Nawet 124 złote dodatkowej opłaty. Korzystanie z bankomatów podczas wakacji może słono kosztować

Pieniądze

Expander: nawet 124 zł za skorzystanie z karty do konta w złotychTVN24 BiS
wideo 2/3

Wybierając się na mecz do Rosji albo na zagraniczne wakacje warto pamiętać o kosztach naliczanych przez banki przy okazji przeliczeń kursowych na kartach płatniczych. Jak wynika z analizy Expandera, posiadacze niektórych kart przy wypłacie gotówki z bankomatu mogą zapłacić dodatkowo nawet 124 złote.

Zdaniem Jarosława Sadowskiego, głównego analityka Expandera, największym wyzwaniem jest znalezienie karty, która pozwoli na minimalizowanie kosztów przewalutowań, w sytuacji gdy wybieramy się do kraju, w którym obowiązuje inna waluta niż euro, dolar czy funt.

Dla przykładu w rublach rosyjskich, kunach chorwackich czy lewach bułgarskich nie uda nam się otworzyć konta walutowego z kartą. Dlatego ekspert porównał jak w takiej sytuacji radzą sobie zwykłe karty płatnicze, czyli wydawane do najpopularniejszego w danym banku rachunku w złotych.

W analizie przyjęto, że korzysta z niej ktoś udający się do Rosji na mecz i kilka dni zwiedzania. Wypłaca na miejscu 17 tysięcy rubli, czyli równowartość około 1 tys. złotych z bankomatu. Sadowski zwrócił uwagę, że jeśli ktoś wybiera się do innego kraju z walutą inną niż euro, dolar i funt, to wyniki rankingu będą bardzo podobne.

Ranking kart

W opisanym przypadku najniższe koszty przewalutowania i wypłaty z zagranicznego bankomatu poniosą klienci Banku Pekao, którzy korzystają z karty MasterCard Debit FX. W ich przypadku z konta zostanie pobrane 1010 zł, czyli 10 zł więcej niż wynika z kursu Narodowego Banku Polskiego.

Jednym z powodów jest fakt, że do przeliczeń nie są wykorzystywane bankowe kursy, lecz kurs organizacji płatniczej, który jest tylko minimalnie gorszy od kursu NBP. Ten bank nie nalicza też prowizji za przewalutowanie takich operacji.

Kolejne miejsca na podium zajęły Euro Bank i BGŻ BNP Paribas. Koszt przewalutowania i wypłaty z bankomatu to u nich odpowiednio 52 zł i 54 zł.

Zdaniem analityka na wyróżnienie zasługuje też oferta Getin Banku. W przypadku karty Visa Debit przewalutowanie następuje po kursie Visy i bez prowizji za przewalutowanie. Wadą jest jednak wysoka prowizja za wypłatę z zagranicznego bankomatu - 4,5 procent minimum 10 zł.

Najgorzej w rankingu Expandera wypadła oferta BOŚ Banku, w którym łączny koszt przewalutowania i wypłaty z zagranicznego bankomatu to 124 zł. Głównie wynika to z bardzo nieatrakcyjnego kursu stosowanego przez bank do przeliczeń. Naliczana jest też dość wysoka (2,5 procent) prowizja za przewalutowanie oraz 3 procent minimum 9 zł za wypłatę z zagranicznego bankomatu.

Autor: mb//sta / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock