Polski Ład w emeryturach. Na zmianach może stracić nawet 600 tysięcy osób

Źródło:
TVN24 Biznes
Jak Polski Ład wpłynie na pensje Polaków?
Jak Polski Ład wpłynie na pensje Polaków?TVN24 BiS
wideo 2/11
Jak Polski Ład wpłynie na pensje Polaków?TVN24 BiS

Polski Ład wpłynie na wysokość świadczeń, które otrzymują emeryci i renciści. Rząd zapewnia, że na zmianach podatkowych, które będą obowiązywać od stycznia 2022 roku, zyska zdecydowana większość z nich - kilka milionów świadczeniobiorców. Z kolei mniejsze wypłaty "na rękę" - to już wyliczenia Instytutu Emerytalnego - będzie miało około 600 tysięcy osób. Komu i o ile wzrośnie emerytura? Kto straci na Polskim Ładzie? Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany, o których powinni wiedzieć emeryci, oraz konsekwencje dla ich portfeli.

1. Polski Ład: część emerytur bez PIT, ale składka zdrowotna 9 proc.

Dzięki podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł od przyszłego roku wszystkie emerytury i renty do kwoty 2500 zł brutto miesięcznie zostaną zwolnione z podatku dochodowego. Od takich świadczeń nie będą w ogóle potrącane zaliczki na podatek dochodowy. Od emerytur będzie potrącana natomiast pełna składka zdrowotna w wysokości 9 proc. - bez możliwości odliczenia od podatku.

Co to oznacza w praktyce? Zmiany w składce zdrowotnej częściowo ograniczą pozytywny skutek wzrostu kwoty wolnej od podatku. Według wcześniejszych wyliczeń Instytutu Emerytalnego chodzi o 100-200 zł mniejszy zysk niż w sytuacji, gdy podwyższona zostaje jedynie kwota wolna.

Czytaj także: Polski Ład i rewolucja dla milionów pracowników. Oto najważniejsze zmiany Polski Ład i duże zmiany dla przedsiębiorców. Co trzeba wiedzieć Polski Ład. ZUS pomoże w wyliczeniu nowej składki zdrowotnej

2. Ulga dla klasy średniej nie dla emerytów

Ważnym elementem, który w przypadku części lepiej zarabiających osób łagodzi skutki zmian w składce zdrowotnej, jest tak zwana ulga dla klasy średniej. Jednak będą mogli z niej skorzystać wyłącznie pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę oraz przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej z przychodami w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł. 

Sejm bowiem odrzucił poprawkę Senatu, dzięki której ulga miała objąć również emerytów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

3. Polski Ład a emerytury - wyliczenia

Jak zatem Polski Ład wpłynie na wysokość emerytury netto, czyli na rękę? - Emeryt ze świadczeniem 2500 złotych brutto otrzymuje dzisiaj na rękę 2088 złotych. Dzięki zmianom jego świadczenie na rękę wzrośnie do 2275 złotych, ponieważ nie zapłaci podatku 187 złotych miesięcznie. To 2244 złotych rocznie - tłumaczył niedawno rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Przy emeryturze w wysokości 3500 zł brutto miesięcznie (42 tys. zł rocznie) w portfelu emeryta ma zostać o 1320 zł więcej w skali roku (110 zł więcej miesięcznie).

- Na tym rozwiązaniu skorzysta aż 90 procent emerytów i rencistów. To ponad 8 milionów osób - mówiła dla PAP w połowie listopada minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Z wyliczeń Instytutu Emerytalnego wynika, że na zmianach podatkowych wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu stracą emeryci, których świadczenie wynosi 5 tys. zł brutto lub więcej.

W przypadku emerytur w wysokości 5 tys. zł brutto (4131 zł netto) strata wyniesie 6 zł miesięcznie, czyli w sumie 72 zł w ciągu roku. Jednak w przypadku emerytów ze świadczeniami na poziomie 7,5 tys. zł brutto (6178 zł netto) miesięczna strata wyniesie 203 zł, czyli prawie 2,5 tys. zł w ciągu roku.

Konsekwencje zmian dla emerytur po Polskim ŁadzieInstytut Emerytalny

Jak podał Instytut Emerytalny, powołując się na dane ZUS, w Polsce w marcu 2021 roku świadczenie powyżej 5 tys. zł brutto miesięcznie pobierał mniej więcej 1 na 10 emerytów (9,7 proc.).

