Szykują się podwyżki w bankach. "Ktoś za to musi zapłacić"

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP
Frankowicze. Adwokat Michał Chmielowski o kosztach ugód dla sektora bankowego
Frankowicze. Adwokat Michał Chmielowski o kosztach ugód dla sektora bankowegoTVN24 BiS
wideo 2/9
TVN24 BiSFrankowicze. Adwokat Michał Chmielowski o kosztach ugód dla sektora bankowego

Banki zapowiadają wzrost cen swoich usług. - Wcześniej czy później produkty będą droższe. Nadmierna ochrona konsumentów trochę się jednak przeciwko konsumentom obróci - ktoś za to musi zapłacić - powiedział wiceprezes PKO BP Piotr Mazur. Wiceprezes ING Bank Śląskiego Bożena Graczyk podkreśliła, że "cena usług bankowych będzie znacznie wyższa, musi być znacznie wyższa, ponieważ ryzyko prowadzenia działalności banków istotnie rośnie".

Bankowcy wskazują, że obecne ryzyka, z którymi borykają się banki, nie są uwzględnione w cenach ich produktów. - Dzisiaj ryzyka są niewycenione w produktach. Koszty, jakie podniósł sektor bankowy i jakie poniesie w ciągu najbliższego roku czy dwóch to są koszty ryzyka kredytowego, które mieliśmy w ciągu ostatnich 15 lat. Te ryzyka nie znikną, one będą istniały i odpowiedzialne i stabilne zarządzanie banku będzie od nas wymagało wycenienia ich w produkcie - powiedział wiceprezes PKO BP Piotr Mazur na konferencji "Zarządzanie ryzykiem i kapitałem w bankach".

- Wcześniej czy później produkty będą droższe. Nadmierna ochrona konsumentów trochę się jednak przeciwko konsumentom obróci - ktoś za to musi zapłacić - dodał Mazur.

Wiceprezes ING Bank Śląskiego Bożena Graczyk podkreśliła, że "cena usług bankowych będzie znacznie wyższa, musi być znacznie wyższa, ponieważ ryzyko prowadzenia działalności banków istotnie rośnie". - To są ryzyka, które nie są zarządzalne przez banki - zaznaczyła.

"Trudno być obecnie optymistycznie nastawionym do przyszłości sektora bankowego"

Zdaniem Piotra Mazura sektor bankowy musi pogodzić się z tym, że rosnąć będzie ochrona konsumentów.

- Musimy zapomnieć o świecie, w którym żyliśmy do tej pory i albo się zmienimy, albo zginiemy jak dinozaury. Moim zdaniem musimy dostosować w tej chwili nasze produkty do obecnej sytuacji, bo ochrona konsumentów tylko będzie się zwiększać, ona na pewno nie będzie się zmniejszać - powiedział wiceprezes PKO BP.

Wiceprezes ING Bank Śląskiego Bożena Graczyk oceniła, że "jeśli koszty regulacyjne przekraczają 30 procent kosztów działania, to nie mamy zdrowego mechanizmu funkcjonowania".

- Trudno być obecnie optymistycznie nastawionym do przyszłości sektora bankowego, musimy jako sektor "pozamykać" ryzyka. Nie zrobimy tego sami, do tego potrzebni są regulatorzy, potrzebne są regulacje (...) Jeśli chcemy, by sektor bankowy przetrwał i miał zdolność do finansowania gospodarki, to ostatni moment, by podjąć działania, które te ryzyka ograniczą - powiedziała Graczyk.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości