Banknot z Lechem Kaczyńskim trafił do sprzedaży. Ogromne kolejki przed oddziałami NBP

Aktualizacja:
Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Tak ma wyglądać banknot z Lechem Kaczyńskim (wideo bez dźwięku)
Tak ma wyglądać banknot z Lechem Kaczyńskim (wideo bez dźwięku)Mateusz Szmelter, tvnwarszwa.pl
wideo 2/4
Mateusz Szmelter, tvnwarszwa.plTak ma wyglądać banknot z Lechem Kaczyńskim (wideo bez dźwięku)

Ruszyła sprzedaż banknotu kolekcjonerskiego o nominale 20 złotych oraz monety o nominale 500 złotych z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego. Przed oddziałami Narodowego Banku Polskiego ustawiały się tłumy w kolejkach po banknot. Oferty sprzedaży pojawiły się też wcześniej na popularnych portalach internetowych, przy czym ceny znacznie przewyższają koszt nabycia w oddziale.

Banknot i moneta z Lechem Kaczyńskim

Upamiętniające prezydenta Lecha Kaczyńskiego okolicznościowy banknot o wartości nominalnej 20 zł i złota moneta o nominale 500 zł trafiły dzisiaj do obiegu.

Bank centralny wyjaśnił w komunikacie, że "banknot kolekcjonerski zostanie wyemitowany w nakładzie do 80 tys. sztuk i będzie można go nabyć w cenie 100 zł brutto". Z kolei "nakład złotej monety (próba 999,9) wyniesie do 1500 sztuk, a cena – 9500 zł brutto".

Banknoty i monety kolekcjonerskie można kupić w oddziałach okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner.

Tłumy w kolejkach po banknot

W wielu miejscowościach w całym kraju można było zobaczyć kolejki przed oddziałami NBP, m.in. w Warszawie czy Opolu.

W opolskim oddziale banku centralnego w ciągu pierwszych minut sprzedano wszystkie złote monety z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego. Zainteresowanie kupnem monet i banknotów okolicznościowych było tak duże, że pierwsze osoby ustawiły się w kolejce już w poniedziałek wieczorem.

- Już w pierwszych minutach po otwarciu kas wszystkie złote monety zostały sprzedane. Olbrzymim zainteresowaniem cieszą się także banknoty 20-złotowe, po które ustawiła się licząca kilkaset osób kolejka. Muszę przyznać, że osoby, które do nas dzisiaj przyszły i nadal czekają w kolejce, są bardzo zdyscyplinowane i przestrzegają zasad sanitarnych. Jest to także dowód na zapotrzebowanie ze strony Polaków na tego rodzaju upamiętnienia osób zasłużonych dla naszego kraju - powiedział prof. Paweł Frącz, dyrektor oddziału NBP w Opolu.

Ogromne zainteresowanie jest też widoczne na popularnych portalach sprzedażowych i aukcyjnych (takich jak Allegro czy OLX). Oferty sprzedaży banknotów są wyższe niż zaproponowane przez bank centralny i wahają się w okolicach od 170 do 280 zł.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kolekcjonerskie banknoty i monety

Prezes NBP Adam Glapiński w kwietniu tego roku oficjalnie zaakceptował i uroczyście podpisał wzór banknotu kolekcjonerskiego "Lech Kaczyński. Warto być Polakiem" o nominale 20 złotych.

"Na przedniej stronie banknotu znajduje się portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Na stronie odwrotnej zaprezentowano budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80. XX w., napis SOLIDARNOŚĆ oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu - opisał w komunikacie NBP.

Banknot z Lechem KaczyńskimNBP
Banknot z Lechem KaczyńskimNBP

"Na rewersie złotej monety znajduje się portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Na awersie monety zaprezentowano budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80. XX w., napis SOLIDARNOŚĆ oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu" - czytamy w komunikacie NBP.

Moneta z Lechem KaczyńskimNBP
Moneta z Lechem KaczyńskimNBP

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

Lech Kaczyński

"Lech Kaczyński urodził się 18 VI 1949 r. w Warszawie, w inteligenckiej rodzinie o silnych tradycjach patriotycznych" - czytamy w komunikacie NBP.

"W drugiej połowie lat 70. wszedł w krąg twórców Wolnych Związków Zawodowych. Uczył robotników na tajnych spotkaniach. Pisywał do 'Robotnika Wybrzeża'. W czasie sierpniowego strajku w Stoczni Gdańskiej był doradcą Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Współredagował statut NSZZ 'Solidarność', był szefem Biura Interwencyjnego gdańskiego Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego i członkiem Zarządu Regionu Gdańskiego. W stanie wojennym był internowany. Współorganizował strajki w maju i sierpniu 1988 r. w Stoczni Gdańskiej" - napisano.

"W wyborach czerwcowych 1989 r. został senatorem, a równocześnie jako I zastępca przewodniczącego faktycznie kierował 'Solidarnością' podczas zaangażowania Lecha Wałęsy w kampanię prezydencką. Wszedł do Kancelarii Prezydenta RP jako minister stanu ds. bezpieczeństwa narodowego. Od II 1992 do VI 1995 r. pełnił funkcję prezesa NIK. Jako minister sprawiedliwości od VI 2000 r. zyskał wielkie poparcie społeczne dzięki energicznej walce z przestępczością zorganizowaną i korupcją. Rok później został pierwszym prezesem nowej partii – Prawa i Sprawiedliwości. Jesienią 2002 r. wygrał wybory na prezydenta Warszawy" - dowiadujemy się z komunikatu.

"W 2005 r. został prezydentem Polski. Starał się zbudować oś współpracy energetycznej, która uwolniłaby Europę Wschodnią od szantażu gazowego. Był inicjatorem akcji dyplomatycznej, która ocaliła Gruzję, kiedy rosyjskie czołgi zbliżały się do Tbilisi. Podtrzymywał dobre stosunki z bezpośrednimi sąsiadami: Litwą i Czechami. Dbał o zachowanie strategicznych relacji z Ukrainą. Prowadził konsekwentną politykę historyczną, która miała przypomnieć nowym pokoleniom Polaków dumę narodową i szacunek dla zapomnianych bohaterów walk o wolność Rzeczypospolitej. Zginął w katastrofie smoleńskiej 10 IV 2010 r. – przypomina w folderze numizmatycznym prof. Andrzej Nowak" - czytamy w komunikacie.

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: NBP

Pozostałe wiadomości