- Emeryci pobierający dzisiaj - na koniec 2021 roku, a przed marcową waloryzacją - cztery tysiące złotych netto (pięć tysięcy złotych brutto) lub więcej stracą na Polskim Ładzie. A takich osób w przyszłym roku może być więcej w związku z bardzo wysoką waloryzacją, która zostanie przyznana w marcu 2022 roku - komentuje dla TVN24 Biznes Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

Dodaje, że "pojawiają się też wątpliwości o konstytucyjności takiej zmiany, czy emerytura może być zmniejszona w wyniku zmian podatkowych". - W sumie na Polskim Ładzie straci prawie 10 procent emerytów, czyli około 600 tysięcy. Są to osoby o wyższych świadczeniach, które nie stanowią istotnej siły w elektoracie PiS i w związku z tym rządzący nie zdecydowali się przyznać im ulgi, która przysługuje dla klasy średniej - uważa ekspert IE.

Emerytury a Polski Ład - ile osób straci?Instytut Emerytalny

4. PIT-0 dla seniorów - pracujących emerytów

Ważną zmianą dla osób, które osiągną wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn), jest tak zwany PIT-0 dla seniorów.

Seniorzy zatrudnieni na etacie, pracujący na zleceniach i przedsiębiorcy (na skali podatkowej, podatku liniowym oraz rozliczający się ryczałtem), którzy mimo osiągnięcia uprawnień do emerytury zrezygnują z jej pobierania i będą dalej aktywni zawodowo, będą mogli skorzystać z dodatkowej ulgi w PIT.

Pracujący seniorzy, którzy nie pobierają emerytury, będą płacić podatek dopiero po przekroczeniu 115 528 zł zarobków (30 tys. zł kwoty wolnej + 85 528 zł ulgi). Teraz takich osób jest 142 tys. Ministerstwo Finansów wyliczyło, że w 2022 r. zaoszczędzą one na podatku ok. 500 mln zł.

- PiS wygrał wybory między innymi dzięki obniżeniu wieku emerytalnego. Nie była to dobra zmiana i według mnie lepiej by było, gdyby wiek emerytalny w Polsce był zrównany i podwyższony do poziomu 67 lat. Zresztą rządzący sami to przyznali przy okazji Krajowego Planu Odbudowy - stwierdza Sobolewski. Tymczasem - jak zauważa - zachęta w stylu PIT-0 dla pracujących osób w wieku emerytalnym ma właśnie zachęcać seniorów do dłuższej pracy.

- Zamiast rezygnacji ze świadczenia emerytalnego i niepłacenia w takim przypadku podatku, w obecnym brzmieniu przepisów lepsze będzie dla emerytów pobieranie emerytury i płacenie podatków od dodatkowej pracy. Według mnie wiek emerytalny w Polsce jest za niski, a w wyniku pandemii średnia długość trwania życia będzie jeszcze niższa w kolejnych tablicach GUS i nie uda się (średnio) emerytom o tyle podwyższyć emerytury w przypadku jej niepobierania, by ta strata się zwróciła. Możliwe to będzie tylko w przypadku osób, które będą żyły znacznie dłużej niż wynosi średnia długość życia w Polsce - przekonuje ekspert IE.

5. Ulga na leki

Ulga na leki to część ulgi rehabilitacyjnej. Dzięki niej można odliczyć od podatku wydatki na leki. Skorzystać z niej mogą jedynie osoby mające status osoby niepełnosprawnej oraz ich opiekunowie. Ponadto zakupione leki muszą przysługiwać jedynie na receptę. Wysokość ulgi na leki nie jest ograniczona, ale można ją stosować jedynie od wydatków na leki przekraczających w danym miesiącu 100 zł. 

Co zmieni się w regulacjach dotyczących ulgi rehabilitacyjnej? - Emeryci i renciści, którzy uzyskują dochody do poziomu 2500 złotych miesięcznie, nie będą płacić podatku od 2022 roku. W związku z tym ulga rehabilitacyjna, w tym ulga na leki, przestanie mieć dla nich praktyczne znaczenie, bo nie będą mieli od czego tej ulgi odliczyć - stwierdza w rozmowie z TVN24 Biznes Sylwia Kulczycka, doradca podatkowy, partner w ALTO Tax.

Dodaje, że "rząd wskazywał, że nowe regulacje dotyczące ulgi rehabilitacyjnej rozszerzają jej stosowanie" i "jest to ruch w stronę emerytów i rencistów", ale "w tych okolicznościach dla ogromnej większości emerytów i rencistów ten ruch nie będzie mieć praktycznego znaczenia".

- Jeżeli rząd dążyłby do tego, by zminimalizować wpływ kosztów leków na budżety emerytów i rencistów, to warto byłoby rozważyć zwiększenie poziomu refundacji leków. Coś, co wpłynęłoby na budżety seniorów nie poprzez zeznanie podatkowe, ale na co dzień - podkreśla.

Kulczycka wyjaśnia również, że emeryci i renciści, którzy uzyskują dochód powyżej 2500 złotych miesięcznie, nadal będą mogli korzystać z ulgi rehabilitacyjnej. - Jej rozszerzenie będzie miało tym większe znaczenie, gdyż nie zostali oni objęci ulgą dla klasy średniej - zaznacza.

Przeciętna emerytura w Polsce

Świadczenie w wysokości do 2500 zł miesięcznie pobiera: 3,7 mln emerytów (czyli 62 proc. ogółu) oraz 1,4 mln rencistów (czyli 75 proc. ogółu).

Przeciętna emerytura wypłacana przez ZUS w marcu 2021 roku (po waloryzacji) wynosiła 2544,54 zł brutto. Jej wysokość jest znacznie zróżnicowana ze względu na płeć - przeciętne świadczenie mężczyzn to 3184,20 zł, a kobiet - 2127,81 zł.

Wysokość emerytur i rent w PolscePAP/Maciej Zieliński

Autorka/Autor:Krzysztof Krzykowski

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wstępny wniosek o pociągnięcie prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adama Glapińskiego do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu (TS) ma wpłynąć do Sejmu do końca marca - przekazał Janusz Cichoń, który jest przewodniczącym sejmowej komisji finansów publicznych.

Czarne chmury nad prezesem NBP. "Jesteśmy zdeterminowani, by ten proces przeprowadzić"

Czarne chmury nad prezesem NBP. "Jesteśmy zdeterminowani, by ten proces przeprowadzić"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) jest gotowa zatwierdzić przekazanie Polsce 6,3 miliarda euro (w przeliczeniu 27 miliardów złotych) z Funduszu Odbudowy - podała agencja Bloomberg. Ma to nastąpić w przyszłym tygodniu.

Media: Bruksela gotowa zatwierdzić przekazanie Polsce miliardów euro

Media: Bruksela gotowa zatwierdzić przekazanie Polsce miliardów euro

Źródło:
PAP

Brak wymogów jakościowych pomp ciepła doprowadził do zalewu rynku nieefektywnymi urządzeniami z Chin - przekonywali w Sejmie producenci. Emil Świerczyński, dyrektor w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), przekazał, że przygotowywane są zmiany w programie Czyste Powietrze.

"Zostaliśmy największym w Europie importerem pomp". Będą zmiany w popularnym programie

"Zostaliśmy największym w Europie importerem pomp". Będą zmiany w popularnym programie

Źródło:
PAP

Nowe banknoty z wizerunkiem króla Karola III wejdą do obiegu 5 czerwca - podał Bank Anglii. Mają być używane razem z tymi, na których jest podobizna zmarłej w 2022 roku królowej Elżbiety II.

Nowe banknoty w Wielkiej Brytanii

Nowe banknoty w Wielkiej Brytanii

Źródło:
PAP

Mimo upałów i pożarów Grecja w 2023 roku odnotowała rekordową liczbę 32,7 miliona turystów zagranicznych - wynika z danych opublikowanych przez bank centralny tego kraju.

Rekord sprzed pandemii pobity. Fala turystów

Rekord sprzed pandemii pobity. Fala turystów

Źródło:
PAP

Podkomisja parlamentu Korei Południowej zatwierdziła projekt noweli zwiększający kapitał koreańskiego banku eksportowo-importowego (Eximbanku). Ta zmiana jest niezbędna do sfinalizowania drugiego kontraktu na eksport uzbrojenia do Polski.

Zielone światło w sprawie sfinalizowania kredytu na zakup broni przez Polskę

Zielone światło w sprawie sfinalizowania kredytu na zakup broni przez Polskę

Źródło:
PAP

Władze Ukrainy powiadomiły, że planują uruchomić nowy szlak eksportowy na Dunaju, niezbędny wobec zablokowania granicy lądowej z Unią Europejską przez polskich rolników. Kijów chce zwiększyć sprzedaż na rynki zagraniczne do poziomu sprzed wojny - poinformowała agencja Bloomberga.

Ukraina ma plan, jak ominąć Polskę

Ukraina ma plan, jak ominąć Polskę

Źródło:
PAP

W styczniu 2024 roku podczas posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padł wniosek o podwyżkę stóp procentowych o dwa punkty procentowe (200 punktów bazowych), poparła go jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz - przekazał Narodowy Bank Polski. Pozostali członkowie Rady byli przeciw.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP

Odmrażanie cen energii powinno być stopniowe, najłagodniejszym poziomem wyjścia z zamrożenia byłby wzrost rachunku dla gospodarstw domowych w drugiej połowie roku o 15 procent - poinformowała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Od połowy roku możliwe wyższe rachunki za prąd. "Trzy warianty leżą na stole"

Od połowy roku możliwe wyższe rachunki za prąd. "Trzy warianty leżą na stole"

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Polski zakończył 2023 rok ze stratą, choć wcześniej spodziewano się, że bank centralny zanotuje zysk i z tego tytułu do państwowej kasy trafi 6 miliardów złotych. Wzrost kursu złotego obniżył wynik finansowy na koniec 2023 roku o około 31 miliardów złotych - poinformował NBP w środowym komunikacie. Według banku centralnego o możliwości wystąpienia straty było powszechnie wiadomo "począwszy od września".

NBP o "co najmniej zaskakującym" działaniu rządu

NBP o "co najmniej zaskakującym" działaniu rządu

Źródło:
tvn24.pl

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w środę kolejny raz rozmawiał z ministrem polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Mykołą Solskim. - Nie ukrywam, że rozmowy są trudne, nawet bardzo trudne - przekazał polski minister w rozmowie z TVN24. Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak poinformował, że "jest zgoda na licencjonowanie produktów, jesteśmy ciągle w fazie ustalania, których produktów". - Zobowiązuję się, że będziemy naciskać na to, żeby te rozmowy przyspieszyły - zadeklarował Kołodziejczak.

"Bardzo trudne" rozmowy z Ukrainą. Deklaracja Kołodziejczaka

"Bardzo trudne" rozmowy z Ukrainą. Deklaracja Kołodziejczaka

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja budowlano-montażowa w styczniu 2024 roku spadła o 6,1 procent licząc rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 63,2 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Te dane zaskoczyły nawet pesymistów. "Fatalny odczyt"

Te dane zaskoczyły nawet pesymistów. "Fatalny odczyt"

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski zakończył postępowanie w sprawie Radia Szczecin i TVP Info - poinformował serwis Press. Dotyczyło ono ujawnienia danych pozwalających na identyfikację ofiar pedofila.

Przewodniczący KRRiT zakończył postępowanie w sprawie Radia Szczecin i TVP Info. Kar nie będzie

Przewodniczący KRRiT zakończył postępowanie w sprawie Radia Szczecin i TVP Info. Kar nie będzie

Źródło:
Press, tvn24.pl

W sprawie wakacji kredytowych poproszono mnie o przedstawienie dodatkowych informacji, scenariuszy. Wkrótce wrócimy z projektem - zapowiedział w środę minister finansów Andrzej Domański.

Co z wakacjami kredytowymi? Zapowiedź ministra finansów

Co z wakacjami kredytowymi? Zapowiedź ministra finansów

Źródło:
PAP

Protesty rolników powinny być skierowane do Brukseli - przyznał we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 dr hab. Sławomir Kalinowski, profesor Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk. W ocenie ekonomisty "to Bruksela ma główną kartę przetargową". Jak dodał Kalinowski, komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski "swojej szansy nie wykorzystał, nie przedstawił projektu, czy możliwości rozwiązania tej sytuacji". Ekonomista podkreślał, że polscy rolnicy nie mają szansy konkurować z rolnikiem ukraińskim.

"To Bruksela ma główną kartę przetargową". Ekonomista o logicznym rozwiązaniu

"To Bruksela ma główną kartę przetargową". Ekonomista o logicznym rozwiązaniu

Źródło:
tvn24.pl

Budowa 20-kilometrowego odcinka czeskiej autostrady D11 do granic z Polską jeszcze się nie rozpoczęła. Przetarg wygrał Budimex, ale wciąż nie może rozpocząć realizacji inwestycji. Polska firma czeka na zakończenie procedury odwoławczej, po tym jak skargę do Urzędu Ochrony Konkurencji (UOHS) złożyły firmy biorące udział w przetargu. Trwa postępowanie administracyjne.

Autostrada z Polski do Pragi. Krajowy gigant czeka na decyzję

Autostrada z Polski do Pragi. Krajowy gigant czeka na decyzję

Źródło:
PAP

Liczba kradzieży w sklepach zauważalnie wzrosła. Zmienił się przy tym ich model. - Kiedyś były to wybrane produkty na przykład drogie alkohole, teraz jest coraz więcej kradzieży produktów podstawowych, takich jak masło, nabiał - podał prezes Polskiego Związku Pracodawców Ochrona Paweł Korzybski. Jak wskazał, rośnie liczba przypadków kradzieży dokonanych przez "osoby przypadkowe, które mogła skłonić do kradzieży sytuacja życiowa".

Ekspert o dużej zmianie w kradzieżach. "Do tej pory nie było takich produktów"

Ekspert o dużej zmianie w kradzieżach. "Do tej pory nie było takich produktów"

Źródło:
PAP

Żabka wycofuje ze sprzedaży dwie partie batoników Milka Oreo - podała sieć w komunikacie. To następstwo informacji opublikowanej przez Główny Inspektorat Sanitarny, dotyczącej możliwości wystąpienia kawałków plastiku w produkcie. "Może być niebezpieczny dla zdrowia" - alarmuje Żabka.

Popularna sieć wycofuje dwie partie produktu. "Może być niebezpieczny dla zdrowia"

Popularna sieć wycofuje dwie partie produktu. "Może być niebezpieczny dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Marcowa waloryzacja obejmie nie tylko emerytury i renty - przypomina rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. Zwiększone mają zostać także kwoty dodatków i świadczeń pieniężnych. Na przykład dodatek pielęgnacyjny wzrośnie z 294,39 złotych do 330,07 złotych. Waloryzacja obejmie świadczenia przyznane do końca lutego 2024 roku.

Nie tylko emerytury w górę. ZUS wyjaśnia

Nie tylko emerytury w górę. ZUS wyjaśnia

Źródło:
PAP

Do magazynu Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) wróciło ponad 10 tysięcy komputerów, które miały być przekazane w ramach programu "Laptop dla ucznia" - poinformował w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. - W tym pośpiechu, w tym braku przygotowania, w ustawie o laptopach nie przewidziano, co można zrobić z komputerami, które zostaną zwrócone - dodał.

Dziesięć tysięcy laptopów kurzy się w magazynie po flagowym projekcie PiS

Dziesięć tysięcy laptopów kurzy się w magazynie po flagowym projekcie PiS

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zapytali rząd o wejście Polski do strefy euro. Odpowiedzi na pytania udzieliło Ministerstwo Finansów.

Czy Polska wejdzie do strefy euro? Ministerstwo odpowiada

Czy Polska wejdzie do strefy euro? Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Dotychczasowy zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej został odwołany. Ze stanowiskiem prezesa pożegnał się Sebastian Chwałek. Funkcję pełniącego obowiązki prezesa spółki objął Tomasz Siemiątkowski.

Cały zarząd odwołany. Trzęsienie ziemi w spółce zbrojeniowej

Cały zarząd odwołany. Trzęsienie ziemi w spółce zbrojeniowej

Źródło:
PAP

We wtorek rząd zajmował się projektem ustawy w sprawie wakacji kredytowych w 2024 roku. Nie został on jednak przyjęty. Jak podaje w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu, prace nad projektem wciąż trwają.

Bez decyzji w sprawie wakacji kredytowych. "Trwają jeszcze prace"

Bez decyzji w sprawie wakacji kredytowych. "Trwają jeszcze prace"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Obecna skala podatkowa zakłada dwa progi podatkowe. Osoby, które zarobią mniej niż 120 tysięcy złotych w skali roku, muszą zapłacić podatek według niższej stawki. Jeśli nasze zarobki są wyższe, część naszego dochodu opodatkowana jest stawką wyższą. Wyjaśniamy, jak wygląda skala podatkowa w Polsce i ile wynosi obecnie kwota wolna od podatku.

Od tej kwoty trzeba zapłacić wyższy podatek

Od tej kwoty trzeba zapłacić wyższy podatek

Źródło:
tvn24.pl