Będzie nowy podatek dla właścicieli mieszkań? Ministerstwo wyjaśnia

Autor:
jr/ToL
Źródło:
PAP, Rzeczpospolita
Mieszkania na wynajem. Jarosław Kaczyński o "znaczącym podatku"
Mieszkania na wynajem. Jarosław Kaczyński o "znaczącym podatku"TVN24
wideo 2/4
TVN24Mieszkania na wynajem. Jarosław Kaczyński o "znaczącym podatku"

Ministerstwo Aktywów Państwowych chce nałożyć daninę na właścicieli nieużywanych mieszkań, które nie funkcjonują na rynku najmu i są czystą lokatą kapitału - informuje "Rzeczpospolita". Jak czytamy, zapłaci ten, kto ma lub kupi więcej niż pięć lokali, by trzymać je wyłącznie w celach spekulacyjnych. MAP poinformowało TVN24 Biznes, że w resorcie nie trwają prace nad projektem podatku dla właścicieli mieszkań.

"Rzeczpospolita" napisała, że Ministerstwo Aktywów Państwowych – z doradcami gospodarczymi szefa resortu Jacka Sasina na czele – chce nałożyć daninę na nieużywane mieszkania, które nie funkcjonują na rynku najmu i są czystą lokatą kapitału. Władze chcą też przeciwdziałać przyszłym zakupom o takim charakterze. Intencją tych działań jest ograniczenie spekulacji i wzmocnienie rynku najmu, gdzie wzmożony popyt zderza się z niską podażą.

Jarosław Kaczyński o "znaczącym podatku"

O potrzebie obłożenia "znaczącym podatkiem" właścicieli pustostanów kilka dni temu mówił podczas spotkania z wyborcami prezes PiS Jarosław Kaczyński, a wcześniej o pracach nad opłatą przy zakupie większych partii lokali wspominał premier Mateusz Morawiecki.

"Opodatkowanie pustostanów i hurtowych zakupów mieszkań to wątki, o których często mówią politycy, ale brak precyzji i populistyczny ton tworzą napięcia na rynku nieruchomości" - zauważa gazeta.

W artykule czytamy, że danina miałaby być rozliczana w cyklu rocznym. "Z uwagi na jej konstrukcję istniałaby możliwość wprowadzenia przepisów w czasie roku podatkowego – przeciwnie do rozwiązań, które wymagałyby zmiany ustawy o podatkach dochodowych wraz ze stosownymi przepisami przejściowymi" - dodano.

Ministerstwo wyjaśnia

O sprawę możliwego nowego podatku zapytaliśmy Ministerstwo Aktywów Państwowych.

"Informacje zawarte w artykule są niezgodne z prawdą. W resorcie nie trwają prace nad projektem podatku dla właścicieli mieszkań, o czym wielokrotnie już informowaliśmy" - napisali przedstawiciele resortu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ToL

Źródło: PAP, Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości