O ile wzrosną raty kredytów? Wyliczenia

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Defratyka o styczniowej podwyżce stóp procentowych
Defratyka o styczniowej podwyżce stóp procentowychTVN24 BiS
wideo 2/10
TVN24 BiSDefratyka o styczniowej podwyżce stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe. W efekcie wzrosną również raty kredytów mieszkaniowych. Z szacunków przygotowanych przez eksperta finansowego Expander Advisors Tomasza Gojtkę wynika, że wtorkowa decyzja RPP oznacza ratę wyższą nawet o 160 złotych.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podczas wtorkowego posiedzenia zdecydowała o podniesieniu o 50 punktów bazowych stopy referencyjnej - do 2,25 procent. Kolejne posiedzenie decyzyjne RPP odbędzie się 8 lutego 2022 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Raty kredytów w górę - wyliczenia

Z szacunków Tomasza Gojtki z Expander Advisors wynika, że raty złotowych kredytów w niektórych przypadkach pójdą w górę nawet o 160 zł. Przy czym jest to konsekwencja wyłącznie wtorkowej decyzji. Raty rosły w ostatnim czasie za sprawą podwyżek stóp z ostatnich trzech miesięcy.

Poniższe kwoty to potencjalna wysokość rat kredytów mieszkaniowych po środowej podwyżce stóp procentowych.

W przypadku długu zaciągnięto na 25 lat z marżą na poziomie 2 proc. na kwotę 200 tys. zł: - rata wzrośnie z 1054 zł do 1118 zł - o 64 zł.

Kredytobiorcy z długiem w wysokości 300 tys. zł: - rata wzrośnie z 1582 zł do 1677 zł - o 95 zł.

Jeśli chodzi o kredyt na kwotę 500 tys. zł: - rata wzrośnie z 2636 zł do 2796 zł - o 160 zł.

Potencjalny wzrost rat kredytówTomasz Gojtka / Expander Advisors

Na skutki poprzednich decyzji w sprawie stóp procentowych zwracał wcześniej uwagę główny analityk HRE Investments Bartosz Turek. - Załóżmy, że ktoś zadłużył się niedawno na 25 lat i 300 tysięcy złotych. We wrześniu taki kredytobiorca cieszył się oprocentowaniem na poziomie 2,85 procent. Niestety nawet dziś w skrzynce pocztowej może on znaleźć list informujący, że oprocentowanie jego długu wzrosło do ponad 5 procent. Wyjściową ratę takiego kredytu można oszacować na 1,4 tysiąca złotych. Po uwzględnieniu przez bank podwyżek stóp procentowych rata wzrośnie do około 1,8 tysiąca złotych - wyliczał jeszcze przed ogłoszeniem wtorkowej decyzji RPP.

Podwyżka stóp - wyższy WIBOR

Wyższe stopy procentowe to jednocześnie wyższy WIBOR (trzymiesięczny lub sześciomiesięczny), który jest podstawą oprocentowania kredytów hipotecznych zaciągniętych w złotych. Banki aktualizują oprocentowanie długów z pewnym opóźnieniem i dostosowanie do nowych warunków rynkowych może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.

- WIBOR nie zmienia się dokładnie tak samo i w tym samym momencie, co stopy procentowe NBP, ale w bardzo podobny sposób - tłumaczył wcześniej w rozmowie z TVN24 Biznes Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Stopa referencyjna NBPPAP

Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości