Co to jest PIT-8C? Do kiedy płatnicy mają czas, by go przesłać? Co z tym formularzem mają zrobić podatnicy? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z PIT-8C.
PIT-8C - co to jest?
PIT-8C to formularz, który najprościej rzecz ujmując, służy do wykazania dochodów uzyskanych z kapitałów pieniężnych. Chodzi o dochody m.in. ze zbycia akcji i innych papierów wartościowych.
Warto w tym miejscu dodać, że od 2019 roku nie wykazuje się w formularzu PIT-8C innych dochodów (np. alimentów czy stypendiów), które zostały przeniesione do formularza PIT-11.
PIT-8C jest przygotowywany na ogół przez biura maklerskie, ale także inne instytucje rynku finansowego, które nie pobierają ryczałtu.
Do kiedy trzeba przesłać PIT-8C?
Płatnik, czyli np. biuro maklerskie, ma obowiązek przesłać PIT-8C do urzędu skarbowego do 31 stycznia 2020 roku. Natomiast termin przekazania formularza podatnikowi to w 2020 roku 2 marca - na ogół trzeba to zrobić do końca lutego, ale w tym roku ostatni dzień lutego wypada w sobotę, więc termin został przesunięty na pierwszy dzień roboczy po tej dacie.
Z kolei ostatni termin złożenia PIT-38, przy wypełnianiu którego podatnik korzysta z PIT-8C, to 30 kwietnia 2020 roku. Formularz PIT-8C można przesłać w formie elektronicznej lub tradycyjnie - listownie.
Jak rozliczyć PIT-8C?
Formularza PIT-8C nie składamy do urzędu skarbowego - to tylko podstawa do wypełnienia formularza PIT-38, na który podatnik przenosi uzyskane od instytucji finansowej kwoty.
Jeśli inwestowaliśmy za granicą, to może się okazać, że nie otrzymamy PIT-8C, tylko zeznanie podatkowe według zagranicznego wzoru. W takiej sytuacji podatnik sam musi obliczyć należne kwoty i przenieść je na PIT-38.
Przypomnijmy jeszcze, że na PIT-8C nie będzie podatku pobieranego ryczałtem, czyli na przykład środków z funduszy inwestycyjnych czy lokat bankowych.
Czego dotyczy PIT-8C?
W PIT-8C zawarte są kwoty przychodów za odpłatne zbycie m.in. papierów wartościowych, opcji, kontraktów terminowych. Nie brane są zatem pod uwagę umorzenia lub zamiany wyżej wymienionych instrumentów finansowych.
Co ważne, dotyczy to także odpłatnego nabycia lub zbycia udziałów w spółkach prawa handlowego z osobowością prawną. Oznacza to, że do skarbówki należy też przekazać informacje o sprzedanych akcjach spółek, które nie są notowana na żadnej giełdzie.
5 lat
Na koniec przypomnijmy, że fiskus ma 5 lat na kontrolę. Jeśli podatnik nie wywiąże się z obowiązku i nie rozliczy podatku, skarbówka może uznać to za wykroczenie skarbowe. Kara grzywny w takich wypadkach może wynieść nawet 20-krotność minimalnego wynagrodzenia.
Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl