z sondażu United Surveys wynika, że większość ankietowanych, 58,8 proc., popiera pomysł, by państwo wsparło kredytobiorców złotówkowych w związku z rosnącymi stopami procentowymi. Przeciwnego zdania jest co trzeci respondent (32,2 proc.), a 9 proc. nie ma zdania.

"W podziale na elektoraty największymi zwolennikami tej koncepcji są wyborcy Lewicy (81 proc.), Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej (po 64 proc.). Na 'nie' są sympatycy Konfederacji (78 proc.) i PSL (69 proc.)" - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Czy NBP skutecznie walczy z inflacją?

W sondażu zapytano respondentów również o to, czy prezes NBP Adam Glapiński i Rada Polityki Pieniężnej skutecznie walczą z inflacją. 72,4 proc. ankietowanych uważa, że nie, zaś przeciwnego zdania jest 20 proc. badanych.

"Także w tym przypadku elektorat partii rządzącej jest istotnie podzielony – dobrze działania prezesa NBP i rady ocenia 40 proc., źle – 34 proc., a co czwarty sympatyk PiS nie ma wyrobionej opinii. Gdyby przyszłość starającego się o drugą kadencję szefa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego zależała od uczestników badania, to straciłby pracę. Aż 71 proc. respondentów uważa, że nie powinien być dłużej szefem banku centralnego, a tylko 19 proc. jest 'za'. W tej kwestii nawet elektorat PiS jest podzielony – Adama Glapińskiego na fotelu prezesa NBP chce widzieć 46 proc., przeciwnego zdania jest 31 proc., a opinii w tej sprawie nie ma 23 proc. badanych" - napisano.

Sondaż United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej, dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl wykonany 6–7.05.2022 r. na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Zaślepka materiału TVN24GO
Mieszkanie prawem czy towarem? Gorąca dyskusja w programie #BezKitu
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości