Nie złożyłeś tego oświadczenia? Bank może zablokować ci konto. Czasu na złożenie FATCA pozostało niewiele, bo w czwartek mija termin na zidentyfikowanie wśród klientów instytucji finansowych działających w Polsce osób będących podatnikami w USA. Wyjaśniamy, kto musi podpisać deklarację.
Kto musi złożyć oświadczenie?
Obowiązek złożenia w banku Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA) dotyczy niektórych klientów:
- banków,
- spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych,
- towarzystw funduszy inwestycyjnych,
- domów maklerskich,
- zakładów ubezpieczeń.
Obowiązek złożenia deklaracji mają osoby, które podpisały umowę z bankiem lub inną instytucją finansową w przedziale między 1 lipca 2014 roku a 30 listopada 2015 roku. W przypadku klientów, którzy zawarli umowy finansowe po 1 grudnia 2015 r. oświadczenie powinno zostać odebrane od klienta w toku procedury zawierania z nim umowy.
Ten obowiązek nie dotyczy wszystkich klientów. - Bank Millenium, stosując się do przyjętych w Polsce ustaleń, nie wymaga oświadczeń od klientów indywidualnych, których łączne salda rachunków depozytowych na 1 grudnia 2015 roku nie przekraczały kwoty 50 tys. dolarów - tłumaczy Małgorzata Nasiłowska z centrum prasowego banku. Jeśli więc na naszych kontach znajdowały się wówczas mniejsze sumy, nie musimy się przejmować oświadczeniem FATCA.
- Część z nas może nie pamiętać, że już podpisała to oświadczenie – podkreśla Jarosław Sadowski z firmy Expander. - Dotyczy to wszystkich tych, którzy zawarli umowę z bankiem lub inną instytucją finansową po 1 grudnia 2015 roku – wyjaśnia. Te osoby wraz z umową dostały do podpisania również oświadczenie FATCA.
Banki przypominały o złożeniu deklaracji na wiele sposobów – telefonicznie, listownie, przez SMS-y, pocztę elektroniczną lub przez konto internetowe. Jeśli jednak nie dostaliśmy przypomnienia a nie jesteśmy pewni, czy musimy złożyć oświadczenie, warto skontaktować się z bankiem i zapytać.
Większość banków umożliwia złożenie oświadczenia przez internet. Wystarczy zalogować się w systemie transakcyjnym i wypełnić formularz. Można to również zrobić w oddziale banku lub listownie.
Jarosław Sadowski przypomina, że oświadczenie trzeba złożyć oddzielnie w każdej instytucji finansowej, z którą mamy podpisaną umowę – ponieważ oświadczenie FATCA dotyczy konkretnego produktu a nie osoby – tłumaczy. Lepiej nie spóźnić się ze złożeniem oświadczenia FATCA. Banki mają obowiązek zablokować konta wszystkim osobom, które nie zrobią tego w terminie.
Dlaczego?
Oświadczenie FATCA to efekt amerykańskiej próby uszczelnienia systemu podatkowego. Polskie instytucje finansowe mają obowiązek powiadomić Stany Zjednoczone o swoich klientach, którzy powinni płacić podatki za oceanem.
Komisja Nadzoru Finansowego w niedawnym oświadczeniu przypomniała, że obowiązek złożenia oświadczenia FATCA mają przede wszystkim klienci, którzy zawarli umowy z instytucjami finansowymi między 1 lipca 2014 roku, a 30 listopada 2015 roku. "Instytucja może weryfikować treść złożonego oświadczenia, żądając przedstawienia dokumentów" - głosi komunikat.
Jaka kara?
- W przypadku braku złożenia oświadczenia FATCA przez obowiązanego klienta do 1 grudnia 2016 r., rachunki i rejestry klienta zostaną czasowo zablokowane – nie będzie możliwości dokonywania operacji, w tym wycofania środków. Po dopełnieniu obowiązku złożenia oświadczenia FATCA, rachunki i rejestry klienta zostaną odblokowane - przestrzega KNF.
Złożenie przez klienta fałszywego oświadczenia FATCA wiąże się z odpowiedzialnością karną, a w przypadku zmiany swojego statusu podatkowego w USA, klient ma obowiązek aktualizacji oświadczenia. Porozumienie FATCA umożliwia przekazywanie do USA danych właścicieli rachunków bankowych, maklerskich, rejestrów TFI czy polis inwestycyjnych, którzy są amerykańskimi rezydentami podatkowymi, czyli osób, które powinny płacić tam podatki.
Zobacz: Młodzi o zmianach w podatkach. Kto zyska, a kto straci? (Film z 20.10.2016)
Autor: azb/gry / Źródło: tvn24bis.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock