Pieniądze

Wynajmujesz mieszkanie, jesteś ryczałtowcem? Ostatnie chwile na złożenie PIT-u

Pieniądze

[object Object]
W pięciu miastach w 2018 r. dochody z PIT przekroczą miliard złotychdb
wideo 2/3

Podatnicy rozliczający się ryczałtem od przychodów mają obowiązek sporządzenia zeznania rocznego. Termin wysłania PIT-28 mija z końcem stycznia.

Przedsiębiorcy, którzy chcą rozliczyć się w ramach PIT-28, powinny to wcześniej zgłosić. W tym roku mieli czas na poinformowanie skarbówki o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu do 22 stycznia.

Rozliczenie najmu

W formie ryczałtu rozliczać się mogą przedsiębiorcy, prowadzący firmę w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, a także osoby fizyczne, które uzyskują przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy czy innych umów o podobnym charakterze.

Od początku nowego roku weszły w życie nowe przepisy, które ograniczają stosowanie stawki ryczałtu 8,5 proc. do przychodów z najmu nieprzekraczających rocznie 100 tys. zł.

Po przekroczeniu tego progu obowiązuje stawka ryczałtu na poziomie 12,5 proc. W praktyce oznacza to, że z niskiego ryczałtu nie skorzystają osoby, których przychód z najmu wynosi ponad 8,3 tys. zł miesięczne. Takie wpływy mają zazwyczaj osoby dysponujące 3-4 mieszkaniami w dużych miastach.

Autor: MS / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości