Podatnicy mają możliwość skorzystania z ulgi w PIT, jeśli sprzedali mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia, a otrzymane środki przeznaczyli na zakup, remont i wyposażenie nowego. Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała w indywidualnej interpretacji o sprzęcie AGD, który może być zaliczony do wydatków objętych odliczeniem.
Zgodnie z przepisami, jeśli mieszkanie sprzedamy w ciągu pięciu lat od zakupu, podlegamy opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Co ważne, okres pięciu lat liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nabyliśmy zbywaną nieruchomość.
"Zatem, nie zapłacisz podatku ze sprzedaży nieruchomości w 2024 r., jeśli nieruchomość nabyłeś przed 1 stycznia 2019 r." - wyjaśniono na stronach rządowych.
Jednocześnie wolne od podatku PIT - w przypadku sprzedaży przed upływem pięciu lat - są dochody z tytułu sprzedaży nieruchomości, jeżeli pieniądze przeznaczymy "na własne cele mieszkaniowe". Jedna z ostatnich indywidualnych interpretacji podatkowych Krajowej Administracji Skarbowej dotyczyła sprzętu AGD, który można zaliczyć do wydatków objętych ulgą.
Skarbówka wyjaśnia
KAS pokrótce streścił w interpretacji, czego dotyczyły wątpliwości podatnika. Zwrócono uwagę, że część kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania podatnik wydatkował na zakup sprzętu AGD do nowego domu. Na liście były m.in.: lodówka, piekarnik, kuchenka mikrofalowa, płyta indukcyjna, zmywarka, suszarka i pralka.
Jak przypomniano, we wcześniejszej w interpretacji ogólnej z 2021 r. fiskus wskazał, że własny cel mieszkaniowy polegać ma na możliwości zamieszkiwania i funkcjonowania w budynku (lokalu), czyli normalnej ludzkiej egzystencji. "W praktyce zaspokojenie własnych celów (potrzeb) mieszkaniowych polega więc także na realizacji prac remontowych/wykończeniowych obejmujących swym zakresem zakup podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego (sprzętu AGD), gdyż z realizacją potrzeb mieszkaniowych nierozerwalnie związane są pozostałe potrzeby egzystencjalne, m.in. możliwość przygotowywania posiłków" - napisano.
"Urządzenia, takie jak kuchenka gazowa, elektryczna lub gazowo-elektryczna, płyta indukcyjna lub ceramiczna, piekarnik, zmywarka, pralka, lodówka czy okap kuchenny, można więc obecnie uznać za standardowe wyposażenie każdego budynku (lokalu) o funkcjach mieszkalnych, niezbędne do zabezpieczenia prawidłowej egzystencji człowieka" - podkreślono.
Jednocześnie w przywołanej interpretacji wskazano, że za sprzęt umożliwiający realizację podstawowych potrzeb życiowych nie można uznać tzw. małego AGD, czyli ekspresów do kawy, tosterów, opiekaczy, kuchenek mikrofalowych itp. "Są to bowiem akcesoria, a nie elementarne przedmioty, bez których pomieszczenie kuchenne utraciłoby częściowo swą funkcjonalność" - wyjaśniono.
Suszarka tak, mikrofala nie
Fiskus wyjaśnił w najnowszej interpretacji, podtrzymując wcześniejsze stanowisko, że wydatki poniesione "na zakup kuchenki mikrofalowej nie mieszczą się w katalogu wydatków na własne cele mieszkaniowe" i nie są objęte zwolnieniem od PIT.
Inaczej KAS potraktowała jednak zakup suszarki do ubrań. Co prawda zauważono, że "wydatki te nie zostały wprost wymienione w katalogu wydatków uprawniających do zastosowania przedmiotowego zwolnienia", ale ostateczny wpływ na kwalifikację wydatków na taki sprzęt ma jego funkcja.
"Suszarka do ubrań należy do kategorii 'duże AGD' wielkością i wyglądem przypominającą pralkę, a suszenie jest kolejnym etapem procesu prania odzieży. (....) Wydatki poniesione na zakup tego rodzaju sprzętu są zaliczane do wydatków na cele mieszkaniowe" - wyjaśniła KAS. W konsekwencji ma tu zastosowanie zwolnienie od podatku dochodowego.
Sprzedaż mieszkania i PIT-39
Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że w celu rozliczenia przychodów dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości należy złożyć zeznanie podatkowe PIT-39.
"Zeznanie składasz niezależnie od tego, czy z tytułu odpłatnego zbycia osiągnąłeś dochód, czy poniosłeś stratę" - wyjaśniono.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock