TVN24 Biznes | Pieniądze

Wzrost cen żywności ma przyspieszyć. Ekonomiści podali powody

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Belka: inflacja już przekształciła się w spiralę cenowo-płacową, którą będzie bardzo trudno zatrzymać
Belka: inflacja już przekształciła się w spiralę cenowo-płacową, którą będzie bardzo trudno zatrzymaćTVN24
wideo 2/3
TVN24Belka: inflacja już przekształciła się w spiralę cenowo-płacową, którą będzie bardzo trudno zatrzymać

Ceny pieczywa, mięsa, produktów mlecznych, oleju oraz jaj w kolejnych miesiącach mogą rosnąć. Powodem jest obserwowany na świecie silny wzrost cen nawozów - podali ekonomiści Credit Agricole Bank Polska.

Departament Analiz Makroekonomicznych Credit Agricole Bank Polska wskazał w nowym raporcie, że w ostatnich miesiącach mamy do czynienia z silnym wzrostem cen nawozów mineralnych, który ma charakter globalny. Jak podano, indeks światowych cen nawozów publikowany przez Bank Światowy zwiększył się w okresie styczeń-wrzesień br. o 56,1 procent. Silne przyspieszenie wzrostu cen przyniósł również początek października.

Credit Agricole

Zdaniem ekonomistów, główną przyczyną rosnących cen nawozów jest silny wzrost cen gazu ziemnego, który stanowi od 60 do 80 procent kosztów produkcji nawozów azotowych. Ponadto ceny nawozów potasowych pozostają pod wpływem sankcji nałożonych przez Unię Europejską i USA na Białoruś, która jest jednym z największych producentów takich nawozów. Do tego, Chiny, będące kluczowym światowym producentem nawozów fosforowych i azotowych, ograniczają ich eksport w celu stabilizacji cen na rynku wewnętrznym.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ceny żywności 2021

W związku z powyższym, ekonomiści prognozują, że rolnicy na całym świecie będą ograniczać stosowanie nawozów, co z kolei będzie negatywne dla wydajności produkcji roślinnej.

"W efekcie, trudno oczekiwać, że kolejny sezon przyniesie odbudowę obserwowanych obecnie niskich na tle historycznym światowych zapasów zbóż i roślin oleistych. Uwzględniając utrzymujące się w ostatnich latach rosnące spożycie zbóż i roślin oleistych będzie to oddziaływać w kierunku wzrostu ich cen" - czytamy. Tym samym wzrosną również ceny pasz, co w konsekwencji oznacza dalszy wzrost presji kosztowej w przypadku produkcji zwierzęcej.

Dlatego - jak podali ekonomiści Credit Agricole - "obserwowany obecnie wzrost cen nawozów będzie w kolejnych miesiącach oddziaływał w kierunku wzrostu cen wszystkich podstawowych produktów żywnościowych: pieczywa, mięsa, produktów mlecznych, oleju i tłuszczów oraz jaj".

Inflacja w Polsce - prognozy

Z prognoz ekonomistów wynika, że skumulowany wpływ wzrostu cen nawozów na roczną dynamikę cen żywności w czwartym kwartale tego roku wyniesie ok. 0,6 pkt. proc. "W pierwszej połowie 2022 roku ceny nawozów podbiją dynamikę cen żywności o kolejne 0,6 pkt. proc. Przy założeniu korekty światowych cen nawozów w kolejnych miesiącach w drugiej połowie 2022 roku wpływ wyższych cen nawozów na ścieżkę cen żywności zacznie wygasać" - czytamy.

Prognozy Credit Agricole zakładają zwiększenie rocznej dynamiki cen w 2022 roku w porównaniu do 2021 roku we wszystkich głównych kategoriach żywnościowych. Wyjątkiem są napoje, w przypadku których - jak wskazano - w przyszłym roku będziemy mieć do czynienia z efektem wysokiej bazy w związku z tzw. podatkiem cukrowym, wprowadzonym od początku 2021 roku. "Jest to spójne z oceną, że szok nawozowy będzie miał wpływ zarówno na ceny produkcji roślinnej jak i zwierzęcej, a w konsekwencji znajdzie on odzwierciedlenie we wszystkich głównych kategoriach żywnościowych" - dodano.

W ocenie ekonomistów dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych zwiększy się w 2022 roku do 4,4 proc. rok do roku wobec 2,8 proc. w 2021 roku. Inflacja CPI (wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych) w Polsce ma wzrosnąć w 2022 roku w ujęciu rocznym do 4,9 proc. wobec 4,8 proc. w 2021 roku.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości