Ważna informacja dla blisko 3 milionów podatników. "Przepraszamy za utrudnienia"

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Szefowa KAS o usłudze Twój e-PIT (materiał z 2021 roku)
Szefowa KAS o usłudze Twój e-PIT (materiał z 2021 roku)TVN24
wideo 2/5
TVN24Szefowa KAS o usłudze Twój e-PIT

Elektroniczne formularze PIT-36 za 2020 rok przygotowane przez fiskusa mają zostać udostępnione w pierwszej połowie marca - poinformowało Ministerstwo Finansów. W poprzednich latach na takim zeznaniu rozliczało się około trzech milionów podatników.

15 lutego ruszyło składanie zeznań podatkowych za 2020 rok. Przygotowane przez fiskusa deklaracje zostały udostępnione na portalu podatki.gov.pl w ramach usługi Twój e-PIT. Wśród nich miały być nie tylko najpopularniejsze deklaracje PIT-37, ale także PIT-36.

Na zeznaniu PIT-36 rozliczają się podatnicy, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. W "Informacji dotyczącej rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2018 rok" podano, że na formularzu PIT-36 rozliczyło się prawie 2,8 miliona podatników. Rok wcześniej było to ponad 3 miliony podatników. Dane za 2019 rok nie są dostępne.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Elektroniczne formularze PIT-36

Jak się jednak okazuje, teraz nie wszystkie z tych osób mogą złożyć deklarację elektronicznie. W piątek resort zamieścił komunikat o planowanym udostępnieniu elektronicznego formularza PIT-36 za 2020 rok.

"Ministerstwo Finansów informuje, że planuje udostępnić elektroniczny formularz PIT-36 za 2020 r. na podatki.gov.pl i w aplikacji e-Deklaracje w I połowie marca 2021 r." - czytamy. Jeszcze 19 lutego wydział prasowy MF informował w przesłanej nam odpowiedzi, że planuje udostępnić elektroniczny formularz PIT-36 za 2020 rok na przełomie lutego i marca.

Jednocześnie wskazywano, że "w usłudze Twój e-PIT są dostępne, przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową, zeznania PIT-36 dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, ale składają te zeznania z uwagi na uzyskiwane przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, rozliczanych poza działalnością gospodarczą".

Jak czytamy w piątkowym komunikacie, "zeznania składane na formularzu PIT-36 za 2020 r. będą obsługiwane przez urzędy skarbowe w pierwszej kolejności".

Na razie nie wiadomo, kiedy pojawią się deklaracje PIT-36L, które są skierowane do przedsiębiorców, którzy wybrali liniową formę opodatkowania. "O dostępności formularza PIT-36L poinformujemy w oddzielnym komunikacie. Przepraszamy za utrudnienia" - wskazali przedstawiciele Ministerstwa Finansów.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości