Kredyty hipoteczne. Liczba wniosków wyhamowuje, średnia wartość śrubuje rekord

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Turek o niższych ratach kredytów
Turek o niższych ratach kredytówTVN24 BIS
wideo 2/6
TVN24 BISTurek o niższych ratach kredytów

O kredyt hipoteczny wnioskowało w sierpniu łącznie 41,88 tysiąca potencjalnych kredytobiorców. Oznacza to wzrost o 28,3 procent w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem i spadek o 2,8 procent w porównaniu do lipca - poinformowało Biuro Informacji Kredytowej. Średnia wartość wnioskowanego kredytu rośnie od 15 miesięcy i w sierpniu ustanowiła nowy rekord.

Jak wynika z danych BIK, w sierpniu br. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 41,88 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 32,65 tys. rok wcześniej. "W porównaniu do sierpnia 2020 roku o kredyt mieszkaniowy wnioskowało o 9,23 tysiąca więcej osób niż w sierpniu zeszłego roku. Trzeba jednak zaznaczyć, że w sierpniu 2021 roku był jeden dzień roboczy więcej" - wskazał, cytowany w komunikacie, główny analityk Biura Informacji Kredytowej prof. Waldemar Rogowski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kredyt hipoteczny - średnia wartość

Średnia wartość wnioskowanego kredytu w minionym miesiącu wyniosła 330,2 tys. zł i była wyższa o 13,9 proc. niż przed rokiem. Rogowski zwrócił uwagę, że średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego po raz kolejny odnotowała historyczny rekord. "W sierpniu 2021 roku średnia kwota wnioskowanego kredytu była o 40,26 tysiąca złotych wyższa niż rok temu" - zauważył analityk. Dla porównania średnia wartość wnioskowanego kredytu w lipcu br. wyniosła 328,0 tys. zł, a w czerwcu było to 326,72 tys. zł.

Z danych BIK wynika, że w stosunku do grudnia 2020 roku, średnia kwota wnioskowanego kredytu wzrosła o 22,7 tys. zł, czyli 7,4 proc. "Wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu wynika z coraz wyższych cen nieruchomości. Rośnie zarówno cena metra kwadratowego powierzchni użytkowej mieszkania, jak i kupowane są większe nieruchomości i w lepszych lokalizacjach, czyli droższe" - wyjaśnił Waldemar Rogowski.

"Pomimo dużego optymizmu, należy zwrócić uwagę, że od marca mamy stopniowy spadek liczby wnioskodawców w ujęciu miesiąc do miesiąca. Popyt w ujęciu liczbowym traci więc impet" - dodał.

Średnia kwota wnioskowanego kredytu w ujęciu miesięcznym rośnie nieprzerwanie od 15 miesięcy, czyli od czerwca 2020 roku.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości