TVN24 Biznes | Pieniądze

Rządowe propozycje w ogniu krytyki. Pracodawcy o "największej w historii podwyżce podatków"

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Kościński o składce zdrowotnej
Kościński o składce zdrowotnejRadiowa Jedynka
wideo 2/7
Radiowa JedynkaKościński o składce zdrowotnej

Zmiany podatkowe będące częścią programu Polski Ład budzą sprzeciw Konfederacji Lewiatan. Organizacja ostrzega, że propozycje są "największą w historii podwyżką podatków dla przedsiębiorców i osób najbardziej zaangażowanych w budowę polskiej gospodarki". Lewiatan skierował do Ministerstwa Finansów 75-stronicowe stanowisko w tej sprawie.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Ministerstwo Finansów pod koniec lipca opublikowało projekt ustawy podatkowej będącej częścią Polskiego Ładu.

Konfederacja Lewiatan we wtorkowym komunikacie wskazała, że dzisiaj kończą się konsultacje społeczne projektu ustawy podatkowej. "Pracodawcy sprzeciwiają się nowym rozwiązaniom i apelują do rządu o odstąpienie od propozycji, których celem jest zwiększenie opodatkowania i oskładkowania przedsiębiorców i pracowników" - czytamy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Polski Ład - podatki

Najważniejsze zmiany, to propozycja podniesienia kwoty wolnej od podatku z 8000 do 30 000 zł. Ponadto podniesienie z 85 528 zł do 120 000 zł progu podatkowego rozpoczynającego drugi przedział dochodów, do których ma zastosowanie 32-proc. stawka podatku. Zaproponowano jednocześnie likwidację odliczenia od podatku części składki zdrowotnej oraz zastąpienie ryczałtowej składki zdrowotnej, którą obecnie płacą mali przedsiębiorcy, składką proporcjonalną do dochodu.

"Sprzeciwiamy się wprowadzaniu zmian bez poszanowania interesów firm i obywateli. Będą one miały niekorzystne skutki gospodarcze, pogorszą warunki prowadzenia działalności gospodarczej i ustawią Polskę wśród krajów z najgorszym systemem podatkowym na świecie" – stwierdził, cytowany w komunikacie, Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Organizacja postuluje "przeprowadzenie co najmniej kilkumiesięcznych, wnikliwych konsultacji i analiz przedstawionych propozycji, których celem będzie wypracowanie rozwiązań kompromisowych oraz wyeliminowanie wadliwych przepisów i regulacji".

Lewiatan zwrócił uwagę, że zgodnie z deklaracjami przedstawicieli rządu, planowane zmiany zostaną skierowane do Sejmu we wrześniu br. "Następnie projekt zostanie rozpatrzony na jednym, maksymalnie dwóch posiedzeniach Sejmu, tak aby dać Senatowi czas na rozpatrzenie uchwalonej ustawy" – wskazano.

Dlatego w ocenie organizacji "harmonogram prac legislacyjnych oraz konstytucyjne terminy na rozpatrzenie ustawy, podpisanie przez Prezydenta RP oraz jej ogłoszenie, pozwalają sądzić, że projekt będzie procedowany w wielkim pośpiechu, który uniemożliwi merytoryczną dyskusję na forum Parlamentu, skorygowanie jego wad i zapewnienie przepisom standardu odpowiadającego zasadom prawidłowej legislacji". "Tak obszerne i istotne zmiany wprowadzane do kluczowych ustaw podatkowych oraz ingerujące w interesy praktycznie wszystkich przedsiębiorców, nie mogą być uchwalane w pośpiechu" – podkreślono.

W ocenie Lewiatana "przyjęcie zmian w kształcie zaproponowanym przez resort finansów spowoduje niezliczone problemy ze stosowaniem nowych przepisów. Przez kolejne miesiące albo lata, będą przedmiotem objaśnień wydawanych przez Ministra Finansów i sporów podatników z organami podatkowymi i sądami administracyjnymi".

Konfederacja Lewiatan jest polską organizacją biznesową, reprezentującą interesy pracodawców w Polsce i Unii Europejskiej. Organizacja skupia ponad 4100 firm zatrudniających łącznie ponad 1 mln osób. Lewiatan jest członkiem Rady Dialogu Społecznego.

Składka zdrowotna

Minister finansów Tadeusz Kościński w ubiegłym tygodniu w radiowej Jedynce nie wykluczył zmian w propozycji dotyczącej składki zdrowotnej. Jak mówił, rysuje się kompromis, związany z tą kwestią. - Jesteśmy dość zaawansowani w rozmowach (na temat wysokości składki zdrowotnej - red.), że to będzie wdrożone stopniowo. Czy to będzie 3 procent, czy 3,5 procent, czy 2,5 procent, czy 2,7 procent w przyszłym roku i jaka to będzie skala w następnych latach, to nie chciałbym się jeszcze wypowiadać, bo tak jak powiedziałem - jeszcze rozmawiamy – wskazywał Kościński.

Minister zastrzegał, że składka zdrowotna wynosi cały czas 9 proc. i że ewentualne zmiany będą dotyczyć tylko osób, płacących zryczałtowaną składkę zdrowotną, czyli przedsiębiorców.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości