Mieszkania na wynajem od rządu

8 stycznia 2015

Fundusz Mieszkań na Wynajem. Czym jest, jak działa i kto może z niego skorzystać?

Najem instytucjonalny w ramach programu Funduszu Mieszkań na Wynajem to warta uwagi alternatywa dla osób, które nie chcą lub nie mogą wziąć kredytu hipotecznego za zakup mieszkania. Działa w Polsce od 2014 roku. W artykule wyjaśniamy, na jakich zasadach funkcjonuje, jakie mieszkanie można wynająć, kto może z tej oferty skorzystać i jakie dokumenty są potrzebne, by złożyć wniosek.

Mieszkanie Plus. Deweloperzy liczą, że zarobią

Spodziewaliśmy się włączenia deweloperów w program Mieszkanie plus - powiedział Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD). Ocenił, że zaangażowanie sektora prywatnego w realizację tak skomplikowanego programu jest dobrą decyzją.

PiS postawi na nowe mieszkania. Dwa kierunki

Za tym projektem zdaje się stać idea, by zaktywizować spółdzielnie i TBS-y jako podmioty sektora budownictwa społecznego; to modyfikacja istniejących już mechanizmów polityki mieszkaniowej - mówi urbanista, dr Adam Radzimski o projekcie zmian w prawie dot. budownictwa mieszkaniowego.

Mieszkanie plus już wkrótce. Wolność hipoteczna zatriumfuje nad własnością?

Lada chwila, na przełomie maja i czerwca poznać mamy szczegóły programu "Mieszkanie plus", który zastąpi Mieszkanie dla Młodych. Według obietnic rządu, ma on zrewolucjonizować polski rynek mieszkaniowy i sprawić, że ci, którzy nie mają swojego lokum, a mają rodziny, otrzymają wsparcie państwa. Samorządy i administracja centralna ma powierzyć swoje grunty pod budowę mieszkań, które będzie można tanio wynająć. Celem programu jest odchodzenie od własności i kupowania mieszkania na kredyt. - Jest to odejście od wsparcia własności, bo przede wszystkim państwo przez poprzednie lata pchało ludzi w kredyt na 30 lat. Bierzcie sobie na szyję ten kredyt, zwiążcie się z tym miejscem, w którym jesteście, żebyście się czasem nie ruszyli gdzieś tam, gdzie jest być może lepsza praca dla was - ironizował Robert Stanilewicz, który w tej polityce upatruje także przyczyny plagi kredytów we frankach. Paweł Blajer zwraca uwagę, że po wielu latach życia w czasach gospodarki centralnie planowanej, ludzie chcą mieć mieszkanie na własność.

Dwa tysiące chętnych na rządowe mieszkania na wynajem

Dotąd ok. 2 tys. osób złożyło wniosek o wynajem mieszkań w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem - poinformował PAP prezes zarządu BGK Nieruchomości Ryszard Słowiński. Fundusz Mieszkań na Wynajem zamknął 2015 r. liczbą 2,4 tys. zakontraktowanych lokali.

Pierwsze czynszówki w 2017 roku

BGK jest gotowy do udzielenia w ciągu 10 lat 4,5 mld zł kredytów na budowę czynszówek; pierwsze budynki zbudowane na podstawie nowego prawa będą oddane do użytku w 2017 r. - mówi PAP dyrektor departamentu budownictwa społecznego BGK Dariusz Stachera.

Dopłaty z programu "Rodzina na Swoim" do 2020 roku. Co później?

Rządowy program wsparcia mieszkalnictwa "Rodzina na Swoim" będzie kontynuowany do 2020 r. – poinformowała Dorota Bortnowska z Departamentu Mieszkalnictwa MIR. Do programu nie mogą już przystępować nowi beneficjenci, ale dopłaty dla dotychczasowych będą wypłacane.

BGK ma 120 mln zł na mieszkania dla najuboższych

Od 1 marca rusza kolejny nabór wniosków o dopłaty dla samorządów, w ramach programu wspierania budownictwa socjalnego i komunalnego realizowanego przez BGK. Tegoroczna pula środków, to ponad 120 mln zł. Do tej pory państwowy bank wsparł budowę 10 tys. mieszkań tego typu.

MdM wsparł rekord deweloperów

W sześciu głównych miastach nabywców znalazło o 20 proc. więcej mieszkań niż w szczycie hossy. Ceny są jednak wyjątkowo stabilne, informuje "Puls Biznesu".

Ceny pierwszych "Mieszkań na Wynajem" niekonkurencyjne

W środę przedstawiono po raz pierwszy ofertę najmu 49 mieszkań w Poznaniu w ramach programu Fundusz Mieszkań na Wynajem. Ceny najmu wynoszą od 740 zł do 2130 zł miesięcznie. Zdaniem ekspertów z rynku nieruchomości ceny te nie są konkurencyjne.

Kawalerka od państwa za mniej niż 800 złotych. Poznaj szczegóły Mieszkania na Wynajem

Znamy już ceny najmu mieszkań w ramach programu Funduszu Mieszkań na Wynajem. Za najtańsze, jednopokojowe mieszkanie zapłacimy 740 zł miesięcznie. Wynajem najdroższego, trzypokojowego lokalu kosztuje 2130 zł. To pierwszy taki projekt w Polsce, który finansuje państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego. Oferta obejmuje na razie mieszkania w Poznaniu, przy ul. Saperskiej.

Wynajmij mieszkanie od państwa. Najpierw 49 lokali w Poznaniu

W środę zostanie uruchomiony system informacji dla najemców zainteresowanych ofertą lokali dostępnych na wynajem w ramach programu Fundusz Mieszkań na Wynajem. Na stronie jakusiebie.pl zostanie przedstawiona oferta pierwszych 49 mieszkań dostępnych w Poznaniu.