TVN24 Biznes | Pieniądze

Zmiany podatkowe w Polskim Ładzie. Gowin chce ograniczyć "zbyt dużą skalę wzrostu", zapowiada poprawki

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Gowin o zmianach w podatkach w ramach Polskiego ŁaduTVN24
wideo 2/5
TVN24Gowin o zmianach w podatkach w ramach Polskiego Ładu

Wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zapowiedział zgłoszenie zmian do projektu ustawy podatkowej w ramach Polskiego Ładu. Jak powiedział, poprawki mają ograniczyć zbyt dużą skalę wzrostu podatków.

Wicepremier Jarosław Gowin podczas środowej konferencji prasowej w Głogowie podkreślił, że związane z nim środowisko polityczne analizuje projekt przedstawiony przez Ministerstwo Finansów. - Z jednej strony Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje swoje uwagi do tego projektu, z drugiej strony jako Porozumienie - jako jedna z partii współtworzących Zjednoczoną Prawicę - też analizujemy uważnie ten projekt – powiedział szef MRPiT.

Polski Ład - Jarosław Gowin zapowiada zmiany

Dodał, że Porozumienie zgłosi na pewno do projektu propozycje, które - jak mówił - "będą ograniczały, w naszej ocenie, zbyt dużą skalę wzrostu podatków". - Nie tylko dla przedsiębiorców, ale szerzej dla tej części społeczeństwa, którą nazywa się klasą średnią. Uważamy, że jest tutaj pole do kompromisu z naszymi koalicjantami. Wierzymy, że wypracujemy wspólnie rozwiązania, które będą zachowywały wszystkie atuty propozycji Ministerstwa Finansów – mówił lider Porozumienia.

POLSKI ŁAD, A PENSJE. WYLICZENIA KONFEDERACJI LEWIATAN >>>

Gowin wymienił w tym kontekście utrzymanie kwoty wolnej do podatku w wysokość 30 tys. zł oraz podniesienie pierwszego progu podatkowego do 120 tys. zł. - Są tam też dobre rozwiązania dotyczące estońskiego CIT-u, czy nowe ulgi – takie jak ulga na robotyzację przygotowana przez moje ministerstwo – mówił wicepremier.

Dodał, że "trzeba jeszcze popracować nad tym, co media nazwały ulgą dla klasy średniej". - Projekt przewiduje ulgę dla osób zatrudnionych na umowę o pracę i to rozwiązanie jest autorstwa Porozumienia. Natomiast brak nam dostatecznie dobrych rozwiązań dotyczących osób prowadzących działalność gospodarczą, zwłaszcza mikro, małych i średnich firm i na tym będą koncentrować się nasze uwagi – zauważył Jarosław Gowin.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Projekt ustawy podatkowej

Szef MRPiT pytany o spotkanie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, które miałoby dotyczyć projektu ustawy podatkowej, powiedział, że "na razie jest faza konsultacji wewnątrzrządowych". - Tutaj partnerem do konsultacji mojego stanowiska jest premier Mateusz Morawiecki – wskazał Gowin.

Rzeczniczka PiS Czerwińska zapytany przez Polską Agencję Prasową o wypowiedzi przedstawicieli Porozumienia o projekcie oraz o to, czy PiS jest skłonne dokonać zmian w projekcie, jak tego oczekuje koalicjant, odpowiedziała, że "trwają konsultacje, w których przyjmowane są uwagi i opinie".

- Jesteśmy otwarci na dyskusję. Uważamy, że główne założenia i rozwiązania są bardzo korzystne dla Polaków" - podkreśliła posłanka. "Liczymy, że nasze rozwiązania znajdą poparcie nie tylko w całej Zjednoczonej Prawicy, ale także poza nią – dodała.

Polski Ład - zmiany w podatkach

Ministerstwo Finansów w tym tygodniu skierowało do konsultacji i uzgodnień Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Projekt, który liczy 225 stron, zawiera propozycje zapowiedziane w ramach Polskiego Ładu.

ZOBACZ PROJEKT USTAWY

MF poinformowało w środę, że rozpoczęte konsultacje społeczne projektu Polskiego Ładu będą trwały przez najbliższe 2 tygodnie. Pierwsze czytanie tego projektu w Sejmie jest planowane za kilka tygodni, tak by proces legislacyjny zakończył się przed 30 listopada.

Resort planuje, że przepisy - z pewnymi wyjątkami - wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku.

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock