Nie zapomnij o podatku za psa. Stawka poszła w górę

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Nowe podatki w 2021 rokuTVN24
wideo 2/6
TVN24Nowe podatki w 2021 roku

Właściciele czworonogów co roku muszą płacić tak zwany podatek od posiadania psa. Jego wysokość ustala rada gminy, a minister finansów podaje górny limit opłaty. Ile wynosi danina w 2021 roku?

OGLĄDAJ TVN4 W INTERNECIE

Opłata za posiadanie psa została wprowadzona jeszcze w 1991 roku w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Podatek ten płacimy raz na rok, a jego wysokość ustala rada gminy - oznacza to, że kwota do zapłacenia za czworonoga może być inna w różnych częściach kraju.

Stawka podatku od psa w 2021 roku

Zgodnie z przepisami szef resortu finansów ustala tylko górną granicę - maksymalną stawkę, jakiej nie może przekroczyć wysokość tej opłaty. Według obwieszczenia ministra finansów limit na 2021 rok wynosi 130,30 zł. W 2020 roku opłata za posiadanie psa wynosiła 125,40 zł.

Podatek za psa, podobnie jak rozliczenie podatkowe, należy uiścić do 30 kwietnia 2021 roku.

Dodajmy w tym miejscu, że jeśli nasz czworonożny przyjaciel urodził się w drugiej połowie roku, to opłata wynosi połowę stawki rocznej.

Podatki i opłaty lokalne, w tym daninę za psa, uiszczamy na rzecz gminy.

Zwolnieni z podatku

W niektórych miastach opłata za posiadanie psa nie obowiązuje - jak wspomnieliśmy wcześniej leży to w gestii rady gminy.

Według przepisów kilka grup jest zwolnionych z płacenia daniny. Podatku od psa nie muszą naturalnie płacić niepełnosprawni z psem asystującym. Zwolnione z opłaty są też osoby powyżej 65. roku życia, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe.

Kolejnymi grupami, które są objęte zwolnieniem, są personel dyplomatyczny oraz rolnicy, którzy posiadają nie więcej niż dwa psy.

W ustawie o podatkach i opłatach lokalnych wymienione zostały tylko psy. Zatem zgodnie z tymi przepisami nie trzeba płacić daniny za posiadanie: kotów, rybek, chomików, królików, świnek morskich, kanarków czy innych zwierząt domowych.

Autor:mp/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock