Komputer, meble, buty. Od teraz te produkty też mogą być "eko"

Pieniądze

EU EnvironmentFilm promujący EU Ecolabel

Komisja Europejska rozszerza unijne oznakowanie ekologiczne, na komputery, meble i buty. EU Ecolabel to swego rodzaju nagroda dla przedsiębiorców, którzy decydują się produkować artykuły solidne i naprawialne – mówi komisarz ds. środowiska Karmenu Vella.

EU Ecolabel to inicjatywa dobrowolna, która ma zachęcić przedsiębiorców w UE do produkowania wyrobów bądź oferowania usług bardziej przyjaznych dla środowiska. Europejska etykieta ekologiczna gwarantuje, że dany produkt spełnia wysokie standardy ekologiczne i zdrowotne. Oznakowanie honorowane jest we wszystkich krajach Wspólnoty.

Ekologiczny komputer

Dotychczas etykiety ekologiczne przyznawane były określonej grupie produktów, przede wszystkim artykułom kosmetycznym, środkom czystości i detergentom, chociaż na liście można znaleźć także materace łóżkowe, baterie łazienkowe, spłuczki czy telewizory.

Teraz Komisja Europejska podjęła decyzję o tym, żeby kryteria EU Ecolabel rozszerzyć również na komputery, w tym komputery osobiste, notebooki i tablety (oznakowanie nie dotyczy już jednak konsoli do gier i cyfrowych ramek do zdjęć), meble i obuwie. Producenci starający się o unijny certyfikat muszą udowodnić, że ich produkty spełniają wyśrubowane wymagania - nie mają szkodliwego wpływu na środowisko i są bezpieczne w użytkowaniu. I tak etykietę EU Ecolabel będzie mógł otrzymać sprzęt komputerowy, który jest energooszczędny i tak zaprojektowany, żeby możliwa była jego modernizacja i wymiana części w trakcie użytkowania. Ponadto „ekologiczny komputer” powinien być łatwy do rozmontowania, a jego części powinny nadawać się do odzyskania, przetwarzania i ponownego wykorzystania.

Podobnie jest z meblami, które powinny być wykonane z odpowiednich materiałów, np. materiałów naturalnych, organicznych; mogą być to także elementy pochodzące z odzysku lub przetworzone. Meble powinny być zaprojektowane tak, żeby służyły na długie lata, były łatwe w naprawie, a w razie potrzeby możliwe do rozmontowania.

Specjalne wymogi

„Producent starający się o certyfikat EU Ecolabel powinien móc przedstawić tzw. pełną ocenę cyklu życia produktu, nie tylko uwzględniającą proces technologiczny, podczas którego powstawał wyrób, ale także określającą jego wpływ na środowisko. Wszystkie produkty i usługi oznakowane etykietą EU Ecolabel muszą być zaprojektowane w taki sposób, aby ich oddziaływanie na środowisko było ograniczone do minimum przez cały cykl życia. Dotyczy to każdego etapu, od wydobycia surowców przez produkcję, pakowanie i transport aż do sposobu wykorzystania i utylizacji” – mówią unijni urzędnicy. Natomiast jeśli chodzi o przemysł obuwniczy urzędnicy wydający decyzję o przyznaniu oznaczeń ekologicznych będą brali pod uwagę, czy firma przestrzega ekologicznych systemów zarządzania, a zwłaszcza standardów społecznej odpowiedzialności biznesu i międzynarodowych praw pracowniczych.

Można naprawić

EU Ecolabel wspiera nasze dążenie do przekształcania europejskiej gospodarki w gospodarkę o obiegu zamkniętym (tzw. circular economy). Promuje zarówno zrównoważoną produkcję, jak i zrównoważoną konsumpcję.

- Dzięki przejrzystym kryteriom ekologicznym konsumenci mogą dokonywać świadomych wyborów, bez szkody dla jakości produktów. Równocześnie EU Ecolabel to swego rodzaju nagroda dla przedsiębiorców, którzy decydują się produkować artykuły solidne i naprawialne i promują w ten sposób innowację i konieczność oszczędzania zasobów – mówi komisarz UE ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vella.

Ecolabel w Polsce

W Polsce prawo do oznaczania swoich produktów europejskim znakiem ekologicznym ma już kilkanaście firm, w tym m.in. spółka Oktima za czyścik do rdzy i kamienia, firma Gold Drop za ekologiczny płyn do zmywania naczyń czy Ferro za serię baterii łazienkowych. Przyznawaniem certyfikatów zajmuje się Polskie Centrum Badań i Certyfikacji (PCBC). Przedsiębiorcy, którzy uzyskają certyfikat dla konkretnych wyrobów, mają prawo oznaczać je charakterystycznym znakiem z logo Ecolabel. Przyjęte przez Komisję Europejską rozszerzone kryteria EU Ecolabel są ważne przez sześć lat od wejścia w życie.

Zobacz: Komisja Europejska w Puszczy Białowieskiej

Autor: ag//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EU Environment