Koreańczycy zdetronizowali Niemców. Lista największych inwestycji w Polsce

Pieniądze

Morawiecki: bateria co dziewiątego auta na prąd może być z Polskitvn24
wideo 2/6

Blisko 1,1 mld euro zainwestuje w fabrykę pod Wrocławiem LG Chem. To największa zagraniczna inwestycja w Polsce po 1989 roku - wynika z danych udostępnionych tvn24bis.pl przez Ministerstwo Rozwoju. Koreańczycy tym samym zepchnęli z fotela lidera firmę Volkswagen. Poniżej przedstawiamy listę największych inwestycji.

W czwartek w resorcie rozwoju odbyła się ceremonia udzielenia przez Agencję Rozwoju Przemysłu spółce LG Chem Wrocław Energy, należącej do koreańskiego koncernu LG, zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie podstrefy Wrocław-Kobierzyce w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan.

W przyszłym roku ma tam powstać fabryka baterii do samochodów elektrycznych.

W nowych zakładach LG Chem zatrudnienie znajdzie około 2,5 tysiąca pracowników, a w ramach firm kooperujących łączna liczba nowych miejsc pracy może być nawet dwukrotnie wyższa. Ponadto, koreański koncern planuje nawiązanie współpracy z uczelniami technicznymi w Polsce, szczególnie z Politechniką Wrocławską.

Jak poinformowało tvn24bis.pl Ministerstwo Rozwoju wartość inwestycji wyniesie blisko 1,1 mld euro, co oznacza, że będzie to największa inwestycja w Polsce po 1989 roku.

Przypomnijmy, że już w ubiegłym roku spółka zainwestowała 315 milionów euro w LG Chem Wrocław Energy - podmiot zależny zarządzającą zakładem produkującym baterie w Polsce.

Dziesięć największych inwestycji w PolsceMinisterstwo Rozwoju

Zmiana lidera

Dotychczas pierwsze miejsce należało do niemieckiego koncernu motoryzacyjnego Volkswagen. W 2014 roku producent poinformował o zainwestowaniu 800 milionów euro w fabrykę we Wrześni pod Poznaniem.

Teren zakładu obejmuje 220 hektarów, co stanowi powierzchnię 300 boisk piłkarskich. Możliwości produkcyjne fabryki wynoszą 100 tysięcy samochodów rocznie. Ponadto, na terenie fabryki znajduje się nowoczesna lakiernia, hala budowy karoserii i montażu jak również Park Dostawców z powierzchnią logistyczną.

Koreańczycy są nie tylko liderem zestawienia, do nich należy bowiem również ostatnie miejsce na podium. Wszystko za sprawą inwestycji LG Philips LCD w 2005 roku wartej 429 milionów euro. Co ciekawe, podobnie jak w przypadku nowej inwestycji LG, jest ona ulokowana w Kobierzycach.

W 2007 roku rozpoczęto tam produkcję ekranów ciekłokrystalicznych. Całkowita powierzchnia tego obiektu wynosi 100 tysięcy metrów kwadratowych.

Tuż za podium znalazło się Fiat Auto Poland. Włoski koncern zainwestował 353,8 mln euro w fabrykę w Tychach.

Autor: Mateusz Bednarczyk / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock