Skarbówka zablokuje konta firm. Bez możliwości zaskarżenia decyzji

Pieniądze

Morawiecki o "odzyskanych" pieniądzach z wyłudzeń VATTVN24 BiS
wideo 2/4

Zniesienie możliwości zaskarżenia decyzji o blokadzie konta firmy na 72 godziny - zakłada nowelizacja Ordynacji podatkowej, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

Jedna ze zmian, które przewiduje ustawa, polega na zniesieniu zaskarżalności blokad konta na okres 72 godzin. Szef Krajowej Administracji Skarbowej może to zrobić, jeżeli z analizy ryzyka wynika, że dany podmiot może wykorzystywać system bankowy do celów związanych z wyłudzeniami skarbowymi lub do wyłudzenia podatku. Podobne, a nawet dłuższe blokady przewidują przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu (tzw. AML). Jak wyjaśniał wiceminister, w regulacjach AML blokady nie podlegają zaskarżeniu ze względu na ich krótkotrwały charakter i brak możliwości rozpatrzenia tego typu zażaleń w trakcie tych blokad. - My, wzorując się właśnie na rozwiązaniach AML-owych, ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, posługujemy się tym samym modelem, czyli zachowujemy zaskarżalność decyzji o przedłużeniu blokady, natomiast najkrótsze blokady, liczone w kilkudziesięciu godzinach, nie będą podlegać zaskarżeniu - informował wiceminister finansów Paweł Gruza.

Według resortu finansów uzasadnienie postanowień o najkrótszych blokadach powodowałoby ujawnienie algorytmów, które wygenerowały informacje o symptomach nieprawidłowości. To z kolei umożliwiłoby takie konstruowanie transakcji, aby uniknąć wykrycia podejrzeń fiskusa.

Co do zasady ustawa ma wejść w życie upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, część przepisów zacznie jednak obowiązywać z dniem następującym po dniu ogłoszenia, a niektóre 1 lipca 2019 roku.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock