TVN24 Biznes | Pieniądze

mBank na minusie. Podano wstępny wynik za 2021 rok

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Glapiński: od października ubiegłego roku podnieśliśmy stopy o ponad dwa punkty procentowe (wypowiedź z 5 stycznia 2022)
Glapiński: od października ubiegłego roku podnieśliśmy stopy o ponad dwa punkty procentowe (wypowiedź z 5 stycznia 2022)
wideo 2/9
Glapiński: od października ubiegłego roku podnieśliśmy stopy o ponad dwa punkty procentowe

mBank ocenia wstępnie, że skonsolidowany wynik w 2021 roku jest ujemny i strata netto wyniosła około 1,2 miliarda złotych - poinformowano w komunikacie. Bank zdecydował o zwiększeniu rezerwy na ryzyko prawne związane z portfelem kredytów walutowych.

Zarząd mBanku poinformował w piątkowym komunikacie, że w związku z decyzją podjętą 21 stycznia 2022 roku przez bank, koszty ryzyka prawnego związanego z hipotecznymi kredytami walutowymi we franku szwajcarskim ujęte w czwartym kwartale 2021 roku wyniosły 2,006 mln zł. Z tego kwota 1,010 mln zł może być przeznaczona na potencjalne ugody z posiadaczami kredytów frankowych.

Zarząd mBanku poinformował jednocześnie, że ze wstępnych szacunków wynika, iż skonsolidowany wynik Grupy mBanku S.A. w 2021 roku jest ujemny i strata netto wyniosła około 1,2 mld zł. "Mimo ujemnego wyniku, współczynniki kapitałowe i płynnościowe pozostają istotnie powyżej wymogów regulacyjnych" - zapewnił zarząd.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kredyty frankowe - ugody

Na początku grudnia 2021 roku mBank poinformował, że rozpoczyna pilotaż ugód frankowych, który będzie trwał przez najbliższe trzy miesiące. Rozwiązanie ma polegać na przewalutowaniu obecnego kredytu na złote, różnicą bank ma się podzielić z klientem po połowie. Pilotaż ma objąć 1,3 tys. umów.

PKO BP pod koniec listopada poinformował, że klienci banku zgłosili do mediacji ponad 16 tysięcy umów dotyczących kredytów frankowych. Z przekazywanych wówczas informacji wynikało, że blisko tysiąc osób podpisało ugody.

BNP Paribas Bank Polska przeprowadza pilotaż ugód w sprawie walutowych kredytów mieszkaniowych, ale ostatecznej decyzji w sprawie oferowania ugód nie podjął. O tym, że Santander Bank Polska prowadzi testy zawierania ugód z kredytobiorcami frankowymi informował również prezes banku Michał Gajewski.

W przypadku Banku Pekao wiceprezes Wojciech Werochowski na początku listopada informował w rozmowie z "Rzeczpospolitą" o tym, że trwa pilotaż procesu ugód z frankowiczami na małej grupie klientów. - Po podsumowaniu pilotażu będziemy gotowi do podjęcia decyzji, czy i w jakiej formie i skali przeprowadzimy ugody - tłumaczył Werochowski. Bank Millennium pod koniec września informował, że zawarł ponad 4 tysiące ugód z frankowiczami.

PAP/Adam Ziemienowicz

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Pawel Bednarz / Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